Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

Am cautat un topic despre consum in general la Seria 3 si n-am gasit, Este adevarat ca o serie de informatii pe ici pe colo se mai gasesc.

Cred ca ar fi o idee buna sa stim cam care este consumul in diverse conditii sau in medie. E adevarat ca e discutabil, depinde de stilul de mers de masina, de vechime si de multe altele dar cred ca este totusi util.

Eu am un obicei si folosesc un programel pe PDA in care scriu consumul, kilometrajul, costul, tipul combustibilului si statia unde alimentez. Pare pedant dar nu este. Asa am facut si cu Skoda pe care am avut-o inainte.

Daca e ok topicul si de interes revin cu detalii.

Link to comment
Share on other sites

Am prelucrat un pic datele pe care le am si situatia este urmatoarea:

 

Masina: E46/04.2002 320D, 150cp

 

Start kilometraj: 81348 km

Kilometraj ultima alimentare: 117283 km

Distanta parcursa: 35935 km

Cantitate combustibil: 2585,88 l

Consum mediu: 7,196 l/100km

Link to comment
Share on other sites

Am prelucrat un pic datele pe care le am si situatia este urmatoarea:

 

Masina: E46/04.2002 320D, 150cp

 

Start kilometraj: 81348 km

Kilometraj ultima alimentare: 117283 km

Distanta parcursa: 35935 km

Cantitate combustibil: 2585,88 l

Consum mediu: 7,196 l/100km

247250[/snapback]

 

 

asta este si consumul meu in bucuresti....6,9-7,2 depinde de trafic, masina e identica

mi-a placut aia cu "pare pedant dar nu este. asa am facut si cu skoda pe care am avut-o inainte..." :blink:

Link to comment
Share on other sites

asta este si consumul meu in bucuresti....6,9-7,2 depinde de trafic, masina e identica

mi-a placut aia cu "pare pedant dar nu este. asa am facut si cu skoda pe care am avut-o inainte..." :blink:

248127[/snapback]

 

consum de 7 in bucuresti? :)

 

eu am cam 12 la un plin ...am si steptronic dar 7 nu cred ca se poate

Link to comment
Share on other sites

yes my friend, se poate

daca te uiti in carte, consumul normat este de cca 6,8 in oras

deci 12 este like hell !!!! :blink:

248233[/snapback]

 

nu mi se pare un consum exagerat.. daca ai odata 7 nu zici ca iti consuma 7...

mie imi ia in medie in jur de 11 si mai sunt si altii care au acest consum.

 

nu vad de ce am ascunde realitatea .. doar avem aceste masini si ne bucuram de ele.

Link to comment
Share on other sites

nu mi se pare un consum exagerat.. daca ai odata 7 nu zici ca iti consuma 7...

mie imi ia in medie in jur de 11 si mai sunt si altii care au acest consum.

 

nu vad de ce am ascunde realitatea .. doar avem aceste masini si ne bucuram de ele.

248243[/snapback]

 

te-ai prins, "am ascuns realitatea", sa ma dau mare la tine :blink:

nu am avut o singura data 7...am resetat compu de bord de multe ori si mai mult de 7,2 - 7,5 in medie in oras, nu ia.

uita-te in carte sa vezi care e consumul normat pt modelul tau...la al meu e 6.8. Oricum consuma mai mult decat ce e in carte pt ca apare uzura, sint anumite elemente ale masinii care nu functioneaza la parametrii optimi, etc

Dar de aici si pana la cat iti consuma tie, e distanta mare.

Edited by valtheval
Link to comment
Share on other sites

te-ai prins, "am ascuns realitatea", sa ma dau mare la tine :blink:

nu am avut o singura data 7...am resetat compu de bord de multe ori si mai mult de 7,2 - 7,5 in medie in oras, nu ia.

uita-te in carte sa vezi care e consumul normat pt modelul tau...la al meu e 6.8. Oricum consuma mai mult decat ce e in carte pt ca apare uzura, sint anumite elemente ale masinii care nu functioneaza la parametrii optimi, etc

Dar de aici si pana la cat iti consuma tie, e distanta mare.

248272[/snapback]

 

pai aici vorbim de E46 320dA 2003 iar consumul urban din carte e mit in bucuresti cand toata ziua mergi in haos.

au mai fost topicuri pe teme de consum si la masina asta cam asta e consumul.

Link to comment
Share on other sites

Computerul de bord imi arata un consum de 7.5 . Cel mai mult merg in oras.

Dar cu un plin de motorina merg cam 600-700 de km, maxim 750km, tinand cont, ca rezervorul este de 63 de litri, daca nu ma insel, care este consumul?

Link to comment
Share on other sites

Computerul de bord imi arata un consum de 7.5 . Cel mai mult merg in oras.

Dar cu un plin de motorina merg cam 600-700 de km, maxim 750km, tinand cont, ca rezervorul este de 63 de litri, daca nu ma insel, care este consumul?

248284[/snapback]

 

in jur de 10 :blink:

sunt diferente intre computer si pompa.

si mie pe computer imi arata 10.5 dar la pompa am cu 1-2 l mai mult la suta

Link to comment
Share on other sites

Eu cu masina din semnatura scot cam 10.5-11 in conditii de mers vara in Bucuresti, cu clima, trafic de cele mai multe ori infernal ziua (Crangasi - Pipera) si moderat spre lejer la iesirile de seara.

 

Merg destul de linistit de obicei, cu accelerari in forta doar in cazurile de necesitate. Dar oricum, cu masina asta nu poti sa mergi numai cu 50 la ora :blink: tre sa-i mai si dai din cand in cand sa se simta si ea bine.

 

Eu unul sunt super multumit de consum pentru motorizarea in cauza!

Link to comment
Share on other sites

Eu cu masina din semnatura scot cam 10.5-11 in conditii de mers vara in Bucuresti, cu clima, trafic de cele mai multe ori infernal ziua (Crangasi - Pipera) si moderat spre lejer la iesirile de seara.

 

Merg destul de linistit de obicei, cu accelerari in forta doar in cazurile de necesitate. Dar oricum, cu masina asta nu poti sa mergi numai cu 50 la ora :) tre sa-i mai si dai din cand in cand sa se simta si ea bine.

 

Eu unul sunt super multumit de consum pentru motorizarea in cauza!

248330[/snapback]

 

asa mai merge :)

7-8 mi se pare exagerat de putin, beau mai multa apa cand merg cu bicicleta :blink:

Link to comment
Share on other sites

Sorry, am fost ocupat si n-am mai apucat sa mai spun nimic.

Consumul pe care l-am scris la inceput (post #2) este un consum mediu pentru aproape 36000 km, in nici un caz pentru consumul in oras. E greu de zis acuma cati din cei 36000 km au fost in oras si cati in afara. Mai mult ca sigur ca au fost cam 2/3 in afara. Deci probabil ca un consum de 6 in afara este destul de realist si unul de 9 in oras este iarasi realist.

 

Pe de alta parte computerul la masina arata mai putin. Niciodata nu a trecut pentru un rezervor de 6-6,2 la suta, ori calcului e undeva pe la 15 KPL (adica cam 6,7 la suta).

 

Am sa fac un test saptamana asta cand plec la Bucuresti, pun plin in Iasi si apoi in Bucuresti si am sa va spun rezultatul: consumul raportat de computer si cel real. :blink:

Pentru consumul de oras e mai dificil dar sa vad cati km fac in Bucuresti si poate am un rezultat si pentru consumul in oras.

Link to comment
Share on other sites

Da stiu ca automata consuma mai mult un pic, e normal.

 

Mie pe comp de bord imi arata 9.5 cand real este 10.5, deci eroare cam de 1 litru in oras.

 

Pentru mers afara nu stiu dar fac un test weekend-ul asta ca plec la mare :blink:

Link to comment
Share on other sites

Da stiu ca automata consuma mai mult un pic, e normal.

 

Mie pe comp de bord imi arata 9.5 cand real este 10.5, deci eroare cam de 1 litru in oras.

 

Pentru mers afara nu stiu dar fac un test weekend-ul asta ca plec la mare :)

248652[/snapback]

 

afara diferenta intre carte si realitate e mult mai mica.

eu merg destul de tare cu viteza medie cam de 100 km/h la 500 km si nu imi ia mai mult de 7-7.5.

daca merg incet adica 120-130 un consum de 6,5 e ok.

 

problema e in oras unde sare rau consumu :blink:

 

eu nu ma plang.. e absolut normal .. dar cand aud la unii ca lor le ia 7 in oras pur si simplu nu cred asa ceva!

Link to comment
Share on other sites

Clar un consum de 7% in oras e foarte dubios. Mai ales intr-un oras ca Bucuresti. Am avut renault clio bicorp cu motor de 1.5 dCI - 65 cai si ala imi lua 7-7.5 in Bucuresti cu aer vara. Pai cum naiba sa ia BMW 320d - 150 cai tot 7? :blink:

 

Basme!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.