BMWClub: Cost alimentare masini electrice - BMWClub

Jump to content

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Cost alimentare masini electrice

#21 User is offline   mgi 

• Membru
  • Group: Members

Posted 04 July 2018 - 11:14

In ce tara? La noi doar se scumpeste, si pretul actual e 0.46 lei fara tva
http://www.electrica...e-avizate-anre/
0

#22 User is offline   Bala 

• resistance is futile
  • Group: Moderators

Posted 04 July 2018 - 11:24

Eu stau in Timis. In Banat e mai ieftin curentul :rolleyes:

#23 User is offline   mgi 

• Membru

Posted 04 July 2018 - 12:17

Nu poate sa fie atat de ieftin, decat daca ai o eoliana in curte. Sau poate te-au pacalit vreunii gen RDS care fac reclama la pretul brut, nu la pretul final pe care il platesti. Eu zic sa mai verifici o data :)
0

#24 User is offline   Romulus 

• The insider
  • Group: Admin

Posted 04 July 2018 - 12:37

Si eu sunt extrem de curios de pret pentru ca stiu de la niste amici ca e 0,46.

#25 User is offline   OPaul 

• Fan
  • Group: Contributors

Posted 04 July 2018 - 12:42

View PostBala, on 04 July 2018 - 11:24, said:

Eu stau in Timis. In Banat e mai ieftin curentul :rolleyes:

Ai un spatiu de 10m2 pentru o ferma de cryptomonede ? :frantics: :frantics: :frantics:
4

#26 User is offline   mgi 

• Membru

Posted 04 July 2018 - 12:53

Uite aici, calculator. Poti sa pui doar 1kw (pe zi sau pe noapte) la tariful pe care il ai, si vezi cat e costul total.
http://www.electrica...uleaza-factura/ . Daca esti client in 'piata concurentiala' poate sa varieze cu cca 10% pretul de baza (cel care e cca 0.19), dar pretul total o sa fie influentat cu maximum 5%.
0

#27 User is offline   Bala 

• resistance is futile

Posted 04 July 2018 - 14:25

In ziarul financiar am citit ca se va ieftini de la 1 iulie in urma unor modificari de calcul. Asta e clar si e confirmata de alte stiri.

Pretul de care am zis e cel scris intr-o instintare de la furnizor (ENEL) care va deveni valabila in viitorul contract cu ei deoarece actualul expira in august. Voi vedea cand voi primi factura.

Important e sa scada pretul. Nu ca ar fi mare acum.

Si da, e in plan sa-mi pun panouri solare. Eoliana ar cam soma pt ca nu bate vantul prea mult la mine.

S-ar putea sa ma implic intr-un proiect de panouri solare si cand sunt sigur ca e schema OK, imi pun panouri. Din ce am vazut, cu panouri poate varia foarte mult pretul la aceiasi putere instalata

#28 User is offline   Bala 

• resistance is futile

Posted 04 July 2018 - 14:39

View PostOPaul, on 04 July 2018 - 12:42, said:

Ai un spatiu de 10m2 pentru o ferma de cryptomonede ? :frantics: :frantics: :frantics:

Am inteles ca Jaguar I-PACE scoate 2 kW si ceva pe 12V din bateria ei. De acolo invertor si ai 220V...

Te duci, incarci moka si iti aduci energia acasa :p

#29 User is offline   mik15 

• Fan
  • Group: Contributors

Posted 04 July 2018 - 15:30

@bala - din ce vad pe site-ul ANRE pretul e la fel si in Banat, adica 0.5xxx, mici diferente in functie de provider...scaderea anuntata a intrat in vigoare de la 1 Iulie si este de 3.5%

This post has been edited by mik15: 04 July 2018 - 15:32

0

#30 User is offline   mgi 

• Membru

Posted 04 July 2018 - 15:32

Scaderea de pret o sa fie undeva la 3.5% din cate inteleg, deci tot undeva la 0.6x lei o sa fie un KWh. Panourile solare evolueaza destul de repede ca tehnologie, si sunt mereu 'pe teava' unele mai performante. Ca sa-ti bag un fitil, Tesla accepta precomenzi pentru acoperisuri si la noi in tara, dar nu se stie cand e livrarea. Si costul e destul de mare, cam 200 eur / mp
0

#31 User is offline   unvicont 

• Fan

Posted 04 July 2018 - 16:17

View PostOPaul, on 04 July 2018 - 12:42, said:

In Romania, de la Timisoara a inceput iluminatul electric public si asfaltul! Clar nu s-or lasa mai prejos cu noile tendinte! :drinks:

This post has been edited by unvicont: 04 July 2018 - 16:17

0

#32 User is offline   Romulus 

• The insider

Posted 04 July 2018 - 16:24

View PostBala, on 04 July 2018 - 08:47, said:

S-a ieftinit curentul electric. Mult chiar.

Mie mi-a scazut pretul acasa de la 0.5 RON/kWh, la 0.185 RON/kWh. De aproape 3 ori !!!!!!!

Acum costul pe 100km parcursi e pe la 2.5...3 RON :thumbsup:

Undeva sigur esti intr-o eroare. Ai descoperit-o sau te ajut s-o descoperi?

#33 User is offline   Romulus 

• The insider

Posted 04 July 2018 - 16:48

View Postunvicont, on 04 July 2018 - 16:17, said:

In Romania, de la Timisoara a inceput iluminatul electric public si asfaltul! Clar nu s-or lasa mai prejos cu noile tendinte! :drinks:

Dap, adevarat, dar cred ca Bala a calculat ceva gresit cu energia electrica, presupun entuziasmat de BMW i3... De inteles.

Dar in Romania, pretul mediu este peste 0,5 lei/kW si undeva la 0,46 lei/kW probabil platim multi. Pe la 0,36 lei/kW platesc utilizatorii persoane juridice care sunt conectati la reteaua de medie tensiune. Mai jos nu am auzit, indiferent ca nu platesti transport, timbru verde, eco taxe, accize si alte chestii care in medie se aduna pe la 0,25 lei/kW indiferent ca vrei sau nu.

Inclin sa cred ca Bala a dat pretul fara acesti 0,25 lei/kW care sunt invariabil platiti de toti.

Si ca sa ajut discutia...

Acum sigur, energia electrica in sine poate fi mai ieftina (ca si pretul dat de Bala) ea in sine. Dar nu o poti cumpara fara celelalte...

Posted Image

View PostBala, on 04 July 2018 - 14:25, said:

[...]
Pretul de care am zis e cel scris intr-o instintare de la furnizor (ENEL) care va deveni valabila in viitorul contract cu ei deoarece actualul expira in august. Voi vedea cand voi primi factura.
[...]

Pretul e cel brut. E ca si cum ai vorbi de pret de combustibil fara accize si alte taxe. Da, asa e dar nu poti cumpara fara "celelalte taxe". Cred ca te-ai entuziasmat degeaba ca i3 va fi fericit. Tot pe la 0,4x vei plati stai linistit.

#34 User is offline   Bala 

• resistance is futile

Posted 04 July 2018 - 20:16

Stai asa. Eu nu am pus la socoteala acel abonament fix pt ca ala oricum il platesti consumi, nu consumi. Ci doar pretul pe kWh. Asa era in instiintare.

Adica vin acasa si incarc 20kWh. Ma va costa 20kWh ori ceva. Acel ceva cat e?! Abonamentul oricum il platesc.

Uite aici pretul de acum:

https://www.enel.ro/...fix-online.html

Cum am zis. Am primit doar instiintarea. Factura va clarifica totul. Dar de scazut, scade.

L.E. Am cautat hartia dar nu mai e. CRed ca am aruncat-o pe undeva. Pe factura curenta cu toate incluse, iese 0.5RON. Daca scade cum zici la un 0.4RON, tot e bine. Nu ca 0.5RON nu e ok in comparatie cu ce am vazut zilele trecute la motorina :sick:

#35 User is offline   Romulus 

• The insider

Posted 04 July 2018 - 20:38

Ai comparat pretul asta cu ceva care avea inclus acel 0,25 lei/kW despre care vorbesc eu si e universal indiferent de firma de unde cumperi. Nu il poti exclude intr-o parte si adauga in celalalta.

PS linkul tau merge pentru o fractiune de secunda si apoi e acoperit de o intrebare fara buton de renuntare.

Iar pretul tau Enel asa o fi, dar nu poti cumpara fara sa platesti celelalte lucruri. Asa ca e cam aiurea sa vorbesti despre el. E un fel de escrocherie. E ca si cum o benzinarie ar afisa pretul: BENZINA 2l per litru! Si cand te duci, adauga toate taxele si ajungi la 6l per litru. Asta e aproape frauda dupa mine.

PPS vezi factura de mai sus, unde vezi "celelate" taxe, similare la toate companiile.

PPPS Nu e nici pe departe vorba de nimic fix. Toate sunt /kW.

Mai pun odata factura (similara la toti din punctul asta de vedere) aici in UM MW. Dar e usor sa imparti la 1.000.

Posted Image

Nu e nimic abonament fix. TOATE sunt raportate la kW (MW).

Practic la fiecare 200 lei raportat la kW, platesti alti 248 lei care NU sunt energie electrica, ci distributie/kW, Cogenerare/kW, certificat verde/kW (ca sa poata unii lua i3-uri platim toti) si acciza/kW.

Nu e nimic fix.

Unde ai vazut tu, pret la combustibil exprimat la pompa fara acciza si taxa?!? Dar toti o platim! Ce sens ar avea sa spunem cat costa de fapt litrul asa, cand nu poti cumpara de fapt fara celelalte taxe?!?

Sunt un fel de false advertising.

Stiu asta de la niste amici vrajiti de eldorado-ul tampit crypto, care au ajuns doar sa faca calcule de costuri energie electrica. Ajungem imediat sa cheltuim mai multa energie pentru a tine reteaua de bitcoin decat pentru transport pe sosea. Cel mai grav "failure" tehnologic de cand ma stiu eu.

#36 User is offline   Bala 

• resistance is futile

Posted 04 July 2018 - 20:43

Inteleg. Insemana ca am fost indus in eroare prin acea hartie. Imi este foarte ciuda ca nu mai am.

Insa exista un abonament fix care e aprox 12 RON pe 2 luni. Asta imi pare pe factura. Nu l-am inclus in acei 0.5RON / kWh.

#37 User is offline   Romulus 

• The insider

Posted 04 July 2018 - 20:54

Eu nici nu am mai adus vorba de acel abonament fix. Vorbeam doar de costurile per kW. Practic adaugi la fiecare kW consumat, peste pretul afisat, inca 0,25 lei.

Un fel de tzeapa pe fata, am senzatia pronita de RDS&RCS si de cuvintele care au vrajit pe toti "mai ieftin" doar pentru ca e greu de inteles cum se calculeaza pana la final. Si pentru ca e greu de estimat ce consum au aparatele care le folosesti in mod curent.

Iti dai seama daca tu si eu, cu studii superioare, descifram cu greu hatisul costurilor energiei electrice, care sunt sansele ca parintii nostri sa inteleaga altceva mai mult decat "mai ieftin", desi de multe ori e complet fals.

Ca "rule of thumb" ca si utilizator casnic, nu prea poti plati kilowatt sub 0,45 lei. Utilizatorii industriali au sansa sa plateasca sub acest pret, in jur de 0,32 lei pentru acelasi kilowatt.

#38 User is offline   mgi 

• Membru

Posted 05 July 2018 - 15:55

Sunt niste jeguri, care pun in mod voit niste preturi care sa induca in eroare. Uite de exemplu aici, de pe pagina respectiva. Avem asa:

- pret pe zi 0.2 lei
- pret per kWh 0.205 lei
- pret total pe luna pentru un consum de 125 kwh: 71.9 lei

Dar daca stam sa calculam:

0.2 x 30 zile = 6 lei
0.205 x 125 kwh = 25.625 lei

Total = 31.625 lei. Adica nici jumatate din pretul care le rezulta lor. De unde? Din faptul ca ei iti arata pretul brut per kWh, dar el e mai mult decat dublu dupa ce adaugi toate taxele. Ei au o mentiune mai jos, formulata de asemenea ambiguu, cu care cica te-au 'informat'. Si asa fac si RDS si toti ceilalti provideri de energie.

Attached File  enel.jpg (127.18K)
Number of downloads: 17
0

#39 User is offline   Romulus 

• The insider

Posted 05 July 2018 - 15:57

Exact ce am spus, e un fel de escrocherie semi-legala. Dezinformare si reclama falsa.

#40 User is offline   Tavicu 

• Membru

Posted 06 July 2018 - 16:04

View Postmgi, on 05 July 2018 - 15:55, said:

Sunt niste jeguri, care pun in mod voit niste preturi care sa induca in eroare. Uite de exemplu aici, de pe pagina respectiva. Avem asa:

- pret pe zi 0.2 lei
- pret per kWh 0.205 lei
- pret total pe luna pentru un consum de 125 kwh: 71.9 lei

Dar daca stam sa calculam:

0.2 x 30 zile = 6 lei
0.205 x 125 kwh = 25.625 lei

Total = 31.625 lei. Adica nici jumatate din pretul care le rezulta lor. De unde? Din faptul ca ei iti arata pretul brut per kWh, dar el e mai mult decat dublu dupa ce adaugi toate taxele. Ei au o mentiune mai jos, formulata de asemenea ambiguu, cu care cica te-au 'informat'. Si asa fac si RDS si toti ceilalti provideri de energie.

Attachment enel.jpg

In poza pusa de tine scrie ca toate taxele, inclusiv VAT, sunt incluse in estimare ...
0

Share this topic:

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro