Jump to content

Tremurat schimbator viteze


Shep86

Recommended Posts

Salutare forum,

 

Sunt proaspat posesor de un BMW 320D ED, an 2010. Serie VIN A996027

 

Din cat am reusit eu sa cercetez tremuratul schimbatorului se manifesta atunci cand volanta este pe duca. Vibreaza cam 0.5 cm stanga dreapta.

 

As avea nevoie de cateva sfaturi, la ce service as putea sa merg (Bucuresti), pentru o verificare, poate nu e volanta, dar daca e volanta ce firma recomandati, OEM sau LUK ? Si la ce service sa fac schimbarea.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut, bine ai venit!

 

Nu ai cercetat bine, in cazul de fata foarte multe bmw-uri manuale au "problema asta". Eu vin de pe VW unde nu se misca deloc schimbatorul si cand am luat masina am facut ca tine, m-am interesat si e din ciclul "asa fac ele", unele mai mult, altele mai putin. M-am apucat sa schimb si o flansa de la schimbator cand am dat cutia de viteze jos, fix degeaba, exact la fel face. Insa al meu face foarte putin fata de altele.

 

Daca asta e singurul simptom, volanta nu are nimic, stai linistit.

 

Nu ai ce sa-i faci atata timp cat el are joc si cand este motorul oprit.

 

iti las un filmulet cu schimbatorul meu.

 

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns, asa am citit si eu ca este problema lor generala, dar am fost si la un mecanic, care a zis e un inceput de moarte pentru volanta dar sa nu-mi fac probleme ca mai duce 100.000 Km :), oricum e destul de enervant acel vibrat.

Macar de as putea sa-l reduc la 1-2 mm.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 11 months later...
Salut! A rezolvat cineva tremuratul schimbatorului? Si mie mi-a facut de noua la un 318d 2012 dar acum trepidatia s-a accentuat si e foarte enervant, la reprezentanta mi s-a spus ca e ceva normal si ,,asa fac toate’’ mie unul nu mi se pare normal avand in vedere ca are doar 81000 km, si este considerata o masina premium, va multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Salut! A rezolvat cineva tremuratul schimbatorului? Si mie mi-a facut de noua la un 318d 2012 dar acum trepidatia s-a accentuat si e foarte enervant

Probabil s-au slabit suportii-tampoane din jurul cutiei/schimbator.

Schimba cate tampoane de cauciuc poti pe langa schimbator si cei de la cutie de la spatele ei.

Pentru poze cauta pe realoem.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Problema vine de la bratul schimbatorului de viteze; de acolo si jocul stanga dreapta, si vibratia.

 

Eu am rezolvat cu schimb integral bucsi si pini + schimbat tot bratul. In capat are o bila de plastic care se tot plimba stanga-drepta si , in timp, se face ovala (piesa 6).. de acolo si jocul

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=VC31-EUR-07-2005-E90-BMW-320d&diagId=25_0387

Se gasesc si kituri pe net de reparatie.. eu unul le'am luat dupa cod pe fiecare si a iesti treaba buna

 

Link to comment
Share on other sites

Problema vine de la bratul schimbatorului de viteze; de acolo si jocul stanga dreapta, si vibratia.

 

Eu am rezolvat cu schimb integral bucsi si pini + schimbat tot bratul. In capat are o bila de plastic care se tot plimba stanga-drepta si , in timp, se face ovala (piesa 6).. de acolo si jocul

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=VC31-EUR-07-2005-E90-BMW-320d&diagId=25_0387

Se gasesc si kituri pe net de reparatie.. eu unul le'am luat dupa cod pe fiecare si a iesti treaba buna

Poti sa spui si daca totul ai/a fost facut cu totul/toate la locul lor (cardan fix/demontat sau cutie in loc - ...data jos)?

 

Eu am schimbat tot preventiv, fara brat, (nici nu am modelul cu probleme) cand am schimbat disc ambreiaj.. asa ca e bine de stiut daca e loc sau nu.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Problema vine de la bratul schimbatorului de viteze; de acolo si jocul stanga dreapta, si vibratia.

 

Eu am rezolvat cu schimb integral bucsi si pini + schimbat tot bratul. In capat are o bila de plastic care se tot plimba stanga-drepta si , in timp, se face ovala (piesa 6).. de acolo si jocul

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=VC31-EUR-07-2005-E90-BMW-320d&diagId=25_0387

Se gasesc si kituri pe net de reparatie.. eu unul le'am luat dupa cod pe fiecare si a iesti treaba buna

 

corect !!! :goodjob: :goodjob: :goodjob:

am patit si eu acelasi lucru acum cativa ani... pe un 118d din 2007.

am rezolvat cu tot balciul de rigoare:

scuturi jos, esapament jos, cardan jos, cutie jos,

timonerie jos si demontata... schimbat urmatoarele piese:

- 02 Bush bearing oval

- 03 Bush

- 04 Bush

- 05 Bearing, shifting arm

- 07 Bearing, shift lever

 

montat tot la loc... operatie reusita !!!

si pacietul viu si nevatamat :yahoo: :yahoo: :yahoo:

nicio vibratie sau miscare !!!

Link to comment
Share on other sites

Poti sa spui si daca totul ai/a fost facut cu totul/toate la locul lor (cardan fix/demontat sau cutie in loc - ...data jos)?

 

Eu am schimbat tot preventiv, fara brat, (nici nu am modelul cu probleme) cand am schimbat disc ambreiaj.. asa ca e bine de stiut daca e loc sau nu.

 

Am schimbat timoneria cand am schimbat si kitul de ambreiaj pentru a rezolva totul "daca tot am umblat". Din ce am vazut, nu prea ai loc fara sa dai cutia jos pentru ca bucsa cu numarul 5 nu iese altfel.

 

Link to comment
Share on other sites

Problema vine de la bratul schimbatorului de viteze; de acolo si jocul stanga dreapta, si vibratia.

 

Eu am rezolvat cu schimb integral bucsi si pini + schimbat tot bratul. In capat are o bila de plastic care se tot plimba stanga-drepta si , in timp, se face ovala (piesa 6).. de acolo si jocul

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=VC31-EUR-07-2005-E90-BMW-320d&diagId=25_0387

Se gasesc si kituri pe net de reparatie.. eu unul le'am luat dupa cod pe fiecare si a iesti treaba buna

 

Salut, poti sa recomanzi un service care sa ma ajute sa schimb in Bucuresti, cam la ce suma te-a dus toata treaba?

Link to comment
Share on other sites

Salut, poti sa recomanzi un service care sa ma ajute sa schimb in Bucuresti, cam la ce suma te-a dus toata treaba?

 

Eu am rezolvat la mecanicul personal pentru 3'ar care este in Targoviste. Nu mi'a luat bani pentru timonerie deoarece dureaza maxm 10 minute daca ai cutia data jos. Pentru kit ambreiaj + volant mi'a luat cateva sute de lei.

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten cu e90 din 2005 cĂŁruia nu ii tremura deloc schimbĂŁtorul și are motorul silențios. Folosește ulei castrol 5w-30, ca cel din benzinĂŁrii.

 

Eu am un e90 mult mai bine ĂŽngrijit estetic, ĂŽnsĂŁ ĂŽmi tremura schimbĂŁtorul și motorul e foarte zgomotos. Folosesc unei bmw la-04, și nu mai suport, mi se pare apa chioara.

 

Comparativ, mașina mea simt ca trage mult mai bine, ĂŽnsĂŁ e din ce in ce mai zgomotoasĂŁ.

 

O am de aproape 10 ani și nu am schimbat la ea decât doua termostate și un rulment+consumabile, așa ca doresc și eu un service in București unde sa schimb tampoanele motor+cutie, suspensiile și sĂŁ-mi curat galeria de admisie.

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten cu e90 din 2005 cĂŁruia nu ii tremura deloc schimbĂŁtorul și are motorul silențios. Folosește ulei castrol 5w-30, ca cel din benzinĂŁrii.

 

Eu am un e90 mult mai bine ĂŽngrijit estetic, ĂŽnsĂŁ ĂŽmi tremura schimbĂŁtorul și motorul e foarte zgomotos. Folosesc unei bmw la-04, și nu mai suport, mi se pare apa chioara.

 

Comparativ, mașina mea simt ca trage mult mai bine, ĂŽnsĂŁ e din ce in ce mai zgomotoasĂŁ.

 

O am de aproape 10 ani și nu am schimbat la ea decât doua termostate și un rulment+consumabile, așa ca doresc și eu un service in București unde sa schimb tampoanele motor+cutie, suspensiile și sĂŁ-mi curat galeria de admisie.

 

recomandat si egr + racitor gaze + posibil intercooler.. s'au adunat destule in 10 ani

Link to comment
Share on other sites

recomandat si egr + racitor gaze + posibil intercooler.. s'au adunat destule in 10 ani

 

Mulțumesc, am sa iau in considerare și asta.

 

Mi-a recomandat un alt prieten ulei “Xado”, ucrainean, mi-a spus ca e cel mai bun și se aude motorul foarte silențios. Ati auzit de așa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Eu am inceput sa fiu reticient in legatura cu uleiurile.. taote sunt cele mai bune, cele mai silentioase etc.

 

O sa continui sa folosesc ulei "bmw" de care sunt multumit pana cand o sa am dovezi clare (prieteni, comunicat oficial) etc. in care este dovedit ca uleiul X face mai multe.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Am, schimbat eu, volanta, tampoane motor + cutie, apoi am dat jos cardanu si am mai schimbat tot ce era de plastic/cauciuc sub schimbator pe acolo.  Si ce pot sa zic decat ca s a imbunatatit , adica nu mai vibra cateva minute, apoi incepea sa vibreze iar dar cam jumate din cursa initiala. Pe scurt intra in chestia aia cu e boala lor asa fac ….

Link to comment
Share on other sites

On 9/27/2022 at 5:13 PM, Cosmin203 said:

Salut,eu nu cred ca este adevărată faza cu volanta pentru ca eu am schimbat-o și e noua și tot tremura schimbătorul,din câte am înțeles suporții la motor sau cutie sunt duși

Cine ti-a zis ca daca tremura schimbatorul e din cauza volantei??

Trebuie schimbat tot ce tine de TIMONERIA CUTIEI DE VITEZE. Asta implica cutia data jos.

Si nu v-a mai vibra.

Exista topicuri in care s-a tot discutat acest subiect.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.