Jump to content

Ceramic Coating


oSerX

Recommended Posts

intre timp am gasit unde sa o o fac ... sa am un pic de timp sa discut .... produsul folosit nanolex si3d !

 

pare super ok pe net ...

 

 

LE: legat de certurile cu zgarierturi, samd ... parca peste tot e o prostie .... la seria 3, am ornamentele cromate atacate de solutiile lor. Arata ca un rahat ... am vazut un X3 f25 de Germania, aratau genial ornamentele cromate ... la mine... te iei cu mainile de cap...

 

La noi e lipsa de respect pentru bunurile oamenilor... gasisem o spalatorie cu oameni mai atenti, etc - proprietarul oarecum prieten cu mine mai in urma ... dupa cateva spalari au inceput sa se comporte ca si cum ar spala o vaca ! :) Nici nu ai cum sa le dai in cap, efectele apar la un imc interval de timp... etc

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

mike2005, jetul de apa nu va zgaraia masina si aici e vorba de jetul de apa dat la spalatorie.

Singurul (sau singura daca vrei) care lasa zgaraieturi pe lacul vopselei masinii este peria spalatoriei automate; atat.

 

Cine vrea sa nu aiba niciodata zgaraieturi pe lacul vospelei cand sau dupa ce spala masina, isi va spala masina (intotdeauna) manual adica cu mana si peria de mana fara asperitati (este moale la atingere.. spre varfurile perilor), cu jet de apa sau nu..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Cand speli manual masina, nu o poti usca corespunzator. La uscare(cu laveta) se va zgaria de la apa dura, din experienta spun asta.

Personal prefer sa spal maĂâ˘ina rar si Ăâşin cont ca marea parte a uzurii vopselei apare in timpul spĂŁlĂŁrii. Cand devine murdaria evidenta(aprox 2 sapt) prefer spalatoriile cu uscare prin suflare de aer (omv varianta 1 in cazul meu). Ăi mai fac de 2 ori pe an (primavara si toamna) decontaminare cu argila si aplicare sealant.

In concluzie, dupa trei masini bmw tinute cam 5 ani fiecare, am fost multumit de felul in care s-a mentinut vopseaua.

 

Sent from my G8141 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Zilele trecute am spalat masina langa Auchan Titan la Rainbowl dar nu mai este ce a fost. Tunelul merge doar jumatate si la final iese plina de zoaie. Cum iesi din tunel te asteapta un Dorel care șterge cu o carpa unica de la jante la vopsea si oglinzi. S-a uitat lung ca nu l-am lasat sa se atinga de masina cu carpa lui. Inainte recomandam spalatoria aia dar acum No way! Edited by Andrei525
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Acum vad topicul. Mi-am aplicat recent pe masina noua ceramic coating. Am ales Cquartz de la CarPro - durata 1.5-2 ani. Un ceramic coating de durata medie. Cele mai longevive sunt dure si mai greu de indepartat, n-am vrut asta. Plus ca sunt liniile pro care nu se comercializeaza la liber.

CarPro Cquartz Uk 3.0 x 2 straturi + Gliss x 2 straturi. Vreau sa o spal pe dedesubt cu SiO2. Geamurile cu FlyBy forte. Urmeaza jentile Cquartz x 1 strat + Gliss x 1 strat. Per total a iesit bine. Sticleste masina. Mai usor de aplicat si arata mai bine decat cu ceara polimerica de silicon pe care o utilizam pe masina precedenta.

Ramane de vazut in timp cat de bine protejeaza.

 

Sunt detailer incepator, am urmarit tutoriale pe youtube, reviewuri. E unul din produsele de top.

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Acum vad topicul. Mi-am aplicat recent pe masina noua ceramic coating. Am ales Cquartz de la CarPro - durata 1.5-2 ani. Un ceramic coating de durata medie. Cele mai longevive sunt dure si mai greu de indepartat, n-am vrut asta. Plus ca sunt liniile pro care nu se comercializeaza la liber.

CarPro Cquartz Uk 3.0 x 2 straturi + Gliss x 2 straturi. Vreau sa o spal pe dedesubt cu SiO2. Geamurile cu FlyBy forte. Urmeaza jentile Cquartz x 1 strat + Gliss x 1 strat. Per total a iesit bine. Sticleste masina. Mai usor de aplicat si arata mai bine decat cu ceara polimerica de silicon pe care o utilizam pe masina precedenta.

Ramane de vazut in timp cat de bine protejeaza.

 

Sunt detailer incepator, am urmarit tutoriale pe youtube, reviewuri. E unul din produsele de top.

 

Inca un aspect. F recomandat sa se faca aplicarea intr-o incinta inchisa cu lumina buna. Pt a evita praful si ploaia.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

DCM pentru folie.

In partea din fata trebuie s-o schimbi anual, pentru ca arata oribil dupa un timp de la ciupiturile facute de pietre/nisip. Mai ales pe negru...o sa capete un aspect de mat de la sablarea pe care o primeste pe drumurile patriei.

Edited by Alexandru'
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Va salut,

Am un X3 de 2 ani, negru, si ma gandesc sa-l duc la un polish dupa care sa aplic o folie integral.

Pentru protectie la micile zgarieturi.

 

Este bine cum ma gandesc?

 

As face un detailing exterior la Bavaria dar nu stiu unde sa pun folie.

 

va rog pareri,

 

Multumesc anticipat !

 

Te pot ajuta eu cu tot pachetul daca nu ai rezolvat intre timp insa trebuie tinut cont de starea masinii/nr de km; in general dupa 10-15.000km rulati in regim extraurban partea frontala capata suficiente ciobituri incat sa nu mai fie justificata aplicarea foliei fara revopsirea elementelor in prealabil; noi facem mici corectii/punctari cu vopsea inante de infoliere insa situatia difera de la caz la caz. Pentru mai multe detalii as prefera MP, nu vreau sa se considere reclama.

 

PS: o folie de calitate ( poliuretan cu strat "self healing" ) nu trebuie schimbata anual, nu se matuieste/sableaza asa repede; avem folii montate pe caroserie si faruri de peste 100.000km/3-4ani si sunt inca ok, nu necesita inlocuire.

Edited by DYC88
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.