Jump to content

Far xenon probleme


Recommended Posts

Buna seara am un x1 2012 cu faruri xenon si cand dau faza lunga face treaba tot cel de faza mica, m-am uitat la faruri si au becuri de h8 si sunt k, nu am nici reglaj de dat faruri mai jos sau mai sus depinde de greutatea din masina, ma poate ajuta cineva cu o sugestie?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

H8 sunt pentru cornering, faza lunga se face prin ridicarea solenoidului din becul de faza scurta (Xenon). Prin urmare functioneaza normal in cazul tau

Depinde de masina. La unele cornering-ul il face proiectoarele de ceata.

@CrisDi - Zici ca ai faruri cu xenon , dar tu in far vezi 2 lupe. Doar lupele pozitionate catre exterior sunt pentru faza scurta/lunga , xenonul fiind bifazic si functioneaza cam cum a explicat colegul Matose. Lupele care sunt catre interior sunt "false" , sau de decor ...in spatele lor exista un bec H8 pentru angel eye/lumini de zii. Reglajul farurilor se face automat prin intermediul a 2 senzori (autoleveling) montati undeva in spatele rotilor fata/spate , pe partea stanga a masini.

Link to comment
Share on other sites

Eu aveam la e90 nfl aceeasi chestie.

Aveam xenon de fabrica iar cand dadeam faza lunga se aprindeau becurile dinspre interior.

Insa ma enerva ca nu puteam da flash din lupe si cand am facut dpf off+ soft ,l-am rugat pe om sa imi activeze flash pe xenon.

Problema este "pierzi" faza lunga din becurile dedicate. O sa ai lunga doar pe bixenon.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Buna seara am un x1 2012 cu faruri xenon si cand dau faza lunga face treaba tot cel de faza mica, m-am uitat la faruri si au becuri de h8 si sunt k, nu am nici reglaj de dat faruri mai jos sau mai sus depinde de greutatea din masina, ma poate ajuta cineva cu o sugestie?

Multumesc

 

 

e normal ! nu ai becuri dedicate pentru faza lunga, ai doar bi-xenon :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

A incercat cineva sa monteze becuri in lupele care sunt false ,la modelele noi se aprind ambele lupe din far ,cred ca la farurile cu led

 

Nu la toate masinile cu bixenon functioneaza pe acelasi principiu,adica faza lunga e pe lupa exterioara si comuta solenoidul?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am x3 2015 bixenon si are si faza lunga si scurta pe lupele exterioare si comuta solenoidul

 

Eram curios daca a incercat cineva sa monteze becuri si in lupele goale ,la farurile mele nu poti vedea in interior ce model de bec ar merge

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.