Jump to content

Cat de mult V8 e de ajuns pt E38


pajeroking

Recommended Posts

Salutare,

 

Deoarece o data in viata asta imi voi dori si achizitiona un E38, doresc sa pun din timp o intrebare posesorilor. Nu ma grabesc nicaieri, dar sunt chiar curios voi ce pareri aveti.

 

E de ajuns 3.0 V8-ul pe E38 ca sa miste masina ok? Sa depasesti in liniste fara sa simti masina ca se chinuie? Sa iti dea senzatia aceea de masina care nu se chinuie si face totul lejer si frumos?

 

Sau pentru o experienta superioara e nevoie de 4.0?

 

Pe hartie 220 de caluti pe 1.8-1.9 tone par la limita. Dar na, e V8, e altfel curba de putere fata de un 3.0 in 6 cilindri....

 

Posesorii ce cred?

 

Multumesc,

Andi

 

P.S.: Sunt interesat de benzinar V8 exclusiv.

post-82318-0-09693300-1521801827_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da,pe E38 s-a pus 3.0 v8.

DacĂŁ tot vrei v8 ia 4.4 și nu o sĂŁ ĂŽți parĂŁ rĂŁu. Ăntreținerea nu diferĂŁ prea mult de la 3.0 ,3.5 la 4.4 .și nici consumul de carburant nu e cu mult mai mare la 4.4 fațĂŁ de 3.0 sau 3.5

Edited by danypop
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Initiatorul vrea doar V8 benzinar ,diesel iese din discutie se pare.

 

Daca renunti la idea "depasiri fara efort"730i isi face treaba.

Dar daca vrei un V8 demn de seria E38 trebuie sa fie acel motor de 4.4i.

In alta ordine de idei te sfatuiesc sa mai citesti in stanga si dreapta despre ce inseamna intretinerea unui E38 V8.Asta ca sa nu ai surprize neplacute.

In cazul in care sti la ce sa te astepti no comment,E38 ramane un clasic cum BMW doar viseaza sa mai construiasca.

Edited by calinbmw2000
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Da,pe E38 s-a pus 3.0 v8.

DacĂŁ tot vrei v8 ia 4.4 și nu o sĂŁ ĂŽți parĂŁ rĂŁu. Ăntreținerea nu diferĂŁ prea mult de la 3.0 ,3.5 la 4.4 .și nici consumul de carburant nu e cu mult mai mare la 4.4 fațĂŁ de 3.0 sau 3.5

 

Cred ca o sa-i para rau cand o sa lase ~5500lei la impozit :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact cat vrei sa mergi cu el, dar trebuie sa fii pregatit... Cand o sa vezi ca de 100 lei de benzina o sa te plimbi 50km prin oras nu o sa mai fie asa roz situatia :))). Iar un e38 ingrijit si cu acte ok sa nu crezi ca il gasesti la 2500-3000e cum sunt multe puse la vanzare. Respect alegerea pe care vrei sa o faci, dar cheltuielile implicate de un 740i nu sunt pentru oricine.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Benzina consumi in functie de cati km faci ,daca este a doua masina sau folosita doar in weekend cred ca este o cheltuiala decenta pt ce ofera.

Dar un lucru peste care nu pot sa trec este impozitul absurd la motoarele mari in Romania.Cred ca este o hoție mai mare decat taxa auto,acea taxa o plateai doar odata pe cand impozitul...

Edited by calinbmw2000
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

eu nu cred ca 4.4 ia mai mult de 12 afara si oricum poti sa-i pui gaz.

continui postul dupa ce imi expira banul de pe forum :D :D

 

lasand gluma la o parte, o instalatie de gaz l-ar face un cruiser ideal.

"cine are bani de seria 7 nu se uita la consum" nu se mai aplica in 2018 nici la noul model, darumite la masini de 6-7 mii de euro care consuma cu 30% mai mult decat echivalentele lor moderne.

 

stiu ca esti chitit pe benzina dar poate ar trebui sa-i dai o sansa si v8-ului diesel, e un motor inedit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut,

 

Ca sa nu las postul in pom.

 

Sunt pasionat de masini. Asta inseamna ca nu te uiti la bani, intr-o anumita limita, normal.

 

In momentul de fata conduc doua masini, dintre care una are benzinar V6 de 2,5 litri si care consuma in bucuresti un 16-17 % aproximativ. Asta se traduce prin vreo 1000 de ron pe luna benzina la cat merg eu. Deci nu e problema, in curand imi voi permite si V8 cu consum de 25 sau cat o consuma.

 

Intr-adevar in momentul de fata nu imi permit un V8(As avea bani sa il iau si sa il intretin, dar dupa nu mai imi raman bani de altele si nu are nici un farmec).

 

Referitor la diesel, desi V8/V6/L6 diesel sunt motoare foarte misto, nu exista termen de comparatie.

 

Cand imi voi permite imi voi lua un E38 deoarece este un model drag mie.

 

Am mentionat cele de mai sus ca sa nu ma bagati in aceeasi oala cu "Cat consuma" si "E mult 500 de ron pe luna impozit".

Edited by pajeroking
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.