Jump to content

Accident-sfaturi va rog mult!


AdrianHH

Recommended Posts

Salutare!

Din pacate azi am avut un accident.Din fericire,nu cu Bmw-ul,ci cu masina de fatzaiala prin Bucuresti-un Chevrolet Spark (an2007).

Soferul vinovat nu mi-a acordat prioritate intr-o intersectie(eu aveam verde) si l-am lovit din lateral.Fara victime insa masinuta mea destul de sifonata frontal(a lui a ramas clar mai putin sifonata).Nu a fost cazul de amiabila(nu intru un detalii).Am fost la Biroul de Accidente Usoare dimineata.Declaratie,poze.Urmeaza(sper) sa se prezinte si vinovatul in 24h.Are rca valabil la Asirom.

Dupa circul de rigoare care o sa urmeze,cu rca-ul lui(sper odata ce il am) am varianta de a o repara(Are Rca Asirom) la o reprezentanta(Di-Bas sau Radacini sau alt service).

Asa,dupa cat ma pricep eu am:

Bara

far,

posibil rezontator filtru aer+un furtun,

traversa superioara indoita,

aripa stg fata ,

posibil ceva si pe la usa sofer(nu se mai deschide/inchide de la aripa-ramane de vazut)

Armatura indoita

-Cel mai grav insa mi se pare ca lonjeronul stg e putin flambat spre radiatoare(radiatoarele sunt ok,idem airbag-uri,etc).

-Posibil capota sau prinderile ei(nu se mai aliniaza cu aripa dr(care e intacta).

 

E clar de asteptat.

Imi pare rau ca am bagat 12000 ron in masina la achizitie+post achizitie+instalatie GPL 2300 ron(partial amortizata) si alte piese cca 3000 ron in 2 ani de cand am luat-o si tare mi-e frica ca dauna(piese+vopsit+manopera) depasesc sau se apropie de valoarea masinii(cca 1500E).

Masina e clar pe roti intacta,cadrul,brate,articulatii,caseta,toate sunt la locul lor(cum ziceam,nici radiatoarele nu sunt atinse).

Ma gandesc ca reprezentantele nu se baga la indreptat lonjeroane(chiar si putin flambat cum il vad-traversa superioara radiator e bagta vreo 2cm inspre sofer,deci clar e ceva stramb acolo).

Revin cu info.

Idei,pareri,sfaturi de orice fel?

Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Sfat: scrie pe chevrolet club mai bine , acolo poti primii sfaturi foarte bune.

Parere: se poate repara si la reprezentanta , se baga si la indreptat lonjeron si chiar mai mult de atat.

Idee: o repari si o vinzi daca nu te mai simti in siguranta cu ea desi daca va fi reparata intr-un service autorizat nu cred ca se pune problema de nu mai este sigura pe strazi masina.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La ce ai descris tu acolo, sari de 1500ââÂŹ intr-o reprezentanta.

 

Fiindca sunt intr-o situaĂâşie asemĂŁnĂŁtoare: masina cu daune ce depasesc valoarea de piata, iti zic ca ai mari Ăâ˘anse sa ti-o declare dauna totala. Practic cei de la asigurĂŁri o sĂŁ-Ăâşi faca un deviz cu piese aftermarket si dezmembrari si ora de manopera in jur de 60 RON parca, si daca acel deviz e peste 1500ââÂŹ atunci o sa-ti dea dauna totala.

 

Chiar daca tu alegi sa o repari la reprezentata nu inseama ca orice schimba reprezenata o sa fie acceptat de asigurator.

 

Personal zic ca esti la limita cu daunele, daca o faci la un service cu preturi normale. Acum mai trebuie vazut care e treaba cu lonjeronul ala, daca nu cumva iti da dauna totala din cauza lui, deĂâ˘i la cum ai descris pare reparabil.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pt pareri !

Club Chevrolet nu mai functioneaza.

Masina as vrea sa o pastrez.Am bagat ceva bani in ea,e relativ ingrijita(mecanic vorbind),deci ,clar cu banii de la asigurator nu prea am ce sa cumpar in aceeasi stare.

Mi-a mai zis cineva sa vorbesc cu inspectorul de daune sa puna pe deviz mai bine o bara ,o aripa,etc aftermarket si sa o faca decat totul original si cu deviz mai mare decat valoare masinii=dauna totala.Si apoi voi vedea daca mai e de tinut sau nu(sincer,cu ea fac o naveta luuunga si ieftina zilnic/lunar+stare tehnica buna deci e o masina ok).Doar sa o poata indrepta :(

Va tin la curent.Momentan nici o veste de la Politie :(

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

Siguranta ta pe ce loc este? Ca pare ca naveta luuunga si ieftina e pe primul plan.

 

In alta ordine de idei, in baza unei norme ASF, esti indreptatit la masina de inlocuire decontata de RCA-ul vinovatului pe toata perioada cat masina ta este imobilizata. Mai bine te-ai concentra pe asta.

 

Norma ASF 20/2017, art. 25.

Edited by CatalinP
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

1: NU ai nevoie de rca-ul lui din moment ce ai fost la politie.

2: Opel Di-Bas etc. te duci si faci reconstatarea la reprezentante pt. ca o sa fie dauna totala, asa ca ramai cu niste bani, mai pui ceva si iti cumperi iar ceva pe gpl (stiu de ce, asa am facut si eu).

3: Cauti alta masina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc mult pt raspunsuri.

Update:

Vinovatul s-a prezentat ieri la Politie.S-a facut PV+tot tacamul.A scris pe PV ca nu este de acord.Azi am primit copie PV ,autorizatie reparatie,copie RCA vinovat.

Urmeaza sa ma programez la service.Va tin la curent.

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

Din cauza unui kkt ca asta am stat eu vreo 6-7 luni pana mi-am luat banii, dar asta nu inseamna ca se poate intampla si in cazul tau.

 

O "inteligenta" a schimbat banda cu vreo 5 m inainte de semafor si mi-a raschetat partea dreapta la e36, iar la politie in PV a scris ca nu e de acord ca firma de asigurare sa ma despagubeasca pe RCAul ei, iar pe acest motiv redusii de la UNIQA refuzau sa imi plateasca dauna. Totul s-a rezolvat dupa o reclamatie la fostul CSA si o amenda de 3000lei platita de UNIQA.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Aproximativ asa am patit si eu, caz cu rezolvare in 14-15 luni de la incident. Norocul meu ca am avut camera, am avut dovada si am putut repara masina. Abia dupa ~14-15 luni a fost "gasit" vinovatul, el imediat dupa accident a plecat si a sustinut ca nu m-a lovit. (maxi-taxi-mi-a raschetat putin partea stanga.). S-a solutionat ieftin, amenda + 30 zile carnet suspendat la sofer, in cazul in care puteam sa ii fac mult rau, la autobaza l-am prins pe camera cand incerca sa stearga urmele de vopsea.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Update.

Am fost la constatare Asirom.Au trecut pe deviz doar ce s-a constatat vizual.

Am fost la Di-Bas,dupa ce s-a dat bara jos,ambele radiatoare(ac,apa) sunt indoite,nu sparte,dar de inlocuit+traversa inferioara+cea superioara.S-a trimis reconstarearea.Cei de la Di-Bas spun ca Asiromul despagubeste prost,lent si greu.Asta daca nu e prea mare devizul.M-au anuntat ca am de asteptat :(

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

Salut. Am avut si eu accident, la fel, eu nevinovat... respectivul asigurat la Asirom.

 

Fara pile fara nimic, mi-au facut o constatare foarte corecta, au trecut toate piesele ce se vedeau avariate. Am ales sa-mi repar masina la reprezentanta, n-au comentat nimic.

N-a mai fost nevoie de constatare la service, deoarece deja doar piesele ce se vedeau cu ochiul liber avariate, fara sa se demonteze nimic de pe masina, depaseau valoarea ei, de buna.

 

Dupa 30 de zile de la accident mi-au facut doua oferte... 75% din valoarea masinii + epava, sau 100%, fara epava. Eu am fost multumit de ei si suma, am ales prima varianta dupa care am vandut epava, pe mai mult decat ar fi fost cei 25% de mai sus...

 

Mi-am deschis alt dosar de dauna si pt niste bunuri aflate in masina, inclusiv dashcam(care a si filmat accidentul), dupa 3 luni si cateva telefoane, mi-au intrat si banii respectivi(a trebuit sa fac dovada achiztiilor prin facturi/cerfificate de garantie).

 

Sfat: streseaza-i cu telefoane la cateva zile. Da-le nr de dosar si sa-ti zica statusul...

Edited by VladE46
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pt reply-uri.

Tot ce pot spune acum e ca astept Asiromul sa isi dea acordul pe acceptul de plata trimis de Di-Bas.

Un lucru ca pot spune clar: Asirom nu despagubeste tot ce a constatat Di-Bas.

Ca sa va faceti o idee : radiatorul de apa,traversa superioara si inferioara cat si (mai ales) armatura bara fata NU le-au dat la inlocuit/indreptat...nimic,absolut nimic,ceea ce e ridicol.

Sunt de acord cu indreptat cap lonjeron dar armatura stramba nu deconteaza absolut nimic,nici macar una aftermarket(70 ron !).Va puteti da seama ridicolul.De restul pieselor nu mai zic.

Incerc momentan sa repar cat mai repede masina(si cu bani de la mine,momentan e o suma modesta) ca sa o pot folosi si apoi vedem ce e de facut cu restul pieselor/manoperei pt care nu au dat ok-ul.

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

Procedezi gresit.

Nu exista "ei nu dau ok-ul". Tu nu ai de ce sa ridici masina pana cand nu este reparata corespunzator.

Iar pentru tot acest timp cat ei tergiverseaza treburile, tu ai dreptul conform legii la o masina de inlocuire. Fa demersuri in acest sens si vei avea cu ce sa circuli, si in acelasi timp ii vei presa sa repare masina ca sa nu mai plateasca chiria masinii de inlocuire.

  • Like 7
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Te uiti la televizor? sau de unde aflii informatiile astea inteligente Catalin???

 

Asirom nu da ok pe niste elemente, in cazul lui la inlocuire, daca le inlocuieste le va plati din buzunarul lui. Daca service-ul ti-a zis de la inceput ca nu-ti da masina pana nu primeste accept de plata de la Asirom si totusi ai fost de acord sa o repari, astepti pana primesti accept de plata ca sa o poti ridica chiar daca este reparata si de o luna. Daca service-ul a spus de la inceput ca nu se apuca de reparatie pana nu primeste in prealabil acceptul de plata de la Asirom, nu se ating de masina.

 

Conteaza daca service-ul are sau nu contract cu Asirom.

 

Ai dreptul conform legii la un vehicul de inlocuire doar pentru orele din devizul respectiv, adica Asirom iti plateste 2-3-4-5 zile aferent orelor de munca din deviz, restul le platesti tu, service-ul nu e obligat sa-ti puna masina la dispozitie, iei masina de inchiriere de unde vrei si depui factura la dosar precum si contractul de inchiriere care trebuie trecut si pe cererea despagubire.

 

Service-ul poate sa te ajute doar sa-ti plateasca chiria masinii aferenta orelor de reparatie din deviz.

 

Asirom este obligat sa-ti raspunda la reconstatare indiferent de cine o trimite service/tu/imputernicit, in cazul de fata service-ul te reprezinta pe tine ca ai fost cu dosarul la ei si Asirom trebuie sa le raspunda (de obicei in 3-4-5 zile) dar nu ai de unde sa stii ce iti dau la inlocuit sau nu pana nu primesti nota de reconstatare

 

 

Daca nu ai contract cu o firma de asigurari, conform legii ei sunt obligati sa-ti raspunda la reconstatare si atat, nu iti trebuie/nu iti dau acord de intrare in reparatie precum nici accept de plata, se descurca service-ul prin judecata.

 

Edit: Ca sa ceri Accept de plata pe un deviz, toate solutiile adoptate in devizul respectiv trebuie sa fie aprobate in nota de constatare si reconstatare, daca este ceva in plus pe langa ce ti-au aprobat ei, nu o sa-ti de-a niciodata banii. Singura si cea mai sigura solutie este ca tu sa-ti repari masina pe banii tai si dupa sa te duci cu factura si un deviz audatex la ei, daca nu, i dai in judecata, sansele de reusita sunt 99%, dar din pacate trebuie sa ai rabdare.

Edited by WIN60
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Stiu noile reglementari, repet, service-ul nu este obligat sa-ti puna masina la dispozitie ca doar nu are obligatia asta, singura obligatia din partea asiguratorului este ca poate sa-ti despagubeasca o masina de inchiriere aferenta orelor de reparatie din deviz, nu are rost sa mai spun si formula de calcul (nu se calculeaza la 8 ore/ziua de munca chiria masinii), daca service-ul vrea si are masina, poate sa ti-o inchirieze in baza unui contract de inchiriere (trebuie sa si poata ca si service sa ofere acest serviciu) doar pe orele respective din deviz, daca vrei sa ai mai mult parte de ea cat timp dureaza reparatia, scoti banul din buzunar.

 

Nu-ti da nimeni masina la inlocuire pe gratis ca raspunde Asirom greu, sau ca nu-ti da ceva la inlocuit si asa mai departe, precum nici Asirom nu te despagubeste pentru prostia lor de a raspunde greu, iti da doar un 10% din timpul pe care il pierzi cu masina in service.

 

Edit: sa ne intelegem, eu va spun cum se procedeaza si din partea service-ului si din partea asiguratorului, nu ca ar fi si corect din partea asiguratorului sau de bun simt.

 

Siguranta ta pe ce loc este? Ca pare ca naveta luuunga si ieftina e pe primul plan.

 

In alta ordine de idei, in baza unei norme ASF, esti indreptatit la masina de inlocuire decontata de RCA-ul vinovatului pe toata perioada cat masina ta este imobilizata. Mai bine te-ai concentra pe asta.

 

Norma ASF 20/2017, art. 25.

 

Te-am vazut ca insisti pe prostia asta, esti indreptatit la masina de inlocuire doar pe baza orelor din devizul de reparatie. Am incercat si eu sa ofer unui client acest "cadou" insa nu am reusit decat sa-i ofer 7 zile de auto inchiriat pentru ca alea erau orele din devizul de reparatia,asiguratorul fiind City Insurance unde masina a stat cam 2-3 luni in service din cauza ca au fost 4 reconstatari si raspuns greu la fiecare precum si piesele au venit destul de greu (Seria 1 F20)

Edited by WIN60
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu ai treaba cu service-ul pentru masina de inlocuire.

Te duci la orice firma de inchirieri auto, se incheie un contract prin care tu pagubit mandatezi firma de inchirieri sa recupereze costurile de la firma de asigurare unde are polita RCA vinovatul.

 

Scrii, ca de obicei, mult si prost.

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Continui cu prostia ca de obicei, ai treaba cu service-ul pentru masina de inlocuire, pentru ca nu stiu unde gasesti tu firma de inchirieri auto ca sa se judece cu firma de asigurari pentru tine, cine sa sa plateasca avocat si asa mai departe pentru zilele tale de inchiriere?

 

Cea mai buna solutie este aceea de a te duce cu contractul de inchiriere (platit de tine) la service pentru a putea fi integrat in devizul audatex (PNS pentru cine stie), suma respectiva din PNS trebuie sa fie aceeasi ca pe contractul de inchiriere si trebuie trecuta si pe cererea de despagubire defalcata, adica suma reparatiei + suma inchiriere= total.

 

A doua solutie este sa te duci cu contractul TU la firma de asigurari si sa-ti recuperezi banii.

 

De fiecare data Asiguratorul o sa-ti ceara un deviz audatex si asa mai departe, cand te duci cu devizul o sa zica " Cataline nu-ti dam 3.000 lei pentru 15 zile de inchiriere, iti dam 1500 lei pentru 7 zile de inchiriere pentru ca 7 zile sunt calculate la numarul de ore din devizul tau".

 

Iarasi te uiti prea mult la TV si citesti prea multe tampenii, nu ar fi nici-o problema ca le tii pentru tine, da le imprastii pe aici pe forum.

 

Eu ca Service pot sa fac un contract de cesiune de creanta (+ imputernicire si multe altele) prin care pot reprezenta proprietarul sa-mi recuperez banii de la o firma cu care nu am contract, lucru care vreau sa-l fac ca si Service ca sa pot aduce profit in firma, dar ce profit aduc eu ca firma de inchirieri auto ca vii tu cu 5-20 zile la mine si vrei ca eu sa ma judec pentru 1000-3000 lei cu asiguratorul pentru ca nu vrea sa-mi plateasca suma ceruta si mi-o plateste la jumatate si pe deasupra in instanta care este dovada suprema? orele din devizul de reparatie negru pe alb.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

De la atatea tampenii a crapat si lantul...

 

Devizul de care vorbesti este luat in calcul doar in situatia in care masina este deplasabila, si vei fi lipsit de uzul ei doar pe perioada cat este efectiv in service pentru reparatie.

Daca citeai norma de care vorbesc si pe care zici ca o cunosti, vedeai ca sunt prevazute acolo si situatia in care masina nu este deplasabila, adica esti privat de uzul ei nu doar pe perioada reparatiei, ci de la momentul constatarii daunelor pana cand masina este reparata, si deasemenea situatia in care asiguratorul tergiverseaza procedura de despagubire.

Edited by CatalinP
  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

La fiecare subiect unde te depaseste o bagi pe aia cu lantul, n-ai cu cine domne...".."

 

Nu, nu este luat in calcul in cazul in care masina este deplasabila! Nu stiu de unde iti tragi informatiile, dar una e cand citesti sau te uiti la televizor si una e cand chiar faci treaba asta.

 

Este fix Gica Contra si ti-am spus, sper sa nu fi in situatia asta pentru ca doar atunci o sa-mi dai dreptate.

Eu doar pot sa-ti spun ca am dreptatate ca asta fac in fiecare zi, contracte de inchiriere mai rar insa acum ceva timp am avut unul cum ti-am spus si nu am reusit sa scot mai multe zile pe contractul de inchiriere decat ce era in devizul de reparatie, procedura discutata cu proprietarul, avocatul nostru, seful de service si asta fiind doar dupa noile reglementari in care asiguratorii sunt mai rau sanctionati prin lege ca inainte chiar daca puteai sa faci treaba asta cu inchirierea era foarte riscant pentru ca asiguratorul jongla cu tine si puteai sa nu-ti recuperezi banii.

 

 

O sa ma retrag din fiecare topic unde iti vad postare, nu esti inzestrat foarte mult si nu are rost...cum am spus dau niste informatii gratis care sper sa ajute pe cineva, acelasi lucru care incerci sa-l faci si tu, dar il faci prost si nu stii sa te comporti, crezi ca ai dreptate ca citesti undeva o lege? eu ma enervez si stresez toata ziua cu multe situatii in care sunt implicati clienti si asiguratori si incerc sa-ti explic tie aici care nu stii ce/cum/cand.

Edited by WIN60
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Deci ce se intampla la tine in sat in acel service de cartier e regula generala si se intampla in orice service din aceasta tara, nu?

 

Din fericire nu e asa, sunt si service-uri, si agenti ai firmelor de asigurari, si firme de inchirieri, si avocati care isi fac legal treaba.

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.