Jump to content

Eroare DSC in mers


KiD.90

Recommended Posts

Salut,

 

Daca intru in curbe putin mai tare se aprinde (!)-portocaliu in bord si franeaza sacadat singura masina.

De exemplu daca e curba la dreapta franeaza roata fata stanga si trage spre exteriorul curbei (sau cel putin mie asa mi se pare).

Ma poate ajuta cineva? Care ar putea fi problema?

BMW 318Ci e46 2002

 

PS: Aceasta eroare a aparut dupa ce am refacut geometria roti, fiindca se uzau pe interior cauciucurile in urma schimbarii arcurilor standard cu unele sport.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Eu am avut eroare pe DSC si am rezolvat-o dupa ce am schimbat modulul de la volan, cel care citeste unghiul de rotire a volanului. L-am codat, am fost de mi-au reglat directia si de atunci nu mai am treaba. Nu stiu daca are legatura sau nu cu problema ta.
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Daca intru in curbe putin mai tare se aprinde (!)-portocaliu in bord si franeaza sacadat singura masina.

De exemplu daca e curba la dreapta franeaza roata fata stanga si trage spre exteriorul curbei (sau cel putin mie asa mi se pare).

Ma poate ajuta cineva? Care ar putea fi problema?

BMW 318Ci e46 2002

 

PS: Aceasta eroare a aparut dupa ce am refacut geometria roti, fiindca se uzau pe interior cauciucurile in urma schimbarii arcurilor standard cu unele sport.

 

ceva nu se potriveste din ce spui.....pai cand iei curba la dreapta, roata dreapta fata trebuie sa franeza (adica aia de pe interior ) ca sa te traga spre curba ......tu zici ca te arunca spre exterior ,,,,deci clar ceva nu este in regula.Parerea mea e sa investighezi problema serios ,sa nu ramana asa.

Edited by dorubimotoru
Link to comment
Share on other sites

ceva nu se potriveste din ce spui.....pai cand iei curba la dreapta, roata dreapta fata trebuie sa franeza (adica aia de pe interior ) ca sa te traga spre curba ......tu zici ca te arunca spre exterior ,,,,deci clar ceva nu este in regula.Parerea mea e sa investighezi problema serios ,sa nu ramana asa.

E firesc sa il traga spre exteriorul curbei sa franeze acolo pe exterior(partea cealalta, zii cum vrei). Daca ar frana pe interior-fata cum zici tu s-ar invarti/intoarce in loc! :frantics:

 

Nu are nimic masina.

 

E firesc sa te arunce spre exterior cand iei orice curba.

Cum vezi tu compensarea unui fapt firesc? Franand tot la/pe interior!?

:console:

Poti sa fii sigur ca daca tii cu orice pret poti sa iesi in "decor" cu toata tehnologia..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

 

BMW 318Ci e46 2002

 

PS: Aceasta eroare a aparut dupa ce am refacut geometria roti, fiindca se uzau pe interior cauciucurile in urma schimbarii arcurilor standard cu unele sport.

Parerea mea e ca o asa problema nu se rezolva pe forum. Numai tu stii cum iei curbele..

Iar pe de alta parte din 2002 pana acum probabil nici un brat (ca sa nu spun toate), indeosebi pe spate, nu a fost schimbate pana in prezent.

Cum crezi ca este acum tractiunea masinii (...pe spate) din 2002 pana in 2018!? Cu siguranta multe lucruri joaca, au prins joc.. (si asta se simte indeosebi pe curbe, iar mai tarziu pe gropi..).

Incerc sa te lamuresc eu ...ca am schimbat aproape toate bratele pe spate la un E90 iar acum masina e aproape noua pe partea de suspensie! Desigur arcuri si amortizoare!

 

De final, ..banuiesc ca aliniamentul (chiar daca ai pus arcuri sport pe spate - acestea pun oricum mai mult stress pe bucse..) s-a facut pe toate rotile si dupa ce s-au eliminat/verificat toate jocurile din bucse.. indeosebi una bucsa din spatele rotii (jos-pe interior).

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.