Jump to content

Liquid Moly


Recommended Posts

Ma scuzati ca pun intrebarea asta aici dar chiar nu stiam unde sa deschid acest topic . Intrebarea mea este ce parere aveti despre aditivul liquid moly diesel ? Am cumparat recent un bmw e90 si as dorii sa ii fac o curatare a motorului , sa mai scap din rezidurile de pe injectoare , am inteles ca ar scadea si consumul masinii . A folosit cineva acest adidiv ? Daca da lasati-mi si mie niste pareri va rog daca se merita si cu ce vi se pare ca a imbunatatit masina dupa ce l-ati folosit , inca o intrebare trebuie sa am neaparat 60 litri in revervor pentru a-l folosii sau se poate si la 20 25 litri ?
Link to comment
Share on other sites

Aditivul pe termen lung distruge injectoarele. Aditivul pus in masura mai mare decat cea spusa pe ambalaj este o idee si mai proasta si distruge injectoarele si mai repede/rau. Daca ai probleme cu injectoarele le reconditionezi sau le schimbi. Aditivii in ulei/combustibil sunt cea mai mare prostie. Foarte mult marketing, efecte benefice nu prea sunt.

 

Pentru a avea un consum si performante optime ai o lista foarte lunga de lucruri pe care poti sa le faci:

-in cazul tau poti folosi jante de 16+ anvelope 205/55/16. Cu jante de 17/18 o sa ai consum putin mai mare. De asemenea urmareste sa ai presiunea corecta in toate rotile.

-schimba toate filtrele

-fa o diagnoza si asigura-te ca ai totul in parametri (cata viata mai are DPF-ul, ce corectii ai la injectoare, daca merg toate bujiile incadescente, daca se pastreaza presiunea pe traseul turbinei- daca nu, e posibil sa ai nevoie de garnituri)

-curata EGR si galeria de admisie, daca ai DPF-ul incarcat poti sa il cureti si pe ala

 

Majoritatea lucrurilor de pe lista sunt foarte ieftine, simplu de facut si te pot ajuta foarte mult dpdv al consumului si al performantelor.

Link to comment
Share on other sites

Am folosit eu la Mercedes in urma cu 6-7 ani liqui moly diesel purge dar inafara un zgomot redus la injectoare care a tinut cam 2000km nu am simtit nimic ... dupa am aflat ca liqui moly diesel purge nu se pune in rezervor ca se deconecteaza turul si returul din pompa si se baga furtunasele in bidon si lasi motorul sa mearga aproape pana ce se termina solutia ... a fost primul si ultimul aditiv care l-am folosi.

 

liqui_moly_diesel_purge.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am folosit aditiv de la Sonax, la trei plinuri, trei flacoane. Un injector dĂŁdea valori mari pe tester, 2,45 parcĂŁ, la accelerĂŁri mai puternice ieșea puțin fum negru pe eșapament, in rest niciun simptom. DupĂŁ luni bune, am pus testerul din nou. Surpriza plĂŁcutĂŁ, valori bune pe toate injectoarele. Motor m47, an 2004. Motorina cea scumpĂŁ, doar de la Rompetrol, aditiv de la Sonax, mers turat pana-n 5000 de ture uneori. Cam atât.
Link to comment
Share on other sites

Daca nu iese deloc fum si esapamentul este curat are rost sa bag vreun aditiv ? eu voiam sa bag doar in speranta ca voi mai curata putin injectoarele de reziduri , citisem undeva ca ar mai remedia si din zgomotul motorului pentru ca din punctul meu de vedere M 47 este un motor destul de zgomotos .
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am zis ca nu am bani de un plin , dar am vazut pareri impartite cum ar fii ca se poate pune si la 10-20 litrii altii spun la un plin am pus doar o intrebare nu trebuie sa vii cu hate ..

 

Dar tu de ce te iei dupa parerile unora sau altora?

 

Pe bidonasul de aditiv, scrie clar cum sa-l folosesti si cata motorina sa ai in rezervor. Crezi ca altii pe care ii intrebi stiu mai bine ca fabricantul aditivului cum sa folosesti flaconul? E cam absurd ce intrebi.

 

Si daca tu crezi in solutiile minune, cum ca iti va scadea consumul, da-mi voie sa-ti spun ca te inseli. NU exista asa ceva, totul este marketing. :thumbsup:

Edited by radu95
Link to comment
Share on other sites

Un bidon de aditiv costa cam 30 lei ,aproape cat 5L de motorina , crezi ca o sa castigi mai mult din reducerea aia de combustibil ? Eu zic ca nu , nici macar aia 5L nu o sa ii recuperezi prea curand. Te sfatuiesti sa bagi cu 5l mai multa motorina de acuma si o sa vezi ca iesi mai castigat.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.