Jump to content

Ceramic Coating


oSerX

Recommended Posts

Salut,

 

Pt ca saptamana asta vine masina noua a sotiei ma gandeam sa ii aplic un tratament al vopselei ... de noua. Am urmarit pe forumuri straine cum baietii isi “trateaza” masina cu tratament ceramic. Poate ii fac si masinii mele de doi ani... caci praful asta de Bucuresti se depune repede si se ia greu ...

 

Puteti va rog sa’mi dati ceva sfaturi de firme care fac asa ceva intr’un mod cu adevarat profesionist ? Multumesc.

 

Am citit ca nu ar fi ok de aplicat acest “ceramic coating” pe vopsea proaspata - stiti ceva ? Masina a fost “vopsita”/ s’a produs la inceputul lunii februarie.

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Am facut eu in Cta. In primul rand se face un polish sa se poata aplica acel strat subtire si nu tine decat vre o luna. Se zgarie foarte usor si se vede ca naiba. Desi respectivul mi a spus ca imi granteaza 3 ani cand am fost sa ii arat a spus ca de vina sunt baietii de la spalatorii. Am cam dat 200 eur aiurea si sincer nu as mai repeta figura nici nu as recomanda altora. Edited by Andrei525
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu va intreb tocmai pentru a evita sa merg la necunoscuti care pot da si cu ceara de albine caci nu am cum sa stiu cu ce dau. Vreau o firma corecta si un tratament corect al vopselei.

 

Nu vreau sa dau cu vreo porcarie care sa tina o luna cum s’a scris mai sus. As vrea macar un an.

 

La f30lci vopseaua este alb mineral si oricat as spala’o acum - dupa 2 ani de la achizitie/producerea ei ... daca plimb mana pe suprafata caroseriei simt o slaba senzatie de “agatare”. Cum ziceam - praful e dezastru aici si nici nu am timp sa spal masina la 2-3 zile.

 

Asa ca ma gandesc ca un tratament corect aplicat si cu produse conforme nu are de ce sa fie rau.

Link to comment
Share on other sites

Depinde de cine iti face lucrarea si ce produse foloseste, 3 ani este exagerat si nu stiu daca tine atat indiferent ce produs folosesti , la mine a tinut cam 1 an si ceva ... Faza tare cand am mers sa i-au masina de la detaling , vine tipul si imi freaca o moneda de aripa :wacko: nu a lasat nici cea mai mica urma, zici ca toata masina era imbracata intr-un strat foarte subtire de sticla.
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Tipul nu are firma, lucreaza la el acasa, cel putin asa a fost acum 2-3 ani cand am trecut pe la el , este din Bistrita si este cunoscut ca si detaling-ul samsarilor. Eu zic ca nu merita sa faci un drum pentru atat , vad ca esti din Bucuresti si nu ai cum sa nu gasesti acolo oameni care sa iti faca o treaba buna.
Link to comment
Share on other sites

Il recomand pe Ace, face super treaba....pentru cea veche este recomandat sa-ti iei un pachet complet cu decontaminare, corectie lac etc iar pentru cea noua are niste pachete new car prep.

Mie mi-a facut vechiul F25 incredibil, se puteau vedea rezultatele si dupa aproape 12 luni iar noul G30 o sa i-l duc in curand, merita toti banii.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am vazut ceca clipuri ale celor din Targoviste, dar e un pachet exclusivist, din punctul meu de vedere.

Pt o masina ca a mea, de 10.000 de euro, nu merita 3000 de euro acest pachet.

Asa ca o tin cat de bine pot, din produsele bune, dar accesibile.

La o masina noua, de cel putin 30.000 de euro, da...merita

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu recomand produsul ( CeramicPro ) ... nu am idee cum lucreaza cei de acolo ... nu ii cunosc personal ... experienta centrului din Romania este foarte mica ( mai putin de 1 an )

 

SisCarCenter ( aplicator autorizat Modesta ) este mult mai vechi si are cu totul alta experienta in domeniul acesta

 

Recent printre detailerii din Romania marea senzatie este Nanolex Si3D un produs f bun pentru pretul cu care este comercializat ( 260 ron / 50ml ).

 

In timp nu coatingul ceramic o sa faca diferenta intre o masina intretinuta si o masina plina de swirls ... diferenta o face modul de spalare / uscare ( lacul se zgarie doar atunci cand este atins / presiune aplicata / cand exista o contaminare abraziva intre lac si prosopul de uscare )

Edited by Acero99
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Acero99 la ceramic pro ma oprisem si eu - nu am vrut sa dau nume pe aici sa nu se considere reclama. Este un pret nu tocmai mic maj ales ca vad ca pe forumuri prin us costa cam 1000usd ... 3000eur e un pic cam mult zic eu - aproape 2% din valorea masinii. Dar probabil acela este pachetul lor platinum parca. O sa sun sa vad care e treaba.

 

Cert este ca m’am saturat de rahaturi ieftine de pana in 400-500lri care tin nici o luna. Toti zic apoi ca s’a folosit nush’ ce spuma sau alte rahaturi.

 

Plus ca praful din Bucuresti e groaznic... la o ora dupa ce spelu masina e strat de praf depus. Si cum nu prea spal masina des ma gandesc ca se depune si incet incet afecteaza lacul... etc

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca cineva ti-a aplicat o protectie care a rezistat doar o luna ( aici ma refer la oricare din brandurile cunoscute Nanolex - Gyeon - Wolf's - Optimum ) ori nu a aplicat ce a zis ca aplica ori nu a stiut cum sa aplice protectia respectiva.

 

Si un sealant gen Menzerna Powerlock rezista mult mai mult decat o luna in conditiile din Bucuresti.

 

Pachetul platinum de la CP cred ca contine 7 sau 9 straturi de 9H produsul lor de top. ( aduce grosimea totala a coatingului pe la 10-15 microni )

 

Doar ca din filmuletele postate de ei pe pagina lor romaneasca de FB nu prea imi inspira incredere.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

degeaba revopsesti masina daca continui sa ai aceleasi obiceiuri de intretinere ... intr-un timp relativ scurt pe lac o sa apara iar o multitudine de defecte ( sigur sunt 100% pro sa revopsesti elemente batute de pietre / nisip - capota motor / bara fata / aripi fata / praguri )

 

dar oricum foarte putini posesori de masini scumpe / ieftine au vreun interes special in intretinerea estetica a masinii ( sa fim seriosi pe la noi deabea sunt intretinute mecanic masinile )

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.