Jump to content

Nedumerire dimensiuni anvelope


AxlBmw

Recommended Posts

Salutare tuturor,

Dupa cum scrie si in titlu nu stiu ce anvelope as putea sa imi achizitionez.Am cumparat un set de jante OZ 9j et40 toate 4.Si acum am vazut multe anunturi cu "set anvelope bmw" dimensiunea 245/40R19 si 275/35R19, dar eu am trecut pe masina langa portiera 245/35R19 XL si 275/30R19 XL. Intrebarea mea este, sunt ok si cele cu balon mai inalt sau am sanse sa atinga in aripi?sau mai bine respect ceea ce a scris producatorul si incerc aa caut acele dimensiuni?

P.S. : XL=extra load? Si sunt obligatorii sa fie asa anvelopele?

Va multumesc in avans pt raspunsuri :) si imi cer scuze pentru topic nou deschis dar nu am gasit nimic la search.

Link to comment
Share on other sites

Set anvelope Bmw nu inseamna orice Bmw...inseamna un model diferit de al tau. Nu toate Bmw-urile au aceeasi dimensiune la anvelope. Respecta dimensiunea scrisa langa portiera, respectiv in carte si o sa fie ok. Nu trebuie sa iei XL daca te incadrezi cu indicele de greutate cu anvelopele normale. Vezi si tu masa maxima admisa din carte, vezi ce greutate suporta anvelopele pe care le vrei si daca trebuie sau nu sa iti iei XL.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare te sfĂŁtuiesc sĂŁ pui 255,35,19 ,eu am style 128, pe spate pe 9,5j am pus anvelope 255,35,19 sunt puțin trase dar mi-a oferit o gardĂŁ foarte buna ,nu simt gropile ,am avut 275,30,19 nu puteam circulĂŁ ,am spart de 2 ori o janta,etc,pe fata pe 9j am pus 235 .30.19 , și te sfĂŁtuiesc sĂŁ alegi de pe autobon.ro ,eu merg cu made in China pe 5 auto de 2 ani sunt foarte mulțumit
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Salutare te sfĂŁtuiesc sĂŁ pui 255,35,19 ,eu am style 128, pe spate pe 9,5j am pus anvelope 255,35,19 sunt puțin trase dar mi-a oferit o gardĂŁ foarte buna ,nu simt gropile ,am avut 275,30,19 nu puteam circulĂŁ ,am spart de 2 ori o janta,etc,pe fata pe 9j am pus 235 .30.19 , și te sfĂŁtuiesc sĂŁ alegi de pe autobon.ro ,eu merg cu made in China pe 5 auto de 2 ani sunt foarte mulțumit

 

DAca mergi cu chinezarii ca nu iti permiti, te sfatuiesc sa nu dai sfaturi la randul tau altora. Chinezariile sunt ordinare si punct. Mai ales la uhp, recte aceste dimensiuni 18 19 20, chinezariile sunt niste petarde.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Merci de sfaturi, sincer inca nu stiu ce marca imi voi achizitona...dar nu cred ca as merge pe "chinezisme", parca siguranta familiei e un pic mai importanta decat, cateva sute de lei:)si ma gandeam sa pun cu balon un pic mai mare doar ca atunci nu prea mai respect ce scrie in cartea masinii...
Link to comment
Share on other sites

nu pune dimensiuni pe care nu le ai trecute in cartea masinii, in caz de incidente poti iesi tap ispasitor din cauza asta.

daca fabricantul a stabilit acele dimensiuni, inseamna ca sunt cele potrivite pt masina.

 

mergi pe dimensiunea 245/35R19 275/30R19, sa nu fie runflat; atentie la cauciucurile SH - chiar daca nu au semne vizibile de uzura, ele pot fi deformate (vor fi greu de echilibrat si iti va vibra volanul), cauciuc imbatranit si intarit (aderenta scazuta, zgomot mare la rulare); decat SH cu 3-400 lei bucata, mai bine iti iei cauciucuri noi, o marca de nivel 2 (ex. Kumho Ecsta Le Sport KU39 245/35/r19 ~500lei, 275/30/r19 ~550 lei; si Nexen sunt cam in acelasi segment de pret)

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

Da merci mult wolf de sfat

Am tot cautat pe net si nu am gasit nimic legat de acel 9j si et40 ..daca cu aceste dimensiuni de anvelope am sanse sa imi atinga pe undeva in caroserie avand in vedere ca jantele nu sunt OEM Bmw. Daca are cineva idee

P.s: stĂŽe cineva ceva de anvelopele Nakang sau Federal? Am vazut ca au si un profil frumos si in plus au pe eticheta note destule de bune adica C pentru aderenta pe ploaie si D pentru consum.

Edited by AxlBmw
Link to comment
Share on other sites

masina ta este E60 520d.

jantele originale pt E60 pe 19" (style 228 sau style 269) au asa"

8,5J ET18 pt fata

9,5J ET32 pt spate

 

Daca pui 9J ET40, vor fi mai in interior cam 1,5-2cm - e posibil sa atinga pe spate.

 

Dar mare atentie - jantele si cauciucurile pe 19 (mai ales cele de pe spate) vor fi cu cateva kilograme mai grele decat unele de 18, adica un stres suplimentar mare pt suspensie si motor. Parerea mea - pt drumurile din RO, pt E60 520d jantele pe 18 sunt maxim ce poti pune fara sa ai emotii la orice groapa.

 

La F10 are suspensia ceva mai moale, cauciucuri mai mari (275/35/R19 pe spate) si tot sunt prea mult jante de 19 (un amic a stricat 3 cauciucuri in 30k km).

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pt e60 et-ul jantelor se invarte in jurul valorii de 20, daca este mai mic este mult mai ok, mai mult de 18 nu iti recomand, am vazut ca multa lume pune pe 19 cu o marime mare mare la cauciucuri, adica de f10, un coleg zicea mai sus ca o sa te complici ca nu respectii talonul, aceeasi parere si din partea mea, cred ca si motorul o sa simta, am avut style 246 pe 18 efectiv simteam ca am jante mari si foarte rigide intradevar si cauciucurile erau mai vechi ca si dot, acuma am style 184 cu et 14 ðŸËâŹ, mi se par cele mai confortabile jante pe care le-am avut, nu simti ca ai talon mic, intradevar si cauciucurile sunt noi, foarte usoare, senzatie, cred ca renunt la cele de iarna pe 16, nu simt diferenta intre ele, decat ca pe 18 se simte directia mai precisa, deci la mine este mai bine cu 18 decat cu 16 (simt ca merg pe valuri, am vrut sa schimb amortizoarele, noroc ca am schimbat jantele si mi-am dat seama de problema instabilitatii masinii) deci iti recomand jante dedicate e60-ului, nu iti lua jante cu et mare, nu pune distantiere, mai ales pe fata, eu pe spate am pus de 12 mm sa se alinieze janta cu caroseria, pe fata e ok, in mod normal ar trebui pe spate mai late dar astea de 8j nu iti permit mai mult de 245, deci spatele o sa fie putin inauntru, lucru care mi se pare foarte urat la e60, toate au rotile bagate inauntru pe spate si arata urat ðŸâ˘Â

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

stĂŽe cineva ceva de anvelopele Nakang sau Federal? Am vazut ca au si un profil frumos

Anvelopele sunt singurul tau contact cu solul... frumusetea nu prea are ce cauta in discutia asta. In plus, ai BMW! Cum s-o incalti, frate, cu Nakang?!?

 

 

 

au pe eticheta note destule de bune adica C pentru aderenta pe ploaie si D pentru consum.

Zi-mi ca glumesti...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da merci mult wolf de sfat

Am tot cautat pe net si nu am gasit nimic legat de acel 9j si et40 ..daca cu aceste dimensiuni de anvelope am sanse sa imi atinga pe undeva in caroserie avand in vedere ca jantele nu sunt OEM Bmw. Daca are cineva idee

P.s: stĂŽe cineva ceva de anvelopele Nakang sau Federal? Am vazut ca au si un profil frumos si in plus au pe eticheta note destule de bune adica C pentru aderenta pe ploaie si D pentru consum.

 

 

 

Eu stiu ca nu exista D ca si clasa la anvelope ....ce pacanele de anvelope sunt alea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.