Jump to content

Instalare modul tv e60


Recommended Posts

Codarea este simpla intradevar dar voi sunteti siguri ca ii merge omului pe navigatia Business pe care o are (S606A)? Eu am incercat sa-i spun ca din fabrica modulul de TV vine doar pe CCC (S609A) si d-asta e posibil sa nu-i mearga. Omul insista ca a vorbit cu nu stiu cine si l-a asigurat ca merge si pe Business prin urmare e in drum spre mine ca sa o codez :) Edited by matose
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca este o ironie si nu cred ca era cazul. Ideea e ca vrem sa ajutam un om, eventual sa nu faca un drum degeaba :)

Nu am mai activat module TV pe S606A si din cate stiu stream video nu poti sa redai decat daca te conectezi la firele ce duc din M-ASK la display.

O sa incerc sa-l ajut si asa cum spui tu... voi afla!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

colegul matose a incercat sa ma ajute si-i multumesc,a reusit sa codeze modulul in ISTA,dar problema la mine e alta.Fibra functioneaza doar pe spate,in fata nu vine deloc,si nici alimentare din ce am inteles.La distribuitorul de fibra am inteles ca ar fi conexiuni gresite,dar sa fiu sincer nici eu nu sunt sigur ca merge 100% pe mask.

Se pricepe cineva sa ma ajute de la 0 cu cablajul sa fie corect instalat sa functioneze si fibra si alimentarea?Am inteles de la matose ca daca reusesc sa fac sa functioneze fibra as avea o sansa sa activez functia tv pe masina mea,pt ca deja ar fi codat si ecu masinii mele "stie" de modulul tv

Se pare ca electricianu cu care am avut conflict nu stiu ce a facut acolo,dar din cauza ca fibra nu e functionala pe fata nici cd changerul nu-mi mai functioneaza ,toate cele 6 cd-uri sunt gri,de ca si cand sunt dezactivate

Nu stiu ce sa mai fac ,nu reusesc deloc sa dau si eu peste cineva care se pricepe sa-mi refaca instalatia complet de la 0 :(

Mi-a lasat si un fir dezizolat in portbagaj acel electrician...

Edited by victor.89
Link to comment
Share on other sites

sfatul meu, nu mai arunca bani pe fereastra. cu modulul acela NU RECEPTIONEZI NIMIC, in unele zone din tara merge TVR1 dar nu cred ca stii ce inseamna receptie TV analogica in masina unde antena este la 1 metru de sol. Trebuie sa te concentrezi bine de tot sa distingi ceva urme de imagine printre purici iar sunetul este practic inexistent, doar zgomot de receptie.

 

Unitatea MASK are intrare video RGB, daca modulul tau este ceva mai nou (hybrid) are iesire FBAS deci incompatibila.

 

Repet, nu mai arunca bani pe fereastra pentru NIMIC.

 

Untitled.jpg

Edited by neo_andersson
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

I-am codat colegului $601 in VO, totul ok numai ca circuitul MOST este intrerupt undeva dupa modulul TV (CDC, TCU si mufa de fibra din torpedou sunt moarte). Sunt 3 fire in aer lasate de faimosul electrician dar vremea si timpul nu mi-a permis sa investighez. La modulul TV fibra este activa dar returul e mort, banuiesc ca nu este alimentat cu trebuie sau este defect.

 

Dupa ce rezolvi problema asta ar trebui dat reset si stocat configuratia MOST, asta daca nu o ia automat.

Edited by matose
Link to comment
Share on other sites

99.99% din modulele tv analogice la vanzare sunt defecte, la multe a intrat apa prin ele, anul trecut cred ca am demontat vreo 10 de pe E70/E71 prima generatie ca aveau apa in portbagaj si nu mai mergea nimic. Cred ca am cel putin 2-3 prin magazie care vor vedea tomberonul de gunoi la curatenia de primavara.

Colegul de forum este foarte perseverent in acest retrofit absolut inutil, sa mergi la 3 service-uri prin tara ca sa poti vedea "purici" in masina si sa iti "paraie" difuzoarele cere multa ambitie.

Edited by neo_andersson
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

99.99% din modulele tv analogice la vanzare sunt defecte, la multe a intrat apa prin ele, anul trecut cred ca am demontat vreo 10 de pe E70/E71 prima generatie ca aveau apa in portbagaj si nu mai mergea nimic. Cred ca am cel putin 2-3 prin magazie care vor vedea tomberonul de gunoi la curatenia de primavara.

Colegul de forum este foarte perseverent in acest retrofit absolut inutil, sa mergi la 3 service-uri prin tara ca sa poti vedea "purici" in masina si sa iti "paraie" difuzoarele cere multa ambitie.

omule gata am inteles ca nu vrei sa ma ajuti,si sa-ti pierzi vremea cu mine,ma scuzi ca te-am abordat nu trebuia s-o fac.ideea este ca nici tu nu sti sigur daca merge pe mask sau nu 100%,doar pareri si pareri.Este fix problema mea de ce insist pe acest modul,si to problema mea daca vreau purici in masina sau nu.Eu te-am intrebat daca sti cumva sa ma aujti nu sa ma critici,ca sunt satul de critici

Edited by victor.89
Link to comment
Share on other sites

omule gata am inteles ca nu vrei sa ma ajuti,si sa-ti pierzi vremea cu mine,ma scuzi ca te-am abordat nu trebuia s-o fac.ideea este ca nici tu nu sti sigur daca merge pe mask sau nu 100%.Este fix problema mea de ce insist pe acest modul,si to problema mea daca vreau purici in masina sau nu.Eu te-am intrebat daca sti cumva sa ma auti nu sa ma critici,ca sunt satul de critici

 

 

Trei posturi mai sus ti-am pus si schema din ISTA ca sa vezi ca nu merge. Asta bineinteles in baza informatiilor furnizate de tine in posturile anterioare.

 

Nu imi pierd vremea cu tine, pun informatii aici pentru cei care chiar le inteleg ca sa nu piarda timpul aiurea.

 

Masina ta E60 2006 cu MASK are intrare video RGB.

Tunerul hybrid pe care il ai are iesire FBAS.

 

Foloseste Google si vezi care e problema.

 

PS: Perseverenta asta se poate motiva doar de anuntul de vanzare in care va scrie "full cu TV". :thumbsup:

Edited by neo_andersson
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Trei posturi mai sus ti-am pus si schema din ISTA ca sa vezi ca nu merge. Asta bineinteles in baza informatiilor furnizate de tine in posturile anterioare.

 

Nu imi pierd vremea cu tine, pun informatii aici pentru cei care chiar le inteleg ca sa nu piarda timpul aiurea.

 

Masina ta E60 2006 cu MASK are intrare video RGB.

Tunerul hybrid pe care il ai are iesire FBAS.

 

Foloseste Google si vezi care e problema.

 

PS: Perseverenta asta se poate motiva doar de anuntul de vanzare in care va scrie "full cu TV". :thumbsup:

ma bucur ca nu am avut ocazia sa te cunosc,ca vad ca esti prea plin de tine,si de fel nu mi plac persoanele care sufera de ele.Ok am inteles mesajul.O sa trec pe navi mare ccc si atunci o sa mearga.Modulul tv nu cred ca e defect.
Link to comment
Share on other sites

Treci la CCC, daca te uiti cu atentie la print-screen-ul de mai sus o sa vezi ca e exact aceasi problema.

 

Special pentru tine, ti-am marcat unde sa te uiti.

 

Untitled.jpg

 

Eu incerc sa te ajut, daca esti nesimtit, hai pa.

 

Success!

Edited by neo_andersson
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Treci la CCC, daca te uiti cu atentie la print-screen-ul de mai sus o sa vezi ca e exact aceasi problema.

 

Special pentru tine, ti-am marcat unde sa te uiti.

 

Untitled.jpg

 

Eu incerc sa te ajut, daca esti nesimtit, hai pa.

 

Success!

pai tu esti nesimtitu atata timp cat afirmi ca tu nu ti pierz timpu cu mine de ca si cand as fi ultimul om
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am presupus ca ai cumparat modul TV RGB de E60 pentru CCC, adica unul din codurile astea. Al tau ce cod e? In caz ca e hibrid cu iesire FBAS cum zice neo inseamna ca iti va merge doar pe CIC...

nu stiu ce cod are.unde trebuie sa ma uit?Tot ce stiu este ca modulul tv e din 2007 asa mi-a spus electricianul ala

Deci modulul care-l am eu nici macar pe CCC profesional nu merge dumnezeule mare?Doar pe Cic merge?

Edited by victor.89
Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu inteleg de ce vrea aceasta optiune sincer si nu inteleg de ce nu poate sa spuna clar de ce vrea acest lucru, chiar te uiti la TVR cand mergi cu masina? sau stai mult in dreapta si te uiti la TVR? sau iti place sa asculti? ca nu inteleg, pana la urma cred ca e alta solutie sa te uiti la TVR pe digital poate si HD sau nu TVR este problema si tu vrei neaparat modul TV la masina?
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Se da urmatoarea situatie (tot se discuta de modulul tv):

Stiu ca exista retrofit pt nightvision la e60, ce are ca cerinte SA 601 TV function si SA 609 Navigation system.

Merge codat sa functioneze permanent, adica sa nu se mai inchida peste o anumita viteza?

Retrofitul se poate face si la alta serie (e90 spre ex) care are exact aceleasi optiuni?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu inteleg de ce vrea aceasta optiune sincer si nu inteleg de ce nu poate sa spuna clar de ce vrea acest lucru, chiar te uiti la TVR cand mergi cu masina? sau stai mult in dreapta si te uiti la TVR? sau iti place sa asculti? ca nu inteleg, pana la urma cred ca e alta solutie sa te uiti la TVR pe digital poate si HD sau nu TVR este problema si tu vrei neaparat modul TV la masina?

vreau neaparat sa am purici tv in masina.Ai ceva impotriva mea?
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.