Jump to content

consum ulei e60


victor.89

Recommended Posts

Buna seara.Am si eu o intrebare.

Este normal consumul de ulei la motor de aprox 1L la un E60 din 2006 motorizare 2.0d la doar 5300-5500km chiar si cu dpf-ul anulat?Sunt cam ingrijorat dupa ce am primit mesajul ca trebuie sa completez cu 1 litru.

post-86223-0-04358100-1521046103_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu prea este normal , adauga cat sa fie putin sub maxim si tine sub observatie , daca iti scade iar in 5000-6000km trebuie sa faci o verificare mai amanuntita. Ai urme de ulei pe langa motor, turbina , epurator , capac tacheti?
Link to comment
Share on other sites

masina am cumparat-o anul trecut prin vara la ~ 207.000km,am reconditionat turbina la 210.000km.La 211.000km am schimbat uleiul 5.5L castrol 5w30 bmw long life,tot atunci am schimbat si filtru de motorina+filtrul de aer+filtru de polen..Tot atunci am schimbat si bujiile.Iar acum la 216.300km mi-a cerut sa completez 1L.la motor sunt ceva urme discrete parca de ulei la capacul de ulei motor,si parca ceva urme la capacul de la ulei cutie unde scrie ATF.In rest pare sa fie curat motorul.Pot face o poza maine.Am uitat sa mentionez ca masina are cutie automata,dar nu stiu ce relevanta are.Mai mentionez ca stilul meu de condus este linistit,nicidecum sportiv,mai mult de 110km/h nu merg.In general viteza cu care circul este de 90km/h

Deci este f.grav daca la nici 6000km imi cere sa completez ~1L nu?

Edited by victor.89
Link to comment
Share on other sites

Buna seara.Am si eu o intrebare.

Este normal consumul de ulei la motor de aprox 1L la un E60 din 2006 motorizare 2.0d la doar 5300-5500km chiar si cu dpf-ul anulat?Sunt cam ingrijorat dupa ce am primit mesajul ca trebuie sa completez cu 1 litru.

... la mine au fost segmentii si semeringurile la supape ... papa 1l la mie acum 0 Edited by Coscho
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa fie si la el segmentii, dar simeringurile la supape este posibil..nu e foarte grav, altii au mers si 5-7 ani asa cu masinile decat sa se apuce sa schimbe pe la ele. La M47 nu intra tot 5.2 L ?

 

Nu e vorba de schimbat uleiul, daca vrei sa nu-ti mai consume trebuie sa te apuci sa investighezi problema.

Link to comment
Share on other sites

Eu as incerca prima data sa renunt la Castrol. Si as pune 5w40 de la Motul.

Pe Freelander am acelasi bloc motor m47 care functioneaza mult mai turat decat la un e60 si folosesc cu succes si 10w40.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

la urmatorul schimb am sa tin cont si am sa pun 5w40 motul,pt. ca am inceput sa tot aud de acest castrol ca e contrafacut,si ca nu mai este ce a fost odata.multumesc

Edited by victor.89
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 3/14/2018 at 10:31 PM, victor.89 said:

masina am cumparat-o anul trecut prin vara la ~ 207.000km,am reconditionat turbina la 210.000km.La 211.000km am schimbat uleiul 5.5L castrol 5w30 bmw long life,tot atunci am schimbat si filtru de motorina+filtrul de aer+filtru de polen..Tot atunci am schimbat si bujiile.Iar acum la 216.300km mi-a cerut sa completez 1L.la motor sunt ceva urme discrete parca de ulei la capacul de ulei motor,si parca ceva urme la capacul de la ulei cutie unde scrie ATF.In rest pare sa fie curat motorul.Pot face o poza maine.Am uitat sa mentionez ca masina are cutie automata,dar nu stiu ce relevanta are.Mai mentionez ca stilul meu de condus este linistit,nicidecum sportiv,mai mult de 110km/h nu merg.In general viteza cu care circul este de 90km/h

Deci este f.grav daca la nici 6000km imi cere sa completez ~1L nu?

Am și eu un 520d 2006 și mănâncă 5l pe lună și nush daca fac 2-3k km pe luna 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.