BMWClub: Accident-sfaturi va rog mult! - BMWClub

Jump to content

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Accident-sfaturi va rog mult!

#21 User is offline   CatalinP 

• Pasionat
  • Group: Members

Posted 20 March 2018 - 20:27

Nu ai treaba cu service-ul pentru masina de inlocuire.
Te duci la orice firma de inchirieri auto, se incheie un contract prin care tu pagubit mandatezi firma de inchirieri sa recupereze costurile de la firma de asigurare unde are polita RCA vinovatul.

Scrii, ca de obicei, mult si prost.
1

#22 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 20 March 2018 - 20:40

Continui cu prostia ca de obicei, ai treaba cu service-ul pentru masina de inlocuire, pentru ca nu stiu unde gasesti tu firma de inchirieri auto ca sa se judece cu firma de asigurari pentru tine, cine sa sa plateasca avocat si asa mai departe pentru zilele tale de inchiriere?

Cea mai buna solutie este aceea de a te duce cu contractul de inchiriere (platit de tine) la service pentru a putea fi integrat in devizul audatex (PNS pentru cine stie), suma respectiva din PNS trebuie sa fie aceeasi ca pe contractul de inchiriere si trebuie trecuta si pe cererea de despagubire defalcata, adica suma reparatiei + suma inchiriere= total.

A doua solutie este sa te duci cu contractul TU la firma de asigurari si sa-ti recuperezi banii.

De fiecare data Asiguratorul o sa-ti ceara un deviz audatex si asa mai departe, cand te duci cu devizul o sa zica " Cataline nu-ti dam 3.000 lei pentru 15 zile de inchiriere, iti dam 1500 lei pentru 7 zile de inchiriere pentru ca 7 zile sunt calculate la numarul de ore din devizul tau".

Iarasi te uiti prea mult la TV si citesti prea multe tampenii, nu ar fi nici-o problema ca le tii pentru tine, da le imprastii pe aici pe forum.

Eu ca Service pot sa fac un contract de cesiune de creanta (+ imputernicire si multe altele) prin care pot reprezenta proprietarul sa-mi recuperez banii de la o firma cu care nu am contract, lucru care vreau sa-l fac ca si Service ca sa pot aduce profit in firma, dar ce profit aduc eu ca firma de inchirieri auto ca vii tu cu 5-20 zile la mine si vrei ca eu sa ma judec pentru 1000-3000 lei cu asiguratorul pentru ca nu vrea sa-mi plateasca suma ceruta si mi-o plateste la jumatate si pe deasupra in instanta care este dovada suprema? orele din devizul de reparatie negru pe alb.

This post has been edited by WIN60: 20 March 2018 - 20:44

-5

#23 User is offline   CatalinP 

• Pasionat

Posted 20 March 2018 - 20:44

De la atatea tampenii a crapat si lantul...

Devizul de care vorbesti este luat in calcul doar in situatia in care masina este deplasabila, si vei fi lipsit de uzul ei doar pe perioada cat este efectiv in service pentru reparatie.
Daca citeai norma de care vorbesc si pe care zici ca o cunosti, vedeai ca sunt prevazute acolo si situatia in care masina nu este deplasabila, adica esti privat de uzul ei nu doar pe perioada reparatiei, ci de la momentul constatarii daunelor pana cand masina este reparata, si deasemenea situatia in care asiguratorul tergiverseaza procedura de despagubire.

This post has been edited by CatalinP: 20 March 2018 - 20:46

2

#24 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 20 March 2018 - 20:52

La fiecare subiect unde te depaseste o bagi pe aia cu lantul, n-ai cu cine domne...".."

Nu, nu este luat in calcul in cazul in care masina este deplasabila! Nu stiu de unde iti tragi informatiile, dar una e cand citesti sau te uiti la televizor si una e cand chiar faci treaba asta.

Este fix Gica Contra si ti-am spus, sper sa nu fi in situatia asta pentru ca doar atunci o sa-mi dai dreptate.
Eu doar pot sa-ti spun ca am dreptatate ca asta fac in fiecare zi, contracte de inchiriere mai rar insa acum ceva timp am avut unul cum ti-am spus si nu am reusit sa scot mai multe zile pe contractul de inchiriere decat ce era in devizul de reparatie, procedura discutata cu proprietarul, avocatul nostru, seful de service si asta fiind doar dupa noile reglementari in care asiguratorii sunt mai rau sanctionati prin lege ca inainte chiar daca puteai sa faci treaba asta cu inchirierea era foarte riscant pentru ca asiguratorul jongla cu tine si puteai sa nu-ti recuperezi banii.

O sa ma retrag din fiecare topic unde iti vad postare, nu esti inzestrat foarte mult si nu are rost...cum am spus dau niste informatii gratis care sper sa ajute pe cineva, acelasi lucru care incerci sa-l faci si tu, dar il faci prost si nu stii sa te comporti, crezi ca ai dreptate ca citesti undeva o lege? eu ma enervez si stresez toata ziua cu multe situatii in care sunt implicati clienti si asiguratori si incerc sa-ti explic tie aici care nu stii ce/cum/cand.

This post has been edited by WIN60: 20 March 2018 - 21:01

-8

#25 User is offline   CatalinP 

• Pasionat

Posted 20 March 2018 - 21:03

Deci ce se intampla la tine in sat in acel service de cartier e regula generala si se intampla in orice service din aceasta tara, nu?

Din fericire nu e asa, sunt si service-uri, si agenti ai firmelor de asigurari, si firme de inchirieri, si avocati care isi fac legal treaba.
-1

#26 User is offline   Tavicu 

• Senior

Posted 20 March 2018 - 21:10

View PostCatalinP, on 20 March 2018 - 21:03, said:

Deci ce se intampla la tine in sat in acel service de cartier e regula generala si se intampla in orice service din aceasta tara, nu?

Din fericire nu e asa, sunt si service-uri, si agenti ai firmelor de asigurari, si firme de inchirieri, si avocati care isi fac legal treaba.

Tot vad ca te contrazici cu WIN. Omu iti vorbeste din experienta lui. Tu din ce vorbesti daca pot sa te intreb?

Nu iti doresc sa vezi pe pielea ta dar lucrurile nu stau asa cum stau pe hartie. Mie de ex cand mi-au facut masina a trimis reprezentanta estimatul si reperele. Asiguratoru a raspuns ca e de acord cu piesele si pretul total.

Dupa reparatie cand sa faca plata au spus ca reprerele x, y si z nu le platesc (desi initial au zis ca da). Ia si da-i in judecata!

Am impresia ca ai uitat in ce tara traiesti ... sau poate ai plecat din ea ...
0

#27 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 20 March 2018 - 21:20

Eu tocmai de aia am vorbit, de tara de rahat in care traim si nimeni nu vrea sa respecte nimic, eu am vorbit din perspectiva omului care vrea sa aiba spatele acoperit in orice situatie.

In principiu Tavicu clar nu au voie sa faca aia si anume sa-ti acorde pe constatare/reconstatare orice si dupa sa nu ti-l despagubeasca, i dai in judecata si aia e...avem zeci de dosare la asirom-city in judecata chiar si pentru un "autocolant" de usa de 200-300 lei care se inlocuieste tehnologic, dar asiguratorul a avut pretentia sa faci reconstatare pe el, in primul rand normal nu se face reconstatare pe elemente tehnologice, in cazul de fata antigelul radiatorului, il bagi in deviz ca nu ti-l baga automat, dar nu te apuci sa-l ceri la reconstatare.

This post has been edited by WIN60: 20 March 2018 - 21:20

-2

#28 User is offline   X X L 

• drivin'...
  • Group: Moderators

Posted 20 March 2018 - 21:25

@CatalinP, vad ca insisti neaparat sa provoci discutii contradictorii cu un flame sustinut...

@WIN60, chiar daca nu iti doresti, accepti si intri in jocul lui CatalinP...

Amandoi sunteti la un fir de par de a fi sanctionati. Daca nu va suportati, evitati-va!

Este ultimul avertisment !

#29 User is online   wolfenstein99 

• Pasionat
  • Interests:Masini

Posted 20 March 2018 - 21:34

Asiguratorul va trage de timp si va tergiversa cat va putea - orice zi in care nu plateste despagubirea/dauna e o zi castigata; profita cat pot de neatentia si de neinformarea clientilor. Asa ca nu cedati in fata lor, dar nici nu va pripiti, din dorinta de a repara masina cat mai repede - daca asiguratorul nu da aviz reparatiei s-ar putea sa platiti din buzunar.
0

#30 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 20 March 2018 - 21:36

"Orice zi in care nu plateste despagubirea/dauna este o zi castigata; profita din neatentia si neinformarea clientilor"

Si asta se intampla de multe ori din cauza unor proceduri oarecum gresite din partea service-ului/proprietarului, dar stai sa vezi cand totul este cum trebuie si de fapt astepti dupa un raspuns, doar pentru ca el are un termen legal de a raspunde in maxim de ....niciodata nu va raspunde in primele zile, sau foarte rar.
0

#31 User is offline   Stormzor 

• Membru

Posted 22 March 2018 - 16:38

Intrebare pentru cine are idee:
Difuzorul bara spate care are 2 cleme de prindere rupte se schimba?
Sau se repara, desi logic nu ar avea cum

This post has been edited by Stormzor: 22 March 2018 - 16:40

0

#32 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 22 March 2018 - 16:45

Se inlocuieste.
1

#33 User is offline   AdrianHH 

• Membru

Posted 26 March 2018 - 10:05

Nu am mai postat pentru ca nu am avut prea multe noutati.
Va multumesc pt idei si sfaturi.Nu e nevoie de cearta gratis.
Eu merg cu 116i-ul,papa multa benzina in Bucuresti dar asta e,bine ca am cu ce sa merg si ca suntem intregi.Deci,masina de imprumut sa zic ca nu am nevoie momentan.
Cei de la Di-Bas mi-au "legat" la Spark bara,reindreptat putin aripa ca sa se poata deschide/inchide usa stg fata.Masina mecanic e ok dar fiind un far spart ,nu am semnal sau lumina de vreun fel pe el ,deci risc amenda si bineinteles,in trafic,nu legal.
Saptamana trecuta de teama lalaielii generalizate am sunat zilnic la Asirom.Intr-un final,miercuri au dat ok-ul pe deviz(varianta "mai taie din ele") si joi s-au comandat piesele.Dureaza 4-5 zile,deci de-abia marti-miercuri cel mai devreme poate voi avea ceva vesti.Am aflat ca au despagubit 49xx ron(apropo de oferta initiala de 23xx ron sa o repar in regie proprie).Di-Bas-ul a zis ca vor pune probabil bara aftermarket(asta e!) ,o armatura adusa de mine si o traversa inferioara de demontat si indreptat pe banii mei si "o facem".De recuperat banii cu care vin de acasa mi-au zis ca sunt sanse minime sa ii recuperez dar vedem apoi.Momentan ma costa fiecare zi cat sta pe dreapta.

This post has been edited by AdrianHH: 26 March 2018 - 10:06

0

#34 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 26 March 2018 - 17:52

Nu probabil, sigur asa au facut, cel putin bara.
Intotdeauna regia proprie este oferita cu cel mult 40-50% din cat costa cu adevarat reparatia intr-un service autorizat cu piese OE.
0

#35 User is offline   AdrianHH 

• Membru

Posted 05 April 2018 - 11:25

Update.
Asa arata masina
Posted Image

Azi am ridicat masina.Masina e inchegata,elementele noi aliniate.A iesit bine la vopsit.AC-ul functioneaza.
Cei de la reprezentanta au comandat ei o armatura originala(mi-au returnat-o pe cea pe care o adusesem eu aftermarket) in contul la un suport nefolosit.
Am platit din buzunar doar 150 ron reparatia unei traverse inferioare care in ciuda faptului ca era clar stramba(pe linia impactului) nu dadusera pt ea ok nici macar pt indreptat.
Radiatorul de apa e usor stramb.Nu s-a dat ok pt el.Sistemul pare etans.Sper sa tina asa.
Multumit de reprezentanta,scarbit de Asirom.

Are rost reclamatie la ASF pt 150 ron?

This post has been edited by AdrianHH: 05 April 2018 - 11:42

0

#36 User is offline   MihaiCarunta 

• Membru

Posted 05 April 2018 - 11:35

Da, are rost si pt 1 leu, e dreptul tau eu nu as renunta altfel nu se mai schimba nimic in tara asta.
2

#37 User is offline   drujbex 

• Membru

Posted 05 April 2018 - 11:36

fuck it, stiu ca nu e atitudinea potrivita, da' nu cred ca merita nervii 150 ron
0

#38 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 05 April 2018 - 11:36

Reclamatie se face inainte de reparatie in principiu, poti si dupa, dar mai bine inainte. Nu, nu se merita clar din punct de vedere al timpului, actelor, nervilor.

This post has been edited by WIN60: 05 April 2018 - 11:36

0

#39 User is offline   Tavicu 

• Senior

Posted 05 April 2018 - 12:28

View Postdrujbex, on 05 April 2018 - 11:36, said:

fuck it, stiu ca nu e atitudinea potrivita, da' nu cred ca merita nervii 150 ron

Pe asta se bazeaza si ei :)
1

#40 User is offline   Andrei525 

• Membru

Posted 11 April 2018 - 06:12

Vesti bune: http://adevarul.ro/n...6034/index.html

De retinut :

Norma RCA 39/2016 emisă de către ASF

În primul rând, asigurătorul RCA este obligat să se deplaseze în locul precizat de către păgubitul RCA pentru efectuarea constatării daunei, indiferent de dimensiunea avariei autovehiculului (inclusiv pentru avarii minore, nu doar pentru autovehiculele avariate major, care sunt nedeplasabile).

Mai mult, păgubiţii care îşi repară maşinile în baza unei poliţe RCA emise după data de 19 septembrie 2016 au dreptul să îşi închirieze un autovehicul din aceeaşi clasă sau clasa inferioară celui avariat, iar asigurătorul RCA este obligat să achite costul închirierii acelei maşini pentru perioada reparaţiilor.

This post has been edited by Andrei525: 11 April 2018 - 06:14

0

Share this topic:

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro