Jump to content

Ceramic Coating


oSerX

Recommended Posts

  • 1 month later...

Imi dau si eu cu parerea referitor la protectiile "ceramice sau nu" ; din punctul meu de vedere, nici una nu face minuni cu privire la zgarieturi, o intretinere corecta este cheia succesului indiferent de protectia aleasa; marea problema a ceramicelor este contaminarea suprafetei din cauza unei curatari incorecte ( doar prin spuma "Activa" si jet de apa nu se curata corect decat daca se face spalarea la cateva zile, murdaria necuratata rapid se indeparteaza doar cu sampon si burete/manusa de microfibra, decontaminare chimica/mecanica etc) ;

Din punct de vedere al rezistentei "chimice", la cateva ore dupa aplicare nu este afectata de nitrodiluant ( fapt testat de nenumarate ori pe capota de la masina personala unde am aplicat Nanolex Si3D HD "de test", dar se aplica si la produse similare concurente ) ; anumiti producatori prefera sa se promoveze oferind garantii foarte mari ( unii ajung si la 9 ani ) pentru protectii, dar respectand cu strictete niste pasi de intretinere care din punctul meu de vedere sunt imposibil de respectat la o masina folosita zilnic, tinuta afara, care oricum capata zgarieturi dupa prima iarna / prima dezapezire " cu maturica " sau primul vecin neatent care se freaca cu "sacosele" de caroserie ; nu contesta nimeni calitatea produselor mai scumpe, probabil sunt mai durabile decat ceea ce folosim noi la atelier ( Nanolex SI3D HD) insa preferam sa dam "o garantie de un an" la niste costuri rezonabile, decat sa fim pusi in situatia de a anula garantia extinsa din cauza intretinerii necorespunzatoare.

Probabil ca timpul o sa rezolve si problema protectiilor ce rezista ani de zile, personal nu cred ca se aplica masinilor folosite in fiecare zi si cea mai buna varianta este un "refresh" anual cu 500Euro daca este cazul decat o varianta de 2000-3000E care promite ca rezista 5-7-9 ani, intr-o perioada atat de lunga este imposibil sa nu capete zgarieturi accidentale sau de la spalat.

 

PS: domnul @andrei525 cred ca a fost la mine saptamana trecuta cu masina pentru un pachet complet de detailing dupa experienta nefericita de la Constanta, ar fi prea mare coincidenta sa fie alta persoana.

Edited by DYC88
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Problema la ceramic coating e ca fiind mai dur tb indepartat la polish sau refacut cand se zgarie.

 

Eu folosesc doar un coating pe baza de silicon (Wolfgang Deepgloss 3). Daca speli masina des/ploua tine 2-3 luni, altfel tine si mai mult(eu il aplic de 2x pe an). Praful/insectele adera mai greu si sunt clar mai usor de curatat, stralucirea e mai puternica decat la solutiile clasice(putin mai slaba insa decat ceramic coating) si protejeaza lacul de zgarieturile fine(praf, spalat...).

 

Ca sa evit zgarieturile fine:

- inainte de mers la spalatorie clatesc masina de praf acasa la jet normal(jet sub presiune nu are ce cauta pe masina)

- nu au ce cauta cu mopuri/teuri/perii pe masina

- o spal la o spalatorie automata moderna

 

SAU cand am timp ca terapie de relaxare o spal manual (folosesc manusa din blana de oaie).

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi intrebare + ce inseamna spalatorie automata moderna daca nu presupune perii?

 

Dupa mine e mega teapa ceramic coating, presupun ca ai casco, o revopsesti integral cand "se distruge vopseaua" de chiar nu mai poti dormi noaptea.

Pana la urma nu e vreun Porsche clasic. O tii 3 5 ani si o vinzi, nu? Chiar n-o sa conteze ca e vopseaua originala sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Daca e praf pe masina si dai cu jetul sub presiune e foarte probabil sa apara zgarieturile alea fine.

 

La spalatoria unde merg mai intai masina e prespalata touchless iar apoi are perii. Modele noi de microfibra care sunt schimbate des nu jegurile pe care le vezi la noi. Dupa uscare cu aer.

 

@lowlife: vazand cat de carcotasi sunt cumparatorii forumisti(se agata de orice reparatie) mi se pare chiar amuzant sa sugereze o revopsire :)

Pentru mine sa o tin impecabila, mai stralucitoare decat cele noi, e un motiv de mandrie. Arati ca esti cineva nu unul care foloseste masina ca pe un aparat de uz casnic.

Plus ca o masina curata spune ceva si despre posesor. Masini mazace afara inauntru(pline de firmituri, resturi, gunoaie) cam apartin de obicei unor persoane certate cu curatenia.

 

Da spalatoria aia touchless e marfa. Sper sa apara si aici in Belgia.

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca e bullshit faza cu jetul, particulele alea de praf, dupa ce le dizloci, aluneca pe apa, nu le impingi cu degetul pe vopseaua uscata.

Ce am zis eu cu revopsitul si incetarea maniei asteia cu aruncat 1000 euro la un seria 3 nu contravine cu mandria sau bla bla. Poti sa iti ingrijesti masina si cu produse de 1000 lei pe an. Nu vine cineva in trafic sa iti inspecteze vopseaua cu neon si lupa. Eforturile sunt oricum futile cata vreme mergi pe strazi si parchezi la comun. Mergi la supermarket, acasa ai copii, animale, pe strada sar pietre etc, nu exista sa nu revopsesti ceva la masina in 5 ani.

 

PS mi se pare o tampenie si asta cu spusul de ceva despre posesor, la fel ca si paralela exterior murdar = interior cocina. La fel ca si cu mania aratatului ca in revista. Romanul tre sa fie gelat si cu tricou calcat in permanenta, chit ca bea bere la pet.

 

Pana acum am avut o masina gri metalizat si una albastru deschis, le spalam o data pe saptamana sau chiar la 2 saptamani, a treia e gri inchis/negru si se umple dupa cateva ore de praf si polen. Dupa 2 zile e mizerabila de la gainat si ce naiba pica din pomi, se infierbanta tabla si stau pisicile pe ea.

Pai eu mai am si treaba, nu pot sa stau de nebun sa spal zilnic masina, cand ajung acasa sa spal prosoapele si a doua zi sa fac la fel. Asta inseamna ca inauntru e cocina si ca eu sunt tigan nespalat, nu?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mike,fara supãrare dar o dãm in penibil:)))cicã sa nu dai cu jetul cã faci zgârieturi....dar apoi te duci la perii..moderne...

Și apropo,ești cineva dacĂŁ speli mașina des?:)))

Edited by Cristian.O
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

E doar parerea mea. Am scris ce-mi merge mai bine in comparatie cu masinile anterioare. It is what it is.

Treaba fiecaruia ce crede, nu-mi pierd mai mult timp. Nu stau sa ma explic unora care o dau la intors de dragul polemicilor.

 

In alta ordine de idei cam ce impresie va lasa un necunoscut certat cu ordinea/curatenia. Nu va pierdeti vremea sa raspundeti aici. Tineti raspunsul pentru voi ;) Il banuiesc deja.

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

E doar parerea mea. Am scris ce-mi merge mai bine in comparatie cu masinile anterioare. It is what it is.

Treaba fiecaruia ce crede, nu-mi pierd mai mult timp. Nu stau sa ma explic unora care o dau la intors de dragul polemicilor.

 

In alta ordine de idei cam ce impresie va lasa un necunoscut certat cu ordinea/curatenia. Nu va pierdeti vremea sa raspundeti aici. Tineti raspunsul pentru voi ;) Il banuiesc deja.

 

nu esti singurul pasionat de curatenia masinii si modul in care o spala sau e spalata de altii , a mea vede doar o singura spalatorie de ani de zile si anume OMV unde se spala cu apa calda si jet . Am facut prostia recent sa testez spalatoria Rompetrol (omv era defecta si la spuma nu ma duceam ) am luat spalare cu operator si se pare ca au niste perii nenorocite ,pana sa realizez operatorul a dat pe jumatate de capota .. evident zgarieturi penale-chemat sef care a inteles situatia, fiind pasionat la randul lui de detailing si a platit polishare capota 100 ron din buzunar efectiv pt o greseala a angajatului care nu m-a intrebat daca sa fol peria sau nu . Deci daca ajungeti la Rompetrol cu spalatul atentie mare.

 

PS . te asigur ca daca pui jetul pe masina nu se intampla nimic indif cat de murdara e , cand mai ajung ocazional la spuma cer prespalare inainte , pt ca spuma sa nu antreneze particulele de mizerie si sa le scurga pe masina , acolo exista intr-adevar sansa sa se zgarie masina prosteste . Dupa cum vedeti cand intri in spalatorie arunca spuma direct fara prespalare in majoritatea cazurilor . MA uit la masini albe deja , parca am obosit cu negru

Link to comment
Share on other sites

Deci conform acestei teorii, daca avem ghinionul sa avem masina prafuita si ne prinde ploaia, vom aveam masina plina de zgarieturi.

Iarna la fel, la cat nisip e pe asfalt, in martie ar trebui sa avem masinile matuite...

:turned:

Dar asa dupa tine... vezi vro diferenta (de dinamica) intre ploaie si apa provenind din instalatia de presiune?

Edited by mike2005
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

E doar parerea mea.

 

In alta ordine de idei cam ce impresie va lasa un necunoscut certat cu ordinea/curatenia. Nu va pierdeti vremea sa raspundeti aici. Tineti raspunsul pentru voi ;) Il banuiesc deja.

 

Dai niste bombe... Mai ai sfaturi din astea? Sa nu iesim din casa cand bate vantul ca ne zgarie ochii?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

In loc sa aruncati bani pe beemveuri mai bine ii investeati in educatie. In lumea reala nu-i ca la scara blocului - cel mai tare in gura are dreptate. Din pacate exista si alte argumente decat "smecheria".

Atitudinea asta de aroganta, lipsa de respect si limitarea nu va duc prea departe. Nu-i de mirare avand in vedere ca media de varsta pe aici nu depaseste cu mult 18 ani.

Edited by mike2005
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

In loc sa aruncati bani pe beemveuri mai bine ii investeati in educatie. In lumea reala nu-i ca la scara blocului - cel mai tare in gura are dreptate. Din pacate exista si alte argumente decat "smecheria".

Atitudinea asta de aroganta, lipsa de respect si limitarea nu va duc prea departe. Nu-i de mirare avand in vedere ca media de varsta pe aici nu depaseste cu mult 18 ani.

 

Sa ne scuzi tu pe noi, ca noi nu suntem cineva ca tine, cu seria 4 in Belgia...super super wow...spalat de spalat nu vrajeli ca la noi ;) :)))))))))

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cel mai grav este ca doar ti-am intors vorbele...:))))))))) sugerez sa iti schimbi username in mikecineva69

Cel mai grav este ca ignoranta, smecheria si lipsa de respect nu te duc prea departe. Nu asa castigi respectul celorlalti(cu exceptia celor de teapa ta).

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai tu esti singuru care s-a dat smecher pe aici si a inceput sa jigneasca, repet, eu doar ti-am refolosit cuvintele, suna urat din gura altcuiva, nu? Iar ignorata? Eu zic sa folosesti un dex sa intelegi sensul unor cuvinte...spor in viata!

 

In loc sa aruncati bani pe beemveuri mai bine ii investeati in educatie. In lumea reala nu-i ca la scara blocului - cel mai tare in gura are dreptate. Din pacate exista si alte argumente decat "smecheria".

Atitudinea asta de aroganta, lipsa de respect si limitarea nu va duc prea departe. Nu-i de mirare avand in vedere ca media de varsta pe aici nu depaseste cu mult 18 ani.

 

Reciteste inca o data cand te calmezi stilul in care ai trimis acest mesaj si cum ai aruncat cu noroi :))))

Edited by ckh
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.