Jump to content

Cost alimentare masini electrice


lucianWRC

Recommended Posts

De aceea nu voi trece pe masina electrica decat cand celelalte vor fi interzise!

 

Pretul poate creste oricand la o simpla apasare de buton.

Ma intreb cati vad aici discriminarea!?

Numai daca dai bani mai multi (deci implicit iti permiti mai mult ca mine) poti sa incarci bateria masinii tale mai repede si sa (presupunem) ajungi in acelasi loc mult mai devreme ca mine!

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cei care au scris articolul ala sigur nu au masini electrice. Au scris aiurea :rolleyes:

 

1. In cazul defavorabil, iti incarci masina acasa. Acolo ai tarife mult mai mici fata de benzina/diesel. In functie de retea, iti incarci masina intre 10 ore si 2 ore, depinde de reteaua ta.

 

2. In cazul favorabil, iti incarci masina la serviciu sau la Lidl, Kaufland sau alte firme unde e gratis. O incarci cu pana la 22kWh (din ce stiu) si intr-o ora, doua esti "plin"

 

3. Daca mergi la drum lung, si asta o faci rar, ai nevoie de teava de incarcare mare sa zicem pe autostrada. Aici da, se scumpeste si e ok sa fie scump din cauza infrastructurii. Dar va veni concurenta si proiecte gen Hubject unde se vor echilibra costurile.

 

Pana la urma la curent e ca si cu benzina de 95 sau 98. Vrei extrem de repede -> te costa. Vrei timp decent, ai ieftin, Vrei acasa, costa ceva si depinde de infrastructura ta.

 

Din pctul meu de vedere nu e nicio schimbare. Oricum nu planificam sa ies pe autostrada sa ii bag un fast charging cand am atatea optiuni in oras. Sa ii dau superfast charging uzual pot eventual sa-i stric si bateria :thumbsup:

 

Ce poti sa mai zici ....sa vad acuma baietii cu argumentele cum ca viitorul sunt masinile electrice "si in" Romania...de fapt, niciodata.

 

Viitorul sunt masinile electrice.

 

Romania nu are legatura. Este o retea privata. se vor extinde si altele.

Link to comment
Share on other sites

Mie personal articolul mi se pare tendentios, ca si cum cineva ar vrea sa descurajeze cumparatorii de masini electrice.

 

Luand in considerare bonusul oferit de guvern, masinile electrice au devenit mai atractive.

Cine cumpara masina electrica, oricum are in vedere ca 99% din drumuri le va face in oras, adica isi va incarca masina de acasa sau de la birou.

 

Pe mine personal m-ar tenta o masina electrica pt oras, dar cum nu sunt de felul meu un early adopter, prefer sa mai evolueze putin tehnologia - sa devina mai fiabila, mai usor si mai ieftin de exploatat.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca si idee, Din Nordul Norvegiei pana in Barcelona cu Tesla poti merge cu 0 Eur combustibil. Facand ruta dupa punctele de incarcare Tesla.

Ca si viteza, timp, P90D exeplu clar- 400 km intre incarcari, timp incarcare 45 minute Supercharger Tesla.

Deocamdata doar Tesla are avantaj mare cand vine vorba de drumuri lungi.

Pt drumuri scurte se incarca masina in garaj peste noapte, orice masina electrica.

Viitor sau nu, elecric e tendinta prezenta si ar putea fi de viitor destul de repede.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Articolul exagereaza destul de tare, iar autovehiculele electrice reprezinta fara indoiala viitorul din simplul motiv al caracterului limitat al hidrocarburilor.

 

Tehnologia se afla in fazele ei incipiente, sunt convins ca intr-un orizont de timp apropiat se va dezvolta mult mai mult, astfel incat sa nu mai stai cu ochii pe nivelul bateriei din minut in minut si sa o poti incarca rapid oriunde. Totusi, nu vad de ce unora li se pare anormal sa existe costuri sau de ce identifica discriminari acolo unde nu exista.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Thenologia nu e in fazele incipiente de loc :)

E mai veche de 100 de ani.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_electric_vehicle

 

Articolul exagereaza destul de tare, iar autovehiculele electrice reprezinta fara indoiala viitorul din simplul motiv al caracterului limitat al hidrocarburilor.

 

Tehnologia se afla in fazele ei incipiente, sunt convins ca intr-un orizont de timp apropiat se va dezvolta mult mai mult, astfel incat sa nu mai stai cu ochii pe nivelul bateriei din minut in minut si sa o poti incarca rapid oriunde. Totusi, nu vad de ce unora li se pare anormal sa existe costuri sau de ce identifica discriminari acolo unde nu exista.

Link to comment
Share on other sites

Intradevar masinile electrice nu sunt de ieri de azi, dar sunt intr-o continua dezvoltare.

Legat de alimentarea gratis la Tesla este corect, dar spre ex. si Islanda ofera caldura gratis iarna prin centralele geotermale. Dar eu credeam ca ne referim de statul Roman, cand si unde, daca vor face alimentare gratis pentru auto electrice. eu unul nu cred.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Masinile electrice sunt pentru a transfera poluarea din orasele aglomerate, fiecare tip de motor are rolul lui, electric e ok in oras, nu o sa dispara dincontra o se se inmulteasca dar in acelasi timp nu o sa dispara nici motorul cu ardere interna, abordari pe tema asta sunt multe, poti sa iti iei electrica daca te avantajeaza, eu vad masinile electrice ca si o alternativa daca ai nevoie, nu trebuie sa generalizam, asta e parerea mea

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Thenologia nu e in fazele incipiente de loc :)

E mai veche de 100 de ani.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_electric_vehicle

 

Multumesc, ai dreptate, dar ma refer la faptul ca public awareness-ul cu privire la grija fata de mediul inconjurator a crescut mult mai mult in ultimul timp si s-a pus problema mult mai serios cu privire la perfectionarea tehnologiilor alternative la costuri suportabile pentru utilizatorul final. Altfel, prototipuri si incercari nefezabile au fost tot timpul.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer nu mi se pare corect sa nu oferi posiblitatea cea mai buna pe gratis avand in vedere ca nu se mai doreste poluare, de ce sa nu oferi super fast charging oriunde pe gratis tu ca stat, nu ma refer la altceva.

 

Statul investeste in asa ceva. Sunt primarii mari care investesc in infrastructura incarcatoarelor dar vor oferi pana in 22kW pt ca superchargerul este scump.

 

Motivul pt care un supercharger e scump este urmatorul:

 

- pana in 22kW in general sau (41kW uneori) masina electrica primeste energie AC trifazata. Practic, cu un adaptor, legi masina de cablul Enel (sau ce firma o fii ea). Asta face incarcatorul relativ ieftin (500-2000eur)

 

- de pe la 50kW in sus, ansamblul de putere devine mare, greoi, are nevoie de o super racire si daca ar fi sa-l pui pe fiecare masina, ai omora toata ideea de masina electrica. Drept urmare, la peste 50kW masina electrica se alimenteaza in curent continuu (DC). Pentru ca ai convertorul de AC-DC :devil2: in incarcator, pretul incarcatorului devine foarte mare (de pe la 20k eur in sus). Plus infrastructura pt a aduce energia acolo.

 

Drept urmare,energie electrica ieftina (sau gratis oferita de diversi) va fii pentru puteri in general de pana in 22kW.

 

Tesla ofera aceasta facilitate din bani privati, nu de la stat. Numai in tarile comuniste sunt astfel de asteptari.

 

Tesla cumpara energia mega ieftin. Destul de probabil cand va avea reteaua gata, va opri programul de free energy. Sa vezi atunci castiguri :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Olx este in continuare moca spre deosebire de alti care vor sa puna acum un anunt Da este contra cost dar eu ca am cont deschis de cum au aparut si am pus anunturi mereu eu nu platesc nimik deci clienti vechi nu platesc.

Doar ca am limitat nu mai mult de 40 anunturi sa fie.

Ce este peste 40 este contra cost.

Edited by danwmb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.