Jump to content

Ceramic Coating


oSerX

Recommended Posts

3000 euro este mai mult de cat un vopsit total , cred ca iesi mai bine sa faci cate un tratament de 1.500 lei in fiecare an de cat sa dai 3000 euro pentru un tratament care poate te tine 3 ani, asa tu in anul 3 ai masina ca si ''noua'' cu o investitie de 3.500-4000lei cand ala cu 3000 euro incepe sa ii se duca din luciu si stralucire. Asta este parerea mea , diferentele nu cred ca sunt asa de mari incat sa justifice acei 3000 de euro (este la fel ca si diferenta dintre niste pantofi Paul Parkman de 900$ si Hugo

Boss de 300$, ambii arata foarte bine dar nu este si o diferenta de calitate de 3 ori mai buna incat sa justifice diferenta de pret ,doar numele brandului cred ca are ceva de zis...)

Edited by OPaul
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Masina costa 70000eur parca cu tot cu garantie extinsa. Trebuia sa zic 4-5% - greseala de calcul - pt cei 3000eur. Suma asta nu as da’o. 1500lei cum zice OPaul e ok pt o orecare protectie pt hn an. Am mai auzit de firme care fac asemenea operatii ij jurul valorii de 1200-2000lei. Adica dau o suma de bani pe masina, dar nici sa fiu idiot sa dau 3000eur pt niste abureli. Adtia prin state cu tot cu interior zic ca dau cam 1000usd.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Preturile la noi sunt inca mari ca nah , fite, aere , besini , chestie noua si alte bla bla de dorobanti. Manopera pentru o astfel de operatie trebuie sa fie MAXIM(in cel mai rau caz) cat pentru un vopsit de masina integral, dupa adaugi costul solutiei (care nu costa 2000 euro pentru o masina). Faceti un calcul si vedeti ca 80-90% din aia 3000 euro este doar manopera, ca ''dorobantii vechi''.
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

PPF integral este intre 8000 si 10.000 ron ( paint protection film ) ... aici vorbim de un PPF bun / peste medie

 

@OPaul preturile la noi pentru serviciile de detailing sunt foarte mici vs alte tari din UE . La un atelier consacrat pentru un detailing exterior complet - interior complet - compartiment motor - faruri + folie se plateste 700-900 de euro ( acesta fiind un pret maximal ) ( exemple concrete DUB Detailing / DYC Detailing Garage / KNZ Detailing etc )

 

In Germania de banii astia primesti un detailing exterior entry level in niciun caz complet ... Olanda / UK deja preturile se dubleaza sau tripleaza pentru servicii identice ca la noi culmea folosind aceeasi logistica si materiale.

 

Lumea in general nu este constienta de cat de multa munca fizica CALIFICATA implica un detailing complet ( pentru o corectie de 80-90% la nivelul lacului sunt necesare 25 - 30 de ore efective de munca ) ... fara sa luam in calcul materialele consumate care nu sunt deloc ieftine. Foarte multi au impresia ca iti aduc masina in garaj tu scoti din spate pasta magica cu care dai 2 minute pe element si gata totul e perfect.

Edited by Acero99
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

maine iau si eu auto dupa amiaza. A fost o mica eventura pt cateva zile, dar cu ajutorul personalului de la dealer s'a rezolvat cu bine. Am si cateva poze prin amabilitatea lor... maine o vad si eu live ... tre' sa ajung la Braila.

post-431-0-30601500-1522334817_thumb.jpg

post-431-0-27672500-1522334827_thumb.jpg

post-431-0-63360500-1522334844_thumb.jpg

post-431-0-20221600-1522334864_thumb.jpg

Edited by oSerX
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca ai postat in topicul potrivit, dar masina arata foarte bine :thumbsup:

 

multam ... nu fac post cu masina mea ... d'abia o astept ... putine optiuni ii lipsesc (trapa, sensatec pe bord, radio digital, scaune ventilate si incalzire bancheta spate care oricum nu conteaza) -- ma bucur ca am putut sa pun webasto pe el din fabrica - si pt ca e o masina cam spre full option merita sa am si grija de ea ...

 

LE: regret un pic ca nu am pus sensatec pe bord ...ii dadea o nota mai eleganta, insa nu stiu cum ajungea tratata la spalatoriile noastre de zi cu zi...

Edited by oSerX
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

multam ... nu fac post cu masina mea ... d'abia o astept ... putine optiuni ii lipsesc (trapa, sensatec pe bord, radio digital, scaune ventilate si incalzire bancheta spate care oricum nu conteaza) -- ma bucur ca am putut sa pun webasto pe el din fabrica - si pt ca e o masina cam spre full option merita sa am si grija de ea ...

 

LE: regret un pic ca nu am pus sensatec pe bord ...ii dadea o nota mai eleganta, insa nu stiu cum ajungea tratata la spalatoriile noastre de zi cu zi...

 

Poate faci, posibil sa fie primul G01 de pe forum.

Link to comment
Share on other sites

o sa ma gandesc ... am avut in noiembrie 2015 cred ca si primul f30 lci tot asa spre full option si nu am pus poze ( hihi ... acum cred ca o sa mi se pare depasit seria 3 - cu toate ca inca arata bine :))) ... ma gandesc ... poate o sa fac..

 

dar faza cu protectia as vrea sa fac la ambele masini ... nu vreau sa arunc o avere - dar as dori sa fac ceva care sa tina macar 6luni la un pret decent - ca sa ne intoarcem la protecia vopselei ... la seria 3, oricat o spal sunt destul de suparat ca praful asta se depune si parca se lipeste de lac ... si ma enerveaza ...

 

Am eu o manie cu culoarea alba :)))

 

De ce ai cumparat-o de la APAN? Poti spune ce beneficii ai avut fata de reprezentantele din Bucuresti?

 

Pai povestea cu Apan a inceput in septembrie 2013 ... am fost la MHS de unde cumparasem 2 masini parca si voiam un X3 pt sotia mea .... am dat de o sictirita acolo care statea pe farcebook si juca candy crash sau ce naiba juca cand vb cu mine ( nisiparu sau ceva de genul asta ... oricum ceva cu nisip ) ... si mi'a aruncat asa in scarba un discount de 10% ... Intamplator am ajuns la APAN prin intermediul unui "coleg" care a lucrat acolo - si discount-ul a fost din start cam de 22% si s'a ajuns parca la 24-25% ( nu mai retin ) ... in fine, masina cu tot - cu garantie extinsa 6 ani (inca mai are pana in dec 2019), roti de iarna a ajuns pe la 50.000eur.

 

De atunci a inceput aventura cu APAN ... cand am comandat F30LCI nici nu exista catalog - efectiv am comandat'o dupa poze pe net si iarasi am avut un discount bunicel. Masina asta - G01 - am comandat'o in 10 minute.

 

Am comandat in 4 ani si 3-4 luni - 3 masini de la APAN - cu dotari spre ... full option si sunt destul de incantat de ei. Puteam f bine sa iau poate si de la Cobalcescu sau Proleasing ... dar consider ca o relatie cu un dealer trebuie sa fie corecta bilateral si am cam gasit asta... nu sunt perfecti nici ei ... dar eu ma impac cu ei... mai greu cu reviziile bucuresti-braila :))

post-431-0-52278900-1522338214_thumb.jpg

post-431-0-96006500-1522338219_thumb.jpg

post-431-0-67294700-1522338227_thumb.jpg

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@vlf - Protectia nu doresc sa o efectuez pt show-off ci doar pt masina/i. Pt mine conteaza mai mult confortul, siguranta si optiunile interioare decat exteriorul....eu stau in interior nu pe masina. F25 actual e chiar basic la exterior, dar are tot ce se putea bifa la confort si siguranta, precum si majoritatea optiunilor de interior. Exteriorul e pt altii, interiorul pt mine si familia mea :) Edited by oSerX
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.