Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

316i, E46

consum facut pe 200km numai in bucuresti,jumate din km cu aer,trafic bara la bara,prins si un weekend,forja...deci de toate...ca in bucuresti :blink:

12,7 consum real-am alimentat de la aceeasi pompa

11,2 consum pe BC(oricum cred ca BC face o medie dupa mai multe sute de km,nu doar dupa 200-asa cred eu ca se explica diferenta de 1,5 l/100km)

Link to comment
Share on other sites

316i e46, motor n42b18 parca ( acelasi motor dupa 318i - 143cp, n42b20, difera doar cursa pistonului si ceea ce implica asta, arbore, biele, etc ), 85kw/116cai, 175nm, valvetronic+dublu vanos, 1796cmc, manuala 5 trepte, 40 000 km acum, luata la 36.500 de la reprentantza din germ, garantzie euro plus 1 an.

Jante 17", 225/45 cauciucuri sport.

 

orash: 7-8 ( noaptea, mers incet ) - 9 ( trafic lejer, sau noaptea mai sportiv ) - max 12 ( bara la bara sau in trafic lejer mai sportiv ) clima on mereu

 

afara: 6.8 mers pana in 150 / max 7.5 mers 150-200 ( mers cat mai constant, eventual doar autostrada )

la 120 am instant de 6% constant, la 200 am instant de 14% - 15% constant ( autostrada soarelui )

 

am facut un drum pana la snagov acum cateva zile ( am alimentat si resetat bc la benzinaria petrom de la fantana mioritza ), noaptea, liber, mers 70 localitatzi, 110 afara, treapta a 5-a, am ajuns la snagov 5.9 pe bc, acasa in buc - fatza blocului 6.9 pe bc, la intoarcere am tuarat`o mai mult.

 

am adus`o acum 3 saptamani, viena - arad 7% pe bc, mers sportiv, doar in ungaria mai moale ( max 150 in unele zone, in rest 120-130 )

arad - bucuresti in fata blocului 7.4 ( noaptea, traseu via sibiu - rm valcea, serpentine, tiruri, depasiri multe )

 

Fratele meu shi`a luat un 318ci / steptronic, 143cp n42b18, 200nm, 43 000 km avea acolo, aceleashi conditzii de drum ( am venit impreuna, am mers numai unu in spatele altuia, eu primu ca aveam gps pe mashina / ajuta enorm mai ales pe serpentine unde vezi curbele din timp si sti cand sa depasesti, mai ales noaptea cand nu ai vizibilitate f buna ) consumul lui mediu pe toata distantza spre casa mai mare cu 1l ( pana la arad ) - 1.5l ( arad - bucuresti ) decat al meu.

 

cu un plin fac minim 750 km afara, mers sportiv, daca merg incet fac sigur peste 850, pana se aprinde rezerva, in orash nu am verificat inca

 

Foarte multumit de alegere, trage bine motorul asta. Ma gandesc la un cip ptr optimizarea cuplului in ture joase... nu sunt f. hotarat...

Edited by adimagic
Link to comment
Share on other sites

acelashi traseu si adineauri ( am niste fete plimbaretze, shi acolo e cel mai "safe" sa le duc :blink:) - pont parcarea aia mare de la vila 23, f.f. intunecoasa ) casa - snagov - casa acelashi consum acum acasa, 6.9 pe bc, am uitat sa precizez mai sus, shi atunci shi acum am bagat benzina de 30lei 99+ de la petromu de la fantana mioritza ( erau shi 2 radare azi, pe ambele sensuri ) si acum am cu mult mai multa benzina in rezervor decat inainte sa bag, inainte sa bag aveam un pic peste primul sfert, dupa ce am bagat aproape de jumate, acum am la jumate intre primele 2 liniutze... deci mi`a consumat un kkt... si uite asha inca o fata fericita :))) ca doar avem bmw ce draq :))
Link to comment
Share on other sites

318i M43, 9-10 pe BC, 12 la pompa. 80% mers in Bucuresti.

m-ati facut curios si am resetat si eu km si consum; deci, pe 600 km (Bucuresti-Mangalia si retur)mers combinat, connsum pe BC 7.3l/100...cine s-a intors ieri pe ruta asta, stie cum s-a mers pana la A2 :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ieri m-am intors si eu de la mare pe A2. Pe CB mi-a iesit consumul mediu de 6.7, resetat chiar la iesirea din Cta. Sunt convins ca real e mai mare.

 

Mers constant cu 160-170 pe autostrada, cu varfuri de 230 :blink:

 

Am luat-o initial spre Slobozia si apoi la stanga spre Medgidia, am prins trafic extrem de lejer.

Link to comment
Share on other sites

cum dreacu ma, pe acceasi ruta, 5,4 la mine pe BC, masina identica cu a ta :blink:

249694[/snapback]

 

 

Pai hai sa iti spun, primii 60 km am mers mai mult cu 1 si a 2, a fost o coloana de am innebunit, de fapt cred ca stiti, iar pe autostrada 180-230.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.