Jump to content

Accident-sfaturi va rog mult!


AdrianHH

Recommended Posts

Deci ce se intampla la tine in sat in acel service de cartier e regula generala si se intampla in orice service din aceasta tara, nu?

 

Din fericire nu e asa, sunt si service-uri, si agenti ai firmelor de asigurari, si firme de inchirieri, si avocati care isi fac legal treaba.

 

Tot vad ca te contrazici cu WIN. Omu iti vorbeste din experienta lui. Tu din ce vorbesti daca pot sa te intreb?

 

Nu iti doresc sa vezi pe pielea ta dar lucrurile nu stau asa cum stau pe hartie. Mie de ex cand mi-au facut masina a trimis reprezentanta estimatul si reperele. Asiguratoru a raspuns ca e de acord cu piesele si pretul total.

 

Dupa reparatie cand sa faca plata au spus ca reprerele x, y si z nu le platesc (desi initial au zis ca da). Ia si da-i in judecata!

 

Am impresia ca ai uitat in ce tara traiesti ... sau poate ai plecat din ea ...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu tocmai de aia am vorbit, de tara de rahat in care traim si nimeni nu vrea sa respecte nimic, eu am vorbit din perspectiva omului care vrea sa aiba spatele acoperit in orice situatie.

 

In principiu Tavicu clar nu au voie sa faca aia si anume sa-ti acorde pe constatare/reconstatare orice si dupa sa nu ti-l despagubeasca, i dai in judecata si aia e...avem zeci de dosare la asirom-city in judecata chiar si pentru un "autocolant" de usa de 200-300 lei care se inlocuieste tehnologic, dar asiguratorul a avut pretentia sa faci reconstatare pe el, in primul rand normal nu se face reconstatare pe elemente tehnologice, in cazul de fata antigelul radiatorului, il bagi in deviz ca nu ti-l baga automat, dar nu te apuci sa-l ceri la reconstatare.

Edited by WIN60
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

@CatalinP, vad ca insisti neaparat sa provoci discutii contradictorii cu un flame sustinut...

 

@WIN60, chiar daca nu iti doresti, accepti si intri in jocul lui CatalinP...

 

Amandoi sunteti la un fir de par de a fi sanctionati. Daca nu va suportati, evitati-va!

 

Este ultimul avertisment !

Link to comment
Share on other sites

Asiguratorul va trage de timp si va tergiversa cat va putea - orice zi in care nu plateste despagubirea/dauna e o zi castigata; profita cat pot de neatentia si de neinformarea clientilor. Asa ca nu cedati in fata lor, dar nici nu va pripiti, din dorinta de a repara masina cat mai repede - daca asiguratorul nu da aviz reparatiei s-ar putea sa platiti din buzunar.
Link to comment
Share on other sites

"Orice zi in care nu plateste despagubirea/dauna este o zi castigata; profita din neatentia si neinformarea clientilor"

 

Si asta se intampla de multe ori din cauza unor proceduri oarecum gresite din partea service-ului/proprietarului, dar stai sa vezi cand totul este cum trebuie si de fapt astepti dupa un raspuns, doar pentru ca el are un termen legal de a raspunde in maxim de ....niciodata nu va raspunde in primele zile, sau foarte rar.

Link to comment
Share on other sites

Nu am mai postat pentru ca nu am avut prea multe noutati.

Va multumesc pt idei si sfaturi.Nu e nevoie de cearta gratis.

Eu merg cu 116i-ul,papa multa benzina in Bucuresti dar asta e,bine ca am cu ce sa merg si ca suntem intregi.Deci,masina de imprumut sa zic ca nu am nevoie momentan.

Cei de la Di-Bas mi-au "legat" la Spark bara,reindreptat putin aripa ca sa se poata deschide/inchide usa stg fata.Masina mecanic e ok dar fiind un far spart ,nu am semnal sau lumina de vreun fel pe el ,deci risc amenda si bineinteles,in trafic,nu legal.

Saptamana trecuta de teama lalaielii generalizate am sunat zilnic la Asirom.Intr-un final,miercuri au dat ok-ul pe deviz(varianta "mai taie din ele") si joi s-au comandat piesele.Dureaza 4-5 zile,deci de-abia marti-miercuri cel mai devreme poate voi avea ceva vesti.Am aflat ca au despagubit 49xx ron(apropo de oferta initiala de 23xx ron sa o repar in regie proprie).Di-Bas-ul a zis ca vor pune probabil bara aftermarket(asta e!) ,o armatura adusa de mine si o traversa inferioara de demontat si indreptat pe banii mei si "o facem".De recuperat banii cu care vin de acasa mi-au zis ca sunt sanse minime sa ii recuperez dar vedem apoi.Momentan ma costa fiecare zi cat sta pe dreapta.

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update.

Asa arata masina

http://i64.tinypic.com/2wh07ci.png

 

Azi am ridicat masina.Masina e inchegata,elementele noi aliniate.A iesit bine la vopsit.AC-ul functioneaza.

Cei de la reprezentanta au comandat ei o armatura originala(mi-au returnat-o pe cea pe care o adusesem eu aftermarket) in contul la un suport nefolosit.

Am platit din buzunar doar 150 ron reparatia unei traverse inferioare care in ciuda faptului ca era clar stramba(pe linia impactului) nu dadusera pt ea ok nici macar pt indreptat.

Radiatorul de apa e usor stramb.Nu s-a dat ok pt el.Sistemul pare etans.Sper sa tina asa.

Multumit de reprezentanta,scarbit de Asirom.

 

Are rost reclamatie la ASF pt 150 ron?

Edited by AdrianHH
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vesti bune: http://adevarul.ro/news/eveniment/pagubitii-rca-isipot-repara-masinile-service-autorizat-1_58a56be25ab6550cb8856034/index.html

 

 

De retinut :

 

Norma RCA 39/2016 emisă de către ASF

 

 

 

În primul rând, asigurătorul RCA este obligat să se deplaseze în locul precizat de către păgubitul RCA pentru efectuarea constatării daunei, indiferent de dimensiunea avariei autovehiculului (inclusiv pentru avarii minore, nu doar pentru autovehiculele avariate major, care sunt nedeplasabile).

 

 

 

Mai mult, păgubiţii care îşi repară maşinile în baza unei poliţe RCA emise după data de 19 septembrie 2016 au dreptul să îşi închirieze un autovehicul din aceeaşi clasă sau clasa inferioară celui avariat, iar asigurătorul RCA este obligat să achite costul închirierii acelei maşini pentru perioada reparaţiilor.

Edited by Andrei525
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.