Jump to content

BMW I3 94Ah 2018 - facelift


Bala

Recommended Posts

 

Da. Foarte fain si foarte adevarat :thumbsup:

 

kit reparatie far inseamna inlocuirea urechilor rupte cu unele ce se adapteaza pe far.

are din fabrica niste locasuri unde se prind noile urechi cu suruburi.

 

Aha. nu stiam

 

Ti-au comunicat pretul pt Kona ?

 

41.500 eur. Vine doar cu echiparea de top.

 

mie nu-mi place kona , pare o ieftinatura cronica , chiar nu ma atrage nimic la ea , parca I3 e mai simpatic, doar de dragul de-a conduce o masina electrica parca nu m-as converti la ea

 

Nu mi s-a parut asa de rea la test drive. E mult peste multe masini electrice pret / range & calitate. De fapt, e singura cu range de 400km+ la pret rezonabil.

 

Ai si service pt ea. BIne, daca o poti cumpara :sick:

 

Sotia nu vrea sub nicio foarma un I3. Vrea ceva cu range mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Am facut testdrive cu varianta pe benzina. Era un model destul de dotat si am echivalat in cap + cifre. Cu Kona electric nu am fost

 

La I3, cu dotarile pe care le am acum, noul I3 cu 40kWh iese pe la 48k eur. La dotari, e mai slab fata de Kona.

 

Kona la 41k eur are dotari care nu exista la I3 sau nu se pun in Ro. Si are si range mai mare si e si mai mare. Inteleg sotia de ce nu vrea I3 dar nu am cum sa fortez Hyundai sa-mi vanda unul :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Da. Am fost la ei. Aceiasi dezamagire ca la Kona.

 

Cica long range poate fi cumparat posibil in 2020. Avans nu au voie sa ia.

Pt actualul Leaf de 40kWh fie cumperi ce au pe stoc si il poti lua relativ pe loc, fie daca vrei sa-l configurezi, stai pana la 7 luni.

 

La timpii astia de asteptare pt Kona si Leaf E+ deja pare Tesla Model 3 ceva usor de cumparat.

 

Bine, e mizeria cu ecotichetul pe care nu-l primesti decat daca e reprezentanta si masina zero km. Alternativa e Olanda unde nu platesti TVA la EV si compenseaza cumva tichetul. Dar sa comanzi de acolo...

 

Greu... greu

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Sa o folosesti multi ani sanatos.

 

Nu vreau sa fie considerata reclama sau ceva, insa Buhnici si-a facut la casa o statie de incarcare "custom", pe care o prezinta in unul din video-urile postate weekendul trecut, pare super ok si poate te ajuta si pe tine. Eventual un PM si iti trimit link.

 

Buhnici si-a luat Tesla model 3. Urmarim vlog-ul ca a zis ca ii face o prezentare mai detaliata, si ca are nu stiu ce optiuni.

Link to comment
Share on other sites

Am fost ieri la BMW si cica nu este revizie la 30.000km. Se face la 2 ani si atat.

 

Ca eu fac 10k km sau 60k km, e tot aia.

 

In ritmul in care circul, ar veni prima revizie la 60k km.

 

Te fura Bala! Nu ti-au schimbat uleiul si filtrele. Iti dai seama ca e negru uleiul!

 

:flowers:

Link to comment
Share on other sites

Cum e cu bateria dupa primii 30k? Tine la fel? Simti vreo imbunatatire/degradare?

 

Are in meniul ascuns SOH (state of health) si arata degradarea in cifre insa nu m-am mai uitat de ceva timp. O sa ma uit cand ajung la ea.

 

Nu simt nimic schimbat. Bine, eu o incarc foarte rar la fast charger si asta doar la drum lung.

 

De ex am facut vineri Timisoara - Cluj - Timisoara si i-am dat fastcharge de doua ori la Oradea.

 

Ultima data cand a vazut fastcharge, am fost cu ea la Brasov acum mai bine de o luna.

 

 

Te fura Bala! Nu ti-au schimbat uleiul si filtrele. Iti dai seama ca e negru uleiul!

 

:flowers:

 

Da! Si ne mai plangem apoi ca pica distributiile si turbinele :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Am fost ieri la BMW si cica nu este revizie la 30.000km. Se face la 2 ani si atat.

 

Ca eu fac 10k km sau 60k km, e tot aia.

 

In ritmul in care circul, ar veni prima revizie la 60k km.

tare asta , totusi masinuta asta nu foloseste acelasi ulei ca un bmw cu motor normal ? Sau ai alte specificatii valori , e gen ulei de cutie si rezista 100k km ? ca sincer n-ar fi rau dar ar avea si pretul pe masura :frantics:

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Am mai citit pe forumuri si am gasit pdf-uri pe net si se pare ca singura intretinere este bazata pe timp. Atunci se mai verifica una, alta la masina.

 

Sau daca apar alte semne pe bord.

 

In rest, curent sa fie :p

 

In perioada 10-12 mai ma intalnesc cu posesori de alte masini electrice. Ii voi intreba si pe ei despre intretinere.

sunt inscrisi si posesori de masini "exotice" Tesla 3, S, Jaguar I Pace etc. Sunt tare curios daca si le acestea programul de service este atat de simplu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.