Jump to content

Lumini ambientale F30


StefanF30

Recommended Posts

Salutare, am si eu doua intrebari legate de luminile ambientale din usi la un BMW F30. In primul rand as vrea sa stiu daca se vad la fel de slab( ca si intensitate) si la alti posesori ai acestui model, iar in al doilea rand, as vrea sa stiu daca se poate schimba doar o singura banda( in speta eu am o problema cu usa dreapta fata care nu lumineaza deloc) sau trebuie schimbat tot circuitul ? Astept pareri, va multumesc anticipat.
Link to comment
Share on other sites

"Banda" are un singur led care se poate schimba daca este ars. Trebuie sa dai fata de usa jos si sa verifici.

Cat despre intensitate, este foarte slaba la F30 dar se poate rezolva prin schimbarea rezistentelor aflate pe circuitul ledului(nu o sa vezi o diferenta majora daca interiorul masinii este negru).

post-27827-0-27533000-1521939004_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca la butoanele de lumini ai si rotita cu modificarea intensitatii a luminii. Acela afecteaza si luminile ambientale.

 

Si eu ziceam ca sunt slabe si vroiam sa schimb ledurile ca abea se vedeau ... pana m-am prins ca era de la setarea intensitatii generale :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...

Salut, a reusit cineva sa mareasca intensitatea pana la urma ? Vad ca pe olx au aparut niste bucati de plastic pentru sporirea luminii, arata destul de bine, a incercat cineva ?

Ăn aceeași ordine de idei, vezi aici o soluție destul de simplĂŁ. Rezultatul face toți banii, mai ales dacĂŁ faci și partea de codare.

https://bmwcodare.blogspot.com/2018/12/solutii-pentru-luminile-ambientale-din.html

post-92183-0-19529600-1545337001_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Din codare nu se schimba mare lucru

O alta solutie: se poate scoate fibra (care defapt e un plastic) și se pune fir electroluminescent. Am schimbat la un F32. Intensitatea luminii creste cam cu 30%, depinde însă de tipul și culoarea firului

Edited by Madutzu25
Link to comment
Share on other sites

Salut, a reusit cineva sa mareasca intensitatea pana la urma ? Vad ca pe olx au aparut niste bucati de plastic pentru sporirea luminii, arata destul de bine, a incercat cineva ?

 

Salut , eu am cumparat de la acest domnn foarte de treaba acele bucati de plastic si sunt foarte multumit, recomand.

https://www.olx.ro/oferta/dispersor-lumina-ambientala-bmw-f30-bmw-f31-bmw-f32-IDbSakq.html#bab72d1141

Link to comment
Share on other sites

masoara ce dimensiune are trimul la tine , mi-au ramas 4 benzi de led de la kitul ambilight montat la F10 , eu nu am pus partea de jos de la buzunarul portierelor , mi-a parut inutil sa iluminez ce tin prin portiera , am 2 benzi 40 cm si 2 de 33 cm ,vezi la mine in topic despre ce e vb . le poti aprinde amber bmw sau albastru
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.