Jump to content

Vand BMW Seria 1 E87 123D 2011 Twin Turbo ~250CP


marianxb

Recommended Posts

Salutare,

 

Cum spune si titlul, imi vand masina: BMW Seria 1 E87 123D, 2.0 twin turbo, fabricatie: 03.2011, rulaj actual: 99.200 km.

Motivul principal: imi doresc ceva mai nou si mai puternic, oscilez intre M140i si 428i. :rolleyes: Dar ma uit si la alte branduri...

Pretul masinii este de 12.000 Euro, negociabil.

Pentru mai multe informatii, ma puteti contacta telefonic, la numarul 0723167200. Masina poate fi vazuta in Bucuresti.

 

Istoric:

- Masina cumparata din Germania in anul 2014, la 49.000 km.

- A fost folosita ca masina personala, fiind foarte bine intretinuta, atat tehnic, cat si estetic.

- Am avut Casco pe toata durata de folosire.

- Istoric si carte service la zi.

- Unic proprietar in Romania.

- Accept orice testare la service autorizat.

 

Alte informatii:

- Ultima revizie efectuata in data de 28 martie 2018.

- Acumulatorul schimbat in luna februarie 2018.

- Placutele de frana (fata-spate) schimbate in decembrie 2017.

- ITP-ul expira la finalul lunii mai 2018.

- Masina are soft facut de Completechip Iasi (Dragos Stacescu), in luna august 2017 (pe dyno a scos 207 CP stock si 249 CP dupa resoftare). Nu au existat probleme pana in prezent.

 

Dotari:

- cutie viteze manuala 6+1 trepte

- start/stop

- jante aliaj 17 (vara + iarna, cele de iarna sunt cele din poze)

- trapa electrica

- faruri bi-xenon adaptative

- angel eyes led

- asistenta faza lunga

- proiectoare ceata

- senzori ploaie/lumini/pneuri

- senzori parcare spate

- navigatie Business

- dublu climatronic

- scaune piele maro

- incalzire scaune

- volan multifunctional

- geamuri electrice

- oglinzi electrice si heliomate

- pachet lumini interior si exterior

- keyless entry

- shadow line

- bancheta rabatabila, sistem ISOFIX

- doua chei

 

E o masina deosebita, pentru cunoscatori si pasionati. ;)

 

PS: Imi cer scuze pentru calitatea pozelor, sunt de la ultima "sedinta foto" pentru Casco. Din cauza vremii nefavorabile din ultimele saptamani, nu am reusit sa o spal si sa fac altele mai bune.

post-84077-0-42170100-1522307984_thumb.jpg

post-84077-0-55712000-1522307988_thumb.jpg

post-84077-0-07242200-1522307992_thumb.jpg

post-84077-0-20615300-1522307997_thumb.jpg

post-84077-0-89636400-1522308000_thumb.jpg

post-84077-0-38987300-1522308004_thumb.jpg

post-84077-0-24090200-1522308008_thumb.jpg

post-84077-0-18907200-1522308011_thumb.jpg

Edited by marianxb
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ultima fraza cu masina deosebita si pt pasionati este fix ca de samsari.:)) spor la vanzare!

 

Mda, merci. Asta fac in timpul liber. Cumpar masini, le tin cativa ani, si apoi le vand, ca orice samsar.

 

Fraza e adresata celor care considera pretul ca fiind mult prea mare. Din pacate, samsarii imi vor ingreuna vanzarea; cel mai scump 123D (exceptandu-l pe al meu), de pe OLX sau Autovit, este mai ieftin cu 2k euro...Oricum, nu ma grabesc cu vanzarea. Astept oferta corecta, dar, in acelasi timp, e "plina" piata de masini de 250-300k km, la 7-8k euro. :rolleyes:

Edited by marianxb
  • Like 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Up! Acelasi pret, €11.500 negociabil, nu am mai facut decat 100 km in ultima luna, deoarece am fost plecat des din tara.

 

Accept schimb cu BMW (Seria 1, 3, 4 sau 5 - motorizari de pana in 3 litri, benzina sau diesel, cu cel putin 200 cp din fabrica), an dupa 2015, km pana in 70-80k, diferenta din partea mea.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

Merci de "sfat", dar din cate poti observa, nu ma grabesc deloc cu vanzarea. Daca nu obtin banii doriti (adica aia pe care consider ca ii merita), este foarte posibil sa o tin in familie, chit ca-mi cumpar altceva intre timp. De pomana nu o dau, doar de dragul de a o vinde, pentru ca stiu ca masina a fost intretinuta. Posibil sa incerc si un schimb la primavara, daca ma hotarasc sa merg pe ceva din Romania (desi ma indoiesc, prefer Germania la orice ora), cu diferenta mare din partea mea.

 

Saptamana viitoare o sa ii fac o verificare full la Bavaria, pentru ca nu am mai fost in service din martie, cand i-am facut schimburile. Am folosit-o destul de putin in ultimele 10 luni, ~7k km. Vedem daca trebuie schimbat ceva (desi n-am indoieli ca nu o sa-mi sugereze una alta), si in functie de asta o sa iau si decizia finala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pacat ca nu ai avut pretul asta mai devreme, iti faceam o vizita, asa am ajuns tot la biturbo dar X1.

 

X1 e mai potrivita ca masina de familie, dar nu iti ofera aceeasi senzatie pe care ti-o ofera Seria 1, mai ales cu un soft bun. Oricum, sa o stapanesti sanatos.

 

Pretul a fost conform cu asteptarile mele, nu pot sa o pun la acelasi pret cu un 123d, cu 10-11 ani vechime si peste 200k km, adus de un samsar "de la o batranica dintr-un satuc din Germania". :rolleyes: In Germania masina e 10-11k euro lejer, cu aceiasi km si dotari, dar in Romania vor sa o cumpere cu 7-8k... Ca pe piata din Romania nu prea se cauta o asemenea masina, asta e alta poveste... Daca nu obtin pretul corect, nu se vinde. Aviz amatorilor de chilipiruri... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Nu va vedeti voi de treaba, mai bine? Cer cat vreau pe masina, fara sa va dau explicatii.

 

Si unde naiba e plina piata de 123d, cand pe OLX si Autovit sunt 10-15 masini, in total?! Si alea cazane majoritatea, 250k km, aduse din Germania de samsari. Daca masina scade sub 8k, nu pierd, pentru ca o mai folosesc inca un an. Doar nu crezi ca o tin in parcare, si astept sa treaca timpul, ca se se deprecieze?

 

Bai, de oameni ca voi are nevoie tara asta... Experti peste tot.

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai o mai folosesti insa doar vreo 7 mii de km nu foarte mult. :))

Te superi degeaba, nu a zis nimeni ca nu poti sa ceri cat vrei, doar ca e plina piata sh de masini si orice e scump se vinde greu indiferent de cat de cu stea in frunte e pt posesor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu se supara nimeni. Stiu si eu ca piata SH e suprasaturata, si ca se cauta masini ieftine. Vad si eu care e pretul din piata, dar si ce masini se vand. Un 123d care e pus la vanzare la 7-8k are dublu km, si 1-3 ani mai multi, si dotari mai putine. Prefer sa mai pierd 2k, si sa ma mai bucur un an de ea, decat sa o dau la pret de cazan. Seara buna!
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Deja s-a deviat de la subiect si v-as ruga sa va opriti. Masina e la vanzare, cer 9.900 euro pe ea. Nu mai comentati aiurea in tramvai, doar ca sa va bagati in seama. Masina face banii astia, orice cunoscator stie asta. Ca piata e suprasaturata si ca nu prea sunt multi interesati, e partea a doua. E alegerea mea daca o tin doi ani la vanzare sau daca o dau la pret de cazan. Nu am vazut in ultimul an o masina similara la vanzare, pe OLX sau Autovit. Si aici ma refer la km, an, dotari. Daca aveti exemple cu 7-8k, chiar va rog sa le postati. Daca nu, sariti peste acest topic. Multumesc.
  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Fiind forum, trebuie sa te astepti la orice fel de comentarii.

Repet , nu vinzi un m5, e hilar cand spui orice cunoscator stie..

In loc sa fii bucuros ca sta topicul sus..:))

Cat despre masinile de 7 8 mii.. Fara suparare, dar abia daca mai iei 7 8 mii pe un e90 lci.. nu iti lua reper pretul de 8 mii la un e87 de pe olx, ca e supraevaluat, oricum nu se vand.

Totusi vorbim de masini de aproape 10 ani, nu sunt nici clasice nici ceva M uri, sunt doar plastice comune care o sa valoreze din ce in ce mai putin.

Mai bine tine-o inca 2 3 ani si o dai cu 4 5 mii. Macar te bucuri de ea.

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Da, am uitat cat de “experti” sunt toti pe forumuri, nu am mai facut asta de cand aveam Honda, acum 7-8 ani. Dar acolo parca nu le stiau toti pe toate, ca aici...

 

Gandire de romanas... “doar e seria 3, bre”. E plina piata de 123d, dar n-am vazut eu. Nu vand M, dar nici nu vand cea mai comuna motorizare. Stiu ce vand, e simplu. Vrei 250 cp, consum decent si impozit mic, atunci poate e masina pe care o cauti. Vrei un 320d, cel de care vorbesti, sa fii sanatos. Gasesti sute la vanzare, nu e o problema. Masina din topic, noua, a costat mai mult ca un e90 lci 320d nou. Are aproape 8 ani si 106k km. Nu inteleg de cand valoreaza ca un 320d de 9-10 ani, cu 200k km. Oricum nu ma adresez tie sau altora ca tine, nu inteleg de ce nu pricepi si tot continui... tot 9.900 cer pe ea :-)

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.