Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

  • 9 months later...

Salut la toata lumea,

 

Sunt nou pe aici. Zilele astea vreau sa imi achizitionez una din aceste 2 masini ( daca nu astea 2 modelele astea 2) : http://www.autovit.ro/bmw-318-C22846220.html http://www.autovit.ro/bmw-318-C23831982.html . Va rog frumos unul din voi posesori sau cunoscatori. Ce consum are cabrio respectiv acel coupe prin bucuresti nu la ore de varf si la un condus acceptabil.

 

Va multumesc anticipat.

Astept raspunsurile voastre

Link to comment
Share on other sites

E46 benzina 105 cp jante r15 anvelope de vara consum drum intins 80-120km/h cu sau fara pilot automat consum 6,7L/100 km

Oras 8-8,5l/100m

Iarna tot cu anvelope de iarna R15

consumul este cu 1-1,5 L mai mult

Concluzia mea ....

Aceste masini sunt de croazera te urci la volan si nu iti mai vine sa cobori , consumul nu este un impiedement,chiar si daca motorul este mai mare si consumul creste dar proportional creste si satisfactia si merita diferenta

Gen colegul Razvan cu Depasirea de tiruri ; dar el are si cu ce!!!!

Link to comment
Share on other sites

@nounoutz poti sa cauti mai exact consumul la masinile astea, in suta de pagini de aici, gasesti sigur.

 

 

@all e36 318i, consum strict oras, drumuri scurte, motor rece, nu apuca sa se incalzeasca bine, perioada rece de pana acum - 12%, destul de mult pt un motor mic.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mai raporteaza cineva vreun consum? Ca mi se pare cam mare al meu, deci e36 318i oras... 11,2% drumuri destul de scurte gen 3-4-5 km, apoi motorul iar se raceste si tot asa.

 

e36 316 m43b16 consum oras 14;drumuri de circa 10 km dim 10 seara(la munca si inapoi) :| m-a spart consumul asta si....da lambda este nou nouta :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

318ci E46 1,9L bucuresti medie 12% insa am avut si 14,5%...ma declar multumit.

afara intre 6,7 si 7,5% 100-130km/h

525i steptronic E60 218cp bucuresti ..17-18% sau peste

afara ..de la 9% (mers 100-130) pana la 12-13% mers tare si agresiv

520d E39 Touring...bucuresti 10,4%

afara 5,5% ceas la viteze pana in 130 km/h

Link to comment
Share on other sites

e36 316i m43 - consum oras 14-15 ( in Rm. Valcea, drumuri scurte pe trafic lejer )

@stalex2004 - daca-i dai de cap sa-mi spui si mie. Eu am schimbat recent cot debitmetru, bujii, filtre .. mai ramane debitmetrul si sonda lambda

@P.I.M.P. - consumul tau e foarte bun, parerea mea

Edited by Omar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am avut un consum incredbil de mic, mixt 9.2, facut pe 460 de km, din care cam 100 in bucuresti., aia facuti la ore de varf , si cred ca de fiecare data am trecut prin unirii ca pe acolo ma vara GPS-ul..

extern am mers cam cu 100, deci lejer, si o bucatitca de autostrada de 90 de km cu 130..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Un experiment care confirma ce am spus cand am inceput topicul (consum mediu de 7 si ceva):

Traseu: Iasi-Bacau-Buzau-Urziceni-Bucuresti-Ploiesti-Buzau-Bacau-Iasi = 902 km

Consum la pompa: 60,4 l => 6,67 l/100km

Conditii: Media de viteza (fara Bucuresti) 80.2 km

Consum indicat de BC (doar pe traseul Otopeni-Iasi): 4.9 l/100km

 

Mi se pare cam mare totusi diferenta intre consumul indicat de BC si cel real.

Si inca o problema, am alimentat cu 60,4 litri iar pe BC spunea ca mai merg inca 142 km, in carte spune ca rezervorul are 60l, sa inteleg ca de fapt are undeva la 65 (am pus plin pana sus si la plecare si la sosire)?

 

E diferenta atat de mare deoarece nu ai luat in calcul hotia de la pompa ! Chiar crezi ca ai pus 60.4 litri ?

 

318d 2002 116cp media consum 6,6% viteza medie 33,4km/h oras(cluj napoca)+ cate o iesire la drum intis

 

Atat imi ia si mie in oras ( IASI) 6.6 - 7 chiar. Daca orasul e liber ( 2-3 dimineata ) ajunge si la 4.7 - 5 la mers linistit.

Link to comment
Share on other sites

320D, 2007 de 150CP(163CP?), weekendul trecut, pe 230KM consum de 5.7 l/100KM cu 84Km/h media. In oras, TM, intre 9-10%(doar treapta 1/2 si mai rar si a 3-a :( ). Mixt imi arata acum in bord 7.6%. in afara cel putin daca as fi calm, se poate scoate 5% lejer....cel putin pe ce zice OBC-ul!
Link to comment
Share on other sites

E diferenta atat de mare deoarece nu ai luat in calcul hotia de la pompa ! Chiar crezi ca ai pus 60.4 litri ?

 

 

 

Atat imi ia si mie in oras ( IASI) 6.6 - 7 chiar. Daca orasul e liber ( 2-3 dimineata ) ajunge si la 4.7 - 5 la mers linistit.

 

Cand aveam e46 pe bord imi arata 8-9,la pompa iesea 10-11%,la x6 cat arata pe cb atat iese si la pompa.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Am un model 318, E36/'92 si consuma 12l/100 in oras si 8-9 afara la o medie de 90km/h si sunt multumit, la cum merge masina.

Matizul consuma 7-8 in oras si are 750cc!

Cred totusi ca o medie a costului pe carburant este mai importanta decat consumul la 100-a de kilometri.

Adica de ex:

 

- "Imi convine sa cheltuiesc 60(sau 100) de ron pe saptamana?"

 

Consumul la 100-a de kilometri este mai mult un indice dat de fabricantii de autovehicole, ca etalon pentru modelul de masina, dar consumul efectiv este relativ (dupa cum cu totii stim) si tine cont de multi factori din trafic si modul in care se conduce.

Link to comment
Share on other sites

316fl 1,9benzina...bucuresti 11-14 , depinde le lungimea drumului si de aglomeratie... dar cat ar fi de liber in bucuresti mai jos de 11 nu am vazut... afara, drum pana la constanta si retur ,mers 80 la suta din drum cu 120 pe pilot si 20 la suta cu reprize peste 120, dar nu mai mult de 170, patru persoane in masina ,consum aproximativ 8... Edited by umbrella
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.