Jump to content

BMW E46 problema nivel ulei!


Recommended Posts

salut,am un bmw e46 an 2000 M43 am verificat uleiul si e mult peste maxim! cel putin 1L in + benzina am verificat nu e pentru ca i.am dat foc si nu arde! am scos cu o seringa mare pe la joja cam 500ml si tot e mult ,eu am facut schimbul am bagat fix 4L si atunci am schimbat si baia de ulei deci era perfect gol motorul! nici nu stiu cu ce sa incep un vecin zicea ca ar fi antigel dar nu sa facut *maioneza* si daca chiar era antigel cum zicea el ar fi fost la fund in baie deci cu seringa am tras ulei nu antigel!
Link to comment
Share on other sites

Daca ai tras de pe fund atunci este posibil sa nu fii tras din benzina care sta la suprafata .

 

Sa inteleg ca dupa schimb uleiul era la un nivel ok pe joja ?

nivelul dupa schimb acum 2 luni era fix intre minim si maxim si am cumparat 1L de ulei am zis sa pun pana la maxim si surpriza aveam prea mult!

si banuiesc ca daca era benzina macar mirosea macar un pic sau se facea uleiul mai subtire

sper sa se incalzeasca si ii dau uleiul afara sa vad exact cat e in tot motorul si daca e si altceva in afara de ulei!

Link to comment
Share on other sites

Benzina sau antigel , altceva nu are ce sa fie daca zici ca ai avut nivelul ok dupa schimb.(asta in caz in care masina are cutie manuala)

 

Lasa masina pe un loc drept si masoara dupa cel putin 15-30 minute de la oprirea motorului nivelul sa fii sigur ca este peste.

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Benzina sau antigel , altceva nu are ce sa fie daca zici ca ai avut nivelul ok dupa schimb.

sper sa nu fie garnitura de _chiulasa_

e aiurea pentru ca masina pierde antigel de 2 ani pe la cateva coturi..

eu fac numai drumuri scurte merg in fiecare zi cu ea dar rar are timp sa urce temperatura macar pana la 90 grade in rest maxim 50 ma gandesc ca poate din cauza drumurilor scurte sa fi facut condens si cu timpul sa strans...

Edited by catalinnnn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

inca nu am rezolvat problema! antigel 90% sunt sigur ca nu ajunge in baie!

am reusit sa scot 1.2L de ulei pana acum! sambata o sa scot tot uleiul afara!

am pus iar pe ceva si i.am dat foc si parca arde din ce am gasit pe net pana acum ar fi benzina prea multa in camera de ardere si bujiile nu reusesc sa o arda si asa ajunge pe langa pistoane in baie din cauza ca ar fi segmentii uzati!

1.2L de ulei in + mi se pare enorm eu ma mir cum de mai merge motorul asa bine!..

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca ai masurat uleiul de fiecare data cu masina pe plan drept?... Nu cat de cat drept, perfect drept. Daca pierde antigel de 2 ani tu mai ai antigel in ea sau doar apa? Ca daca ai doar apa e normal sa nu isi schimbe culoarea uleiul cand intra in contact.
Link to comment
Share on other sites

exact asa am patit la un mercedes A-clas 1.4i ... am bagat 4 litri si am scos aproape 6 litri , masina a facut pe timp de iarna numai drumuri scurte de 3-4km , dupa ce a trecut iarna nu a mai crescut nivelul , mai mult ca sigur in cazul tau ar fi aceeasi problema ,, condens ..... , uleiul de la A-clas era usor albicios ... iar antigelul era mereu la semn si consumul de benzina era normal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2L doar din condens si motorul nu a avut de suferit ? Am vazut un caz in care cineva avea 1-1.5L de ulei in plus si motorul a inceput sa scoata arda ulei si sa scoata fum.

 

nu a avut nici pe dracu , cum a trecut perioada rece cum nu a mai crescut nivelul de loc dar am schimbat uleiul imediat in primavara ... este vb de masina varului meu ... intre timp a vandut-o

Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca ai masurat uleiul de fiecare data cu masina pe plan drept?... Nu cat de cat drept, perfect drept. Daca pierde antigel de 2 ani tu mai ai antigel in ea sau doar apa? Ca daca ai doar apa e normal sa nu isi schimbe culoarea uleiul cand intra in contact.

masina are mereu antigel in ea la 2 luni completez cam 200ml , pierderea este pe la cotul din dreapta motorului si cel din spate!

 

exact asa am patit la un mercedes A-clas 1.4i ... am bagat 4 litri si am scos aproape 6 litri , masina a facut pe timp de iarna numai drumuri scurte de 3-4km , dupa ce a trecut iarna nu a mai crescut nivelul , mai mult ca sigur in cazul tau ar fi aceeasi problema ,, condens ..... , uleiul de la A-clas era usor albicios ... iar antigelul era mereu la semn si consumul de benzina era normal

mersi chiar asa ceva am gasit si eu aseara si vorbeau cam despre acelasi motor doar ca pe e36, fac drumuri scurte rau zilnic fac pana la munca 5min si am plecat direct nu am mai asteptat sa se incalzeasca, masina merge perfect nu simt nici o schimbare! o sa o scot la un drum mai lung si o sa ii schimb uleiul! poate scap de problema..

Link to comment
Share on other sites

exact asa am patit la un mercedes A-clas 1.4i ... am bagat 4 litri si am scos aproape 6 litri , masina a facut pe timp de iarna numai drumuri scurte de 3-4km , dupa ce a trecut iarna nu a mai crescut nivelul , mai mult ca sigur in cazul tau ar fi aceeasi problema ,, condens ..... , uleiul de la A-clas era usor albicios ... iar antigelul era mereu la semn si consumul de benzina era normal

am scos uleiul care era in plus si acum de cand a venit caldura nu a mai crescut deloc! si uleiul care l-am bagat a fost mobil 10W40 semi sintetic (dupa 3 luni si maxim 4000km sa facut negru) si nu am stiut ca trebuie 5W40 full sintetic poate a fost si de la ulei dupa paste schimb fac o revizie totala sper sa fie ok de acum in colo

acum nu stiu ce sa aleg intre ulei bmw 5W30 30lei 1L pe autokarma sau castrol 5W40?

Link to comment
Share on other sites

am scos uleiul care era in plus si acum de cand a venit caldura nu a mai crescut deloc! si uleiul care l-am bagat a fost mobil 10W40 semi sintetic (dupa 3 luni si maxim 4000km sa facut negru) si nu am stiut ca trebuie 5W40 full sintetic poate a fost si de la ulei dupa paste schimb fac o revizie totala sper sa fie ok de acum in colo

acum nu stiu ce sa aleg intre ulei bmw 5W30 30lei 1L pe autokarma sau castrol 5W40?

baga Liqui-Moly Top tec 5W40. Acelasi motor ca si tine am si merge perfect. Castrol e tot contrafacut.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.