BMWClub: Accident Euroins - BMWClub

Jump to content

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Accident Euroins

#1 User is offline   toffefe 

• Senior
  • Group: Members

Posted 22 March 2018 - 17:18

Salutare,

Pe 2 Februarie E39-ul din dotare, parcat fiindca, a fost izbit de un betiv. Altea 3 masini au fost avariate, pe langa a mea. Politia a venit la fata locului si a facut constatari. Am fost in seara aia la Politie, am primit dovada de reparatie si copie dupa RCA-ul vinovatului, am dat o declaratie, urmand sa rezolv cu asigurarile.

In prima etapa, dupa aproximativ o saptamana, am fost chemat de cei de la Euroins sa deschidem dosar. Am mers si am declarat firul evenimentelor, iar inspectorul a insistat sa nu punem inca nicio data pe declaratie, urmand sa facem asta cand vine Anexa 2. Prostia mea a fost ca am acceptat acest lucru, fiindca abia pe 2 Martie m-au chemat sa semnam declaratia si sa punem data pe ea, data de 1 Martie. Practic dosarul meu apare ca fiind deschis pe 1 Martie si nu in Februarie cum a fost de fapt. Tot atunci inspectorul a zis ca Politia nu a trimis "dinamica accidentului" si nu ma poate despagubi pana nu e trimisa. Mentionez ca masina mea e dauna totala, dupa spusele inspectorului.

De pe 2 Martie am reusit sa iau legatura doar o singura data telefonic cu inspectorul, cam la cateva zile, prilej cu care mi-a zis ca ma suna el cand are noutati. Azi si ieri am incercat din nou sa-l sun. Evident nu mi-a raspuns. Am sunat la callcenterul din Bucuresti, unde o doamna mi-a zis ca fara sa ii dau numarul de dosar ( pe care nu il cunosc), nu ma poate identifica. Mi s-a parut ciudat, ma gandesc ca macar CNP-ul sau numarul masinii trebuie sa fie in sistem. I-am mentionat de faza cu data pusa abia pe 1 Martie si s-a cam schimbat la voce. Mi-a dat un numar de fix, de la centru din Iasi, unde evident nu raspunde nimeni.

Plin de nervi am sunat la ASF sa intreb daca sunt normale aspectele din patania mea. Bineinteles ca mi-au zis ca nu, trebuia sa fi trecut data pe dosar in Februarie si se pare ca au profitat de nestiinta mea ( prostia mea). Mai mult de atat nu exista acea dinamica accidentului care sa impiedice despagubirea si Politia oricum nu elibereaza altceva decat Anexa 2. Din moment ce Anexa 2 a venit trebuia sa inceapa procesul de despagubire, fiindca e clar cine e vinovatul.

M-au indrumat sa depun o plangere, lucru pe care l-am si facut deja pe mail, furnizand datele personale si copie dupa RCA-ul vinovatului, Au zis ca de acum se ocupa ei si sa nu mai incerc eu sa discut cu cei de la Euroins pana nu verifica ei dosarul. Mai mult m-au sfatuit sa nu semnez nimic pana nu ma consult si cu ei.

Ce parere aveti? In curand se fac 2 luni si Euroinsul se cam face ca nu exist.
0

#2 User is offline   Romulus 

• The insider
  • Group: Admin

Posted 22 March 2018 - 17:33

Oh wow... Si inspectorul respectiv nu raspunde la telefon? Nimeni la ei nu mai e de gasit?

#3 User is offline   mishwall 

• Începător

Posted 22 March 2018 - 17:57

ASF-ul ii arde destul de tare in cazuri din astea, dar nu stiu cat te vor ajuta pe tine sanctiunile aplicate lor. Totusi, mare greseala sa ii accepti magaria cu schimbarea datei..
2

#4 User is offline   toffefe 

• Senior

Posted 22 March 2018 - 18:01

View PostRomulus, on 22 March 2018 - 17:33, said:

Oh wow... Si inspectorul respectiv nu raspunde la telefon? Nimeni la ei nu mai e de gasit?

Nimeni pana acum. Am sunat la numărul inspectorului si la numărul centrului din Iasi, număr primit de la Bucuresti.
0

#5 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 22 March 2018 - 18:51

O sa te ajute ASF-ul, nu stiu care e treaba, nu stiu ce a vrut sau ce vrea sa faca de a facut chestiile astea (inspectorul).

In principiu nu mai discuta pe vorbe, scris alb pe negru, altfel nu iei in calcul.
0

#6 User is offline   Alex_wly 

• RWD Driver

Posted 22 March 2018 - 18:55

View PostWIN60, on 22 March 2018 - 18:51, said:

scris alb pe negru

ii poti da mai multe detalii?!!?
stiu ca tu esti expert si cu asta te ocupi ;)
-6

#7 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 22 March 2018 - 19:03

Da si cu asta s-au terminat si detaliile (toffefe daca vrei ma interesez care e treaba cu data si restul si iti dau un raspuns, sa-mi zici in privat daca doresti ajutor).Continui cu aceeasi aroganta si pe acest topic Alex.

Multumesc de corectare "negru pe alb".

Stiti ce este amuzant? Ca fiecare trecem prin asa ceva mai devreme sau mai tarziu, eu am trecut si stiu cum este, nu va doresc sa treceti si voi, dar totusi stau aici pe forum si in caz de probleme "sunt aici ca sa va ajut cu informatii"

This post has been edited by WIN60: 22 March 2018 - 19:09

3

#8 User is offline   arabu09 

• Senior

Posted 22 March 2018 - 19:06

Am avut o experienta anu trecut cu euroins, am avut noroc, ca am intrat dupa vreo 3 saptamani de la accident intr-un service sa imi dea bara jos sa imi obtureze furtunul de la stropitor(in urma accidentului stropitorul a fost afectat si pierdeam luchid la utilizare), responsabilul pe tinichigerie din acel service cunostea masina tot in urma unor interventii pe asigurare(o fetita la 18 ani a luat permisul si a primit un tuareg cadou) ne-a intrebat ce am patit, om de treaba sau nu, sa oferit sa ne ajute cu euroins, a sunat la ei(sigur se cunosteau) si a promis ca ne face masina, ceea ce a si facut, intradevar a durat 4 luni pana a pus ultima piesa(un far) pe masina, cei de la euroins au acceptat greu schimbarea lui, au schimbat bara fata, aripa fata dreapta, stropitor si far
Ma intreb daca nu ajungeam intamplator in acel service si nu intalneam acel tip cand si cum reuseam sa fac masina

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

This post has been edited by arabu09: 22 March 2018 - 19:08

0

#9 User is offline   sorinelil 

• Începător

Posted 22 March 2018 - 21:20

Am avut si eu o experienta cu euroins. Aveau sa imi dea 1300 de lei si am reusit sa ii obtin dupa 3 luni de la constatare. Am depus si reclamatie la ASF , deabia am scos banii de la ei.

Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#10 User is offline   toffefe 

• Senior

Posted 22 March 2018 - 22:27

Guys, nu va certati. WIN60, daca săptămana viitoare nu am niciun răspuns, iti las un PM cu datele mele si copie dupa RCA-ul vinovatului, mulČ›umesc pentru ajutor!

In rest, vad ca se confirma tot mai mult imaginea de tepari. Am un prieten care are ca domeniu de activitate reprezentarea păgubiČ›ilor in relaČ›ia cu asiguratorii de genul. Din păcate e plecat din tara de vreo 2-3 saptamani si nu am putut sa apelez la el, dar cum se întoarce il rog sa verifice.

Eu am cam rămas mut cand cei de la ASF mi-au zis ca acea dinamica a accidentului nu condiČ›ionează despăgubirea si evoluČ›ia dosarului, adică fix motivul invocat de agentul Euroins.

Problema mea cea mare e ca masina e in curte la APAN Iasi si înČ›elegerea e sa nu depăČ™esc doua luni, fiindca e clar ca reparaČ›ia depăČ™eČ™te valoarea masinii. Pana la urma găsesc eu unde sa duc epava, dar speram sa se miČ™te Euroinsul rapid si sa vând epava, nu sa o tot mut cu platforma.
0

#11 User is offline   toffefe 

• Senior

Posted 08 May 2018 - 08:00

Salutare,

Fiindca am gasit diverese variante pe net referitor la problema mea, va intreb pe voi:

Pe 13 Aprilie am semnat acordul de plata cu cei de la Euroins. Ei ziceau ca banii intra in minim 10 zile, maxim 30 de zile. Banii nu ai intrat in cont nici pana azi. I-am sunat saptamana trecuta si au zis ca, marea coincidenta, abia acum a ajuns dosarul la financiar. Banii tot nu au intrat.

In cate zile, legal vorbind, trebuia sa fi primit eu banii in cont? Pe net am gasit diverese variante printre care termenul maxim legal ar fi de 10 zile, nu 30 de zile.
0

#12 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 08 May 2018 - 11:21

Cam in sapt sapt ar fi trebuit sa primesti banii, o sa-i primesti fara griji...a durat mai mult la tine, stai linistit.
0

#13 User is offline   toffefe 

• Senior

Posted 08 May 2018 - 12:09

am sunat la ei pana la urma si au zis ca mai intai se scurge un termen de 30 de zile si apoi dupa acel termen in maxim de 10 zile vin banii. 40 de zile in total?? mi se pare ireal, oricum explicatia nu se pupa cu ce scrie pe acceptul de plata.

mi-au zis ca pot da un mail catre departamentul financiar, ceea ce am si facut. astept raspunsul lor de acum poate isi fac o pomana si ma baga in seama.
0

#14 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 08 May 2018 - 18:29

Am scris gresit, acum am vazut, deci de obicei in 15 zile primesti banii, dar este posibil sa dureze si mai mult in unele cazuri, nu stiu cat este termenul legal, dar iti spun ca dupa ce depun dosarul cam asa ne primim si noi banii la service.
0

#15 User is offline   Bonzai 

• Începător

Posted 18 June 2018 - 06:56

Cel mai sigur e sa va luați voi rca la un asigurător bun și sa alegeți și opțiunea de regres, exact ca la casco. Costa vreo 150 lei in plus.
0

#16 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 18 June 2018 - 10:43

Se exclud accidentele in afara Romaniei, se exclud accidentele cu asigurari de Bulgaria/Italia/Mozambic/Zimbabwe si nu stiu sigur daca intra si cei fara asigurare deloc.

Costa in plus in functie de asigurator,nu doar 150 lei.
0

#17 User is offline   lolik 

• Membru

Posted 23 June 2018 - 18:48

Euroins e cea mai de rahat firma de asigurari. Am avut si eu probleme cu ei.. am fost lovit pe partea din dreaota spate de catre un asigurat euroins. Daune: aripa spage indoita, bara zgariata, tripla spate zgariat. Agentul constator mi-a oferit suma imensa de 1040 ron pt reparatii(bara de spate fiind noua). Am mers la reprezentanta unde surpriza nu accepta reparatii pe asigurate euroins. Mi s-a facut un deviz de 7400 ron(inlocuit bara-lipsa material, inlocuit tripla, inlocuit suport bara plus vopsit). Angajatul biped nu a acceptat bara la inlocuit si mi-a crescut suma in regie proprie la 1700 ron. Am ales banii deoarece nu mi-am dorit sa blochez 7400 lei in reparatie plus 2 ani pierduti pe la tribunale. Eu de atunci ma feresc sa mai fac eu asigurare la euroins pt ca alt sofer in caz de ceva sa pateasca la fel ca mine
0

#18 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 05 July 2018 - 18:50

Total gresit...in primul rand multe service-uri nu lucreaza cu Euroins, asta nu inseamna ca nu gasesti service bun, chiar si alta reprezentanta de la alta marca care sa lucreze cu Euroins si sa-ti repare masina in baza unui deviz cu piese originale, normal o bara cu "lipsa material" se revopseste fara probleme...chiar daca normal ar trebui inlocuita, asiguratorii dau de obicei la inlocuit o bara cu prinderi rupte/sparta/gaurita, nici allianz tiriac nu da de multe ori bara la inlocuit, de cate ori nu am primit reparatie pe bara de 1-2-3 ore, normal ori se da la inlocuit, ori la revopsit, fara reparatie.
A fost greseala ta pentru ca nu te-ai documentat indeajuns, o reparai exact cat costa reparatia, adica 7400 lei sau fara bara la inlocuit.
0

#19 User is offline   MihaiCarunta 

• Membru

Posted 05 July 2018 - 19:57

Si pe mine m-a lovit in spate in timp ce stateam in coloana, avea la Euroins, la inceputul lui 2018.

Rezultat: bara spate varza, m-a impins in ala din fata, bara fata varza, proiector spart, far spart si brat pe spate praf.
M am dus la Euroins deja eram pregatit....agentul: "avem serviceurile astea cu care avem contract, dar off the record iti recomand si alt service cu care lucram bine"

Mi am dat seama ca agentul si cu aia de la service erau mana in mana. Am zis ok, ma duc sa vb cu ei.

Le-am zis pe fata, eu am venit la voi mi-a recomandat agentul bla bla, stiu ca o sa umflati factura, nu ma intereseaza, imi puneti bara de M pe fata, imi vopsiti si inlocuiti tot sa fie bine pt toata lumea.

Mi au pus bara de M pe fata, bara spate noua, vopsita si capota, far, proiector si brat. A durat 2-3 luni ce-i drept.. A iesit totul la culoare, nu se vede nicio diferenta.

Cost total: 3000 eur
2

#20 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 05 July 2018 - 21:34

Fac o remarca, insa sa nu te superi pe mine, ce treaba are bratul cu lovitura in spate ?:))

Aveai bara normala si ti-au pus bara M? pai iti spun eu ce au facut, ti-au bagat bara OE pe deviz, ti-au luat bara de M noua aftermarket la 800 lei fata de 3000 lei, deci au zis doamne ajuta:D
0

Share this topic:

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro