Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

Temperatura nu intra in calcul ,cum am montata anvelopele de vara a scazut consumul si sigur se datoreaza anvelopelor michelin sunt cele mai bune ,vara trecuta am avut continental uzate inegal care transmiteau zgomot caroseriei,iar acum cand trec prin apa nu simt nimic in volan.Daca stiti alte tehnici (ex:ulei motor,aditivi,motorina,etc...),dar nu mers incet ,la vale,pe liber....

 

Te contrazic aici. Ti-a scazut consumul pentru ca a crescut temperatura de afara.

Si cauciucurile au un rol f important in consumul masinii, dar nu rolul asta la care te gandesti tu.

Banuiesc ca ai avut cauciucuri de iarna de dimensiuni mai mici decat astea de vara?!?

Masina echipata cu un set de cauciucuri de 195/50/R16 (de iarna) va consuma mai putin decat atunci cand are cauciucuri de vara de 225/45/R16 de exemplu.

Sunt multe topicuri pe tema asta, citeste si tu. Si inca un aspect: e f important sa ai cauciucurile umflate corect.

Cred ca toata lumea recunoaste ca iarna e putin mai ridicat consumul, din cauza frigului, si a motorului care ruleaza mai mult timp sub temperatura optima.

Totusi, vara mai este un neajuns. Dupa ce vine caldura, tre sa cuplezi compresorul de clima mai tot timpul, si atunci creste iar consumul. Masina mea, vara cu clima, consuma aprox egal ca si iarna.

Vara, fara sa cuplez AC , consumul cred ca este putin mai mic decat iarna.

Azi iarna cand au fost vreo 2-3 saptamani de ger cumplit, consumul a crescut serios.

Ce temparatura? nu intelegi ca am facut schimbul in aceasi perioada , iar pe timpul iernii aveam peste 11% uneori 12% pe viscol,dimensiunea 205/55/16 la toate,incerc sa va fac se intelegeti ca anvelopele mihelin ciar sunt bune, sunt diferente mari intre producatori,daca inainte (vara trecuta ) am avut continentel si mergeam cu consum crescut. Face-ti incercarea asta cind doriti sa va achizitionati anvelope incercati michelin, nu fac recalama ,dar sunt chiar bune.

Link to comment
Share on other sites

Temperatura nu intra in calcul ,cum am montata anvelopele de vara a scazut consumul si sigur se datoreaza anvelopelor michelin sunt cele mai bune ,vara trecuta am avut continental uzate inegal care transmiteau zgomot caroseriei,iar acum cand trec prin apa nu simt nimic in volan.Daca stiti alte tehnici (ex:ulei motor,aditivi,motorina,etc...),dar nu mers incet ,la vale,pe liber....

 

Te contrazic aici. Ti-a scazut consumul pentru ca a crescut temperatura de afara.

Si cauciucurile au un rol f important in consumul masinii, dar nu rolul asta la care te gandesti tu.

Banuiesc ca ai avut cauciucuri de iarna de dimensiuni mai mici decat astea de vara?!?

Masina echipata cu un set de cauciucuri de 195/50/R16 (de iarna) va consuma mai putin decat atunci cand are cauciucuri de vara de 225/45/R16 de exemplu.

Sunt multe topicuri pe tema asta, citeste si tu. Si inca un aspect: e f important sa ai cauciucurile umflate corect.

Cred ca toata lumea recunoaste ca iarna e putin mai ridicat consumul, din cauza frigului, si a motorului care ruleaza mai mult timp sub temperatura optima.

Totusi, vara mai este un neajuns. Dupa ce vine caldura, tre sa cuplezi compresorul de clima mai tot timpul, si atunci creste iar consumul. Masina mea, vara cu clima, consuma aprox egal ca si iarna.

Vara, fara sa cuplez AC , consumul cred ca este putin mai mic decat iarna.

Azi iarna cand au fost vreo 2-3 saptamani de ger cumplit, consumul a crescut serios.

Ce temparatura? nu intelegi ca am facut schimbul in aceasi perioada , iar pe timpul iernii aveam peste 11% uneori 12% pe viscol,dimensiunea 205/55/16 la toate,incerc sa va fac se intelegeti ca anvelopele mihelin ciar sunt bune, sunt diferente mari intre producatori,daca inainte (vara trecuta ) am avut continentel si mergeam cu consum crescut. Face-ti incercarea asta cind doriti sa va achizitionati anvelope incercati michelin, nu fac recalama ,dar sunt chiar bune.

Fara gluma spun adevarul despre anvelope, cumparati intotdeauna ultimele generatii de anvelope,lucreaza in acelasi ritm ca si producatorii de masini (bmw) consum mai bun,fiabilitate ,aderenta,...etc.

Link to comment
Share on other sites

cat consuma un 320d afara la 100-110 km/h ?:)

Pentru care din situatiile de mai jos cauti raspunsul :

 

-autostrada/trafic intens/singur in masina/fara bagaje/presiune corecta in pneuri/fara vant/fara clima

-autostrada/trafic intens/singur in masina/fara bagaje/presiune corecta in pneuri/fara vant/cu clima

-autostrada/trafic intens/singur in masina/fara bagaje/presiune corecta in pneuri/cu vant/fara clima

-autostrada/trafic intens/singur in masina/fara bagaje/presiune INcorecta in pneuri/fara vant/fara clima

-autostrada/trafic intens/singur in masina/CU bagaje/presiune corecta in pneuri/fara vant/fara clima

-autostrada/trafic intens/5 in masina/fara bagaje/presiune corecta in pneuri/fara vant/fara clima

-autostrada/trafic scazut/singur in masina/fara bagaje/presiune corecta in pneuri/fara vant/fara clima

-autostrada/trafic intens/singur in masina/fara bagaje/presiune corecta in pneuri/cu vant/cu clima

 

.

.

.

.

.

-autostrada/trafic scazut/5 in masina/cu bagaje/presiune corecta in pneuri/cu vant/fara clima

 

???

 

daca nu te intereseaza variabilele de mai sus...atunci consumul este undeva intre 4,8% - 6,8% d.p.m.d.v.

Link to comment
Share on other sites

cat consuma un 320d afara la 100-110 km/h ?:)

cam 5,8 - 6 %

mie in conditii de cruise control la 120km/h nu trece de 5l la pompa. in strainatate mi-a iesit si 4l cand am stat linistit cu 120km/h la pompa (plinul in munchen ulterior plinul in budapesta aprox 600km = 25,5 l cu masina aproape goala ce e drept)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic despre consumul asta sub cel oficial. Probabil ai mers si fara clima !?! Am mers de multe ori pe acea autostrada. Nici sambata-duminica si nici noaptea nu am prins asa de liber incat sa pot merge lejer.

 

Ce anvelope ai ?

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

cat consuma un 320d afara la 100-110 km/h ?:)

cam 5,8 - 6 %

:) asta numesti tu ''in general'' ? :twoup:

e mult prea ''in particular'' cu acele limite MULT prea apropiate.

 

 

freeone are 4% iar eu cam 6-6,5

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Ăsta ar fi consumul mediu. S-a discutat destul despre variaĂžia consumului de carburant ĂŽn funcĂžie de tot felul de factori. Tu poĂži da un rĂŁspuns la o ĂŽntrebare de genul :

Cât consumã pe autostradã un 320 dizãlache cu 3 pesroane În el, din care una este minor ºi alta gravidã, vântul bate moderat din lateral stânga, presiunea este 2 pe spate .... etc ... etc ....

Cum spuneam putem discuta mult Âşi bine. Topicul ĂŁsta a ajuns la 62 de pagini Âşi ĂŽncĂŁ se mai nasc teorii care mai de care.

Link to comment
Share on other sites

Pai topicul asta o sa ajunga la 300 de pagini ! Atunci posesorii de 320d nu o sa mai puna intrebari de genul asta :)

 

Imi arati forum din Germania-Italia-Franta-Spania-Anglia-etc cu acest subiect ? Eventual intreaba cineva care are 320d si consum de 13%. Evident ca o sa primeasca raspunsuri despre ce e defect la masina :twoup:

Inca 3-4 ani o sa discutam :)

 

 

Si ca sa vezi ca nu ai pus aiurea intrebarea ta ''Cât consumã pe autostradã un 320 dizãlache cu 3 pesroane În el, din care una este minor ºi alta gravidã, vântul bate moderat din lateral stânga, presiunea este 2 pe spate .... etc ... etc ....'' eu presupun ca are un consum de minim 1 litru la 100km in plus fata de <320 dizalache, doar sofer, fara vant, cu 2,4 presiune pe spate>

 

Deci...are rost sa discutam !

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic despre consumul asta sub cel oficial. Probabil ai mers si fara clima !?! Am mers de multe ori pe acea autostrada. Nici sambata-duminica si nici noaptea nu am prins asa de liber incat sa pot merge lejer.

 

Ce anvelope ai ?

in general merg fara clima, nu pt consum ci pt ca e mai sanatos. folosesc clima doar la inceput ca sa racesc aerul mult prea cald sau cand afara sunt peste 35 grade, in rest nu. anvelopele erau pirelli p7 225/50/16 aproape noi (aveau cam 5000km) cu 2,2 bar(asa le tin eu uzual), vremea a fost buna :) .

eu nu ma uit la consum pt ca ma sunt vreun soi de zgarcit ci pt ca imi satisfac anumite curiozitati. despre drum pot sa spun ca nu a fost aglomerat la intors, nu iti inchipuii ca am mers fix cu 120 toata distanta, sa zicem marea parte. pe acelasi drum, cam aceleasi conditii, cu exceptia stilului de condus care a fost mai ''agresiv'' din cauza unor blocaje care m-au facut sa ma grabesc, a consumat cam 40l adica peste 6l/100km. in medie si in tara mie imi ia 5% in exterior.

cele cu cutie automata consuma o idee mai mult din cate stiu eu. mai este si factorul sofer, de ex prietena mea la un drum mai lung a reusit sa ma uimeasca pe aceeasi masina cu un consum de 8%, e drept pe un drum destul de nasol pe timp de iarna cu zapada pe sosea (iasi-cheile bicaz)

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi-a iesit in austria-germania, la pompa (hyundai accent 1.3 benzina) un consum nemaivazut de masina respectiva in viata ei - 5.2. Fusesem fortat sa merg cu 110 constant, de trafic. Respectiva masina in Ro la mers linistit, cobora putin sub 6 dar nu mult. Ce-i drept bagasem shell v-power, daca conteaza.

 

Spania-Ro, in sub 30 de ore (din care pauza 4 ore, parca) cu 7,5/100km....320d (ofcors) 2002.

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

:) 320dA a scos exact 6,9 % pe spania - romania [TM] si retur, calculat la pompa pe ~ 5500km.

Singur in masina dar cu bagaje [100kg?!], ziua a functionat clima non-stop dar cu tempomatul pe 130km/h.

Noaptea am mers fara clima dar cu 140km/h la tempomat.

:) Consumul facut la pompa !

 

Tu ai pus la acel 7,5% si consumul din Romania ? Este imens totusi ... :twoup:

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

3000 de km in 26 de ore fara sa socotesti opriri de mancare, toaleta etc. Mers doar in spania si romania (in ro doar 250km) legal, in rest tempomatul pe 160 cu accelerari la nevoie, clima non-stop ca ra august.

Consumul creste considerabil cand mergi mai tare ca "fluxul" principal.

Nu era masina mea, cand s-a mers in ritm cu traficul : ~40h in total, consum ~6 nu mai stiu exact cat.

Link to comment
Share on other sites

asa ca info , desi doar dieselari pe aici , 325 i a E90 la drum lung , mers normal adica max 200 in reprize scurte consuma cam 9 % , consum realizat pe 650 km .

 

Adica ai avut varfuri de 200km/h, dar care era viteza de croaziera?

Link to comment
Share on other sites

Sunteti de acord toti cu ''consumul de combustibil reflecta stilul de condus'' ?

 

Repet ce nu inteleg...> Iti iei BMW pentru placerea de a conduce si pentru performantele motorului. DAR ai consum de Laguna sau Mondeo. DE CE AI CUMPARAT BMW SI IL CONDUCI CA PE UN LOGAN dCi ???

Link to comment
Share on other sites

Da, da, eu unul sunt perfect de acord ...

 

TotuÂşi existĂŁ oameni care sunt nebuni dupĂŁ un anumit model de maÂşinĂŁ, nu au bani sĂŁ circule prea mult cu ele sau sĂŁ le ĂŽntreĂžinĂŁ, dar toatĂŁ ziua stau Âşi le bibilesc, le spalĂŁ/ Âşterg de praf etc.

Link to comment
Share on other sites

Sunteti de acord toti cu ''consumul de combustibil reflecta stilul de condus'' ?

 

Repet ce nu inteleg...> Iti iei BMW pentru placerea de a conduce si pentru performantele motorului. DAR ai consum de Laguna sau Mondeo. DE CE AI CUMPARAT BMW SI IL CONDUCI CA PE UN LOGAN dCi ???

 

In cazul meu, desi nu am consumuri mici, cand mai prind un 8% in afara(foarte rar), inseamna ca nu am chef de condus si merg pe cruise control cu 90km/h.

Doar nu iti vine mereu sa conduci sportiv.

Link to comment
Share on other sites

Sunteti de acord toti cu ''consumul de combustibil reflecta stilul de condus'' ?

 

Repet ce nu inteleg...> Iti iei BMW pentru placerea de a conduce si pentru performantele motorului. DAR ai consum de Laguna sau Mondeo. DE CE AI CUMPARAT BMW SI IL CONDUCI CA PE UN LOGAN dCi ???

 

Bineinteles ca se reflecta consumul in stilul de mers.

 

Dar de ce isi cumpara lumea BMW, ca sa dea numai span pe teava de esapament? Sa schimbe cauciucurile si kit-ul de ambreaj la fiecare 5 K km?

 

Isi cumpara lumea Logan doar ca sa care cartofi? adica trebuie sa avem o masina pentru fiecare activitate?

 

Sunt convins ca lumea isi cumpara masina, un anumit model, pentru ca sunt impresionati de liniile caroseriei, sau de designe-ul interior, sau de pozitia la volan, sau de sunetul motorului la anumite turatii, sau pentru motive de costuri, sau cum e etajata cutia..ETC

De cele mai multe ori omul isi achizitioneaza masina care raspunde in mare parte necesitatilor lui.

 

Cred, sau mai bine spus sper, ca nu isi cumpara nimeni BMW ca sa ii dea numai pedala...marca asta are mult mai mult de oferit!

Plus de asta, toate masinile (chiar si fabia in 3 pistoane) ajung la 180 Km/h, cu toate ajungi de la punctul A la punctul B, cu sau fara depasiri, deci nu ai nevoie de BMW ca sa dai forja. Mai mult de atat, sunt alte masini mult mai puternice decat BMW-ul si mai spectaculoase...(la aceleasi preturi)

 

Daca cineva se gandeste ca BMW e masina de "fuga" probabil ca are masina "de dincolo" pentru care a intrebat care este ultimul pret "la care ii da drumul"...

 

"Pedala" putem sa dam la orice masina!

 

Chiar daca avem BMW, cred ca fiecare dintre noi ne dorim ca masina noatra sa consume mai putin, in anumite situatii. Iar topicul este despre consum, titlu generic, ce poate fi interpretat ca si consum in diferite situatii sau sarcini.

Edited by B46ROS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.