Jump to content

BMW 320dA F30- JOY


chitsro

Recommended Posts

De cateva zile am trecut la F30:

 

BMW 320 D e.d 163 cp, automat , 2015, navigatie NBT, piele crem, senzori fata spate, connecteddrive, sunet hi fi. (mi-ar mai fi placut si trapa, dar pot sa stau si fara, o deschideam rar, e singura dotare la care nu se poate face retrofit).

 

Momentan am facut doar ~150 de km, sunt incantat de ea, o sa revin cu un review detaliat dupa ceva vreme, diferenta de putere nu se simte, trage decent, consumul pe bord e 4.7 %.

 

Planuri de viitor:

 

-detailing interior-exterior

-jante 16 style 390 + anvelope iarna (sau le pastrez pe cele de pe masina, nu stiu cum stau 205 60 16 pe 7.5 J)

-jante 17 style 395 + anvelope vara

-volan sport cu padele sau m pachet + schimbator sport

-schimbare sau infoliere trimuri, nu prea ma omor dupa cele de lemn si nici nu merg cu volan pachet m.

-scaune sport, mi-am dorit mult optiunea asta si pe e90 dar nu am avut noroc de ea..poate gasesc o oferta decenta..

 

Galerie imagini: https://postimg.org/gallery/e54d08xk/

 

 

20180330_140320.jpg 20180331_120044.jpg

 

20180331_120133.jpg 20180331_120154.jpg

 

20180331_150830.jpg 20180331_150839.jpg

20180330_123914.jpg 20180330_124125.jpg

 

20180330_124137.jpg 20180330_124143.jpg

 

 

 

Mai jos lista completa de dotari:

Type 3E11

Model 320d Efficientdynamics Edition

Market Europe

Development Code F30

Chassis Sedan

Steering left

Doors 4

Engine N47T

Displacement 2.00 l

Power 120 kW

Drivetrain Rear-Wheel Drive

Transmission automatic

Color Imperialblau Brillanteffekt Metalli - A89

Upholstery Leder Dakota/df Venetobeige - LCDF

Production Plant Regensburg

Production Date 2015-01-29

 

1CA Selection Cop Relevant Vehicles Selektion Cop Relevanter Fahrzeuge

2FH 16"light Alloy Wheels V-spoke 390 16"lm Raeder V-speiche 390

2PA Locking Wheel Bolts Radschraubensicherung

2VB Tyre Pressure Indicator Reifendruckanzeige

205 Automatic Transmission Automatic Getriebe

230 Eu Specific Additional Equipment Eu Spezifische Zusatzumfaenge

248 Steering Wheel Heating Lenkradheizung

249 Multi-function For Steering Wheel Multifunktion Fuer Lenkrad

255 Sports Leather Steering Wheel Sport-lederlenkrad

258 Runflat Tyres Bereifung Mit Notlaufeigenschaften

3L8 Exterior Parts In Aluminium Satined Exterieurumf. In Aluminium Satinier

302 Alarm System Alarmanlage

320 Model Designation, Deletion Modellschriftzug Entfall

4AB Fine-wood Trim Burr Walnut Edelholzausfuehrung Nussbaum Wurzel

4AE Armrest Front Retractable Armauflage Vorne Verschiebbar

4DM High.trim Fin. Pearl Gloss Chrome Akzentleisten Perlglanz Chrom

423 Floor Mats, Velour Fussmatten In Velours

431 Interior Rr Vw Mirror W Aut Anti-d Innenspiegel,automatisch Abblendend

494 Seat Heating F Driver/front Passenger Sitzheizung Fuer Fahrer/beifahrer

497 Centre Armrest In Rear Mittelarmlehne Im Fond

5DA Passenger Airbag Deactivate Beifahrerairbag-deaktivierung

5DC Folding Rear-seat Headrests Fondkopfstuetzen Klappbar

502 Headlight Washer System Scheinwerfer-waschanlage

508 Park Distance Control (pdc) Park Distance Control (pdc)

520 Foglights Nebelscheinwerfer

521 Rain Sensor Regensensor

522 Xenon Light Xenon-licht

534 Automatic Air Conditioning Klimaautomatik

544 Cruise Control With Braking Function Geschwindigkeitsregel. Mit Bremsf.

563 Lights Package Lichtpaket

6AC Intelligent Emergency Call Intelligenter Notruf

6AE Teleservices Teleservices

6AK Connecteddrive Services Connecteddrive Services

6NS Enhanced Telephony With Extended Sm Komforttelefonie Mit Erw. Smartphon

6WA Instrument Cluster W. Extended Cont Instrumentenkombi. M. Erw. Umf.

609 Navigation System Professional Navigationssystem Professional

676 Hifi Loudspeaker System Hifi Lautsprechersystem

698 Area-code 2 Area-code 2

8KA Oelservice Int. 30.000 Km/24 Months Oelwartungsint. 30.000km/24monate

8S2 Coding Of Alarm Signal Kodierung Alarmsignal

8S3 Automatic Lock When Driving Away Autom. Verriegelung Beim Anfahren

845 Acoustic Belt Warning Akustische Gurtwarnung

868 Language Version Dutch Sprachversion Niederlaendisch

886 Dutch / On-board Documentation Hollaendisch / Bordliteratur

Edited by chitsro
  • Like 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa culoarea aceasta, era sa iau si eu una la fel, insa pana la urma am luat blacksaphire.

Sa o conduci voios si fara probleme. Vezi ca daca vrei sa ii schimbi jantele, sa o faci dupa ce mergi la rar, pentru ca sunt ceva probleme cu e.d-urile astea, ele avand in coc doar jante pe 16, unele dintre ele. Am vazut ca sunt si ed-uri cu jante pe 18, dar nu inteleg care este spiel-ul.

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa sa o stapensti sanatos, diferenta de putere nu se simte desi cealalta era resoftata?Motorul e ajutat foarte mult de cutia zf8. Are n47 sau b47?

 

n47 are. B47 e pe facelift. Dar diferenta este insesizabila intre cele 2, am mers cu ambele cateva mii de km.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

B47 am auzit ca este mai rafinat, eu am n47 si atunci cand este subturat motorul se simte vibratii enervante, sunt curios daca pe b47 se simt.

 

Conteaza f mult cati km are masina. Daca ii schimbi suportii motor si toate bucsele de la timonerie sa vezi ca nu mai vibreaza. Eu ti-am zis, am mers cateva mii de km cu un b47 pe un seria2 si nu este absolut nicio diferenta, sau daca o fi, este insesizabila pt om.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am f10 automat, deci nu am treaba cu schimbatorul, tampoanele le am schimbat. Scz de offtopic! Toate cu n47 si cutie automata cand sunt subturate se simte vibratii, am mers cu mai multe seria 3, 5 , toate fac la fel cel putin la n47 cu o turbina si zf8. Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru urari!

 

Foarte frumoasa culoarea aceasta, era sa iau si eu una la fel, insa pana la urma am luat blacksaphire.

Sa o conduci voios si fara probleme. Vezi ca daca vrei sa ii schimbi jantele, sa o faci dupa ce mergi la rar, pentru ca sunt ceva probleme cu e.d-urile astea, ele avand in coc doar jante pe 16, unele dintre ele. Am vazut ca sunt si ed-uri cu jante pe 18, dar nu inteleg care este spiel-ul.

 

@cavaliere - stiu ce spui, am luat in calcul problema asta de cand am cumparat masina, varianta asta e.d. -desi 390 nu sunt urate... merita si ea niste jante pe 17, astept sa ajunga si brief-urile si sa vad acolo daca pot pune si alte marimi, totusi nu cred, pe usa am doar 205 60 R16, urat ca RAR vor omologare sa treci alte jante.. o porcarie - citisem ca sunt legi prin vest ca poti pune orice janta cat timp se pastreaza diametrul rotii...

 

 

 

Frumoasa sa o stapensti sanatos, diferenta de putere nu se simte desi cealalta era resoftata?Motorul e ajutat foarte mult de cutia zf8. Are n47 sau b47?

 

@Branevl-fosta masina era resoftata la 184 cp, paca tragea mai violent dar F30-ul parca trage mult mai liniar si constant, intr-adevar si cutia ajuta mult..Daca va fi cazul ii voi face soft, deja am vorbit cu Ginel (powertech) si imi spunea ca se pot scoate 210-220 cp. Din cate am inteles motorul este acelasi, softul difera, cutia cred ca este diferita, citeam ca are altfel rapoartele.. nu stiu, deocamdata stau linistit..

 

Legat de motor, pot spune ca am mers si cu facelift B47, nu am simt diferente notabile in livrarea puterii..

 

Acum, legat de planurile de viitor.. am facut si o lista, poate ma ajutati cu ceva recomandari:

 

1. Volanul -sport cu padele si pastrez trimurile de lemn sau Pachet m si le schimb cu unele argintii.

2. Trimurile- le pot colanta in carbon 4d negru/silver sau le pot schimba cu altele, imi plac: brushed aluminium sau carbon silver

3. Jante- aici sunt un pic nehotarat, 18 sunt frumoase dar ies din dinscutie, ma gandesc ori sa merg cu 390 de iarna si 395 de vara, ori sa iau doar 395 cu anvelope Michelin Cross Climate...

4. Scaunele sport- acum sunt destul de departe de ele, daca voi gasi o oferta decenta poate le schimb.. scaunele mele sunt impecabile momentan, au doar 100k ..

 

 

2tb.jpg

 

jante.jpg

 

Scaune_sport.jpg

 

trimuri.jpg

 

volane.jpg

 

 

L.E-am uitat ceva, trebuie sa-mi iau si rezerva, cea de pe e90 am lasat-o cumparatorului, oricum nu cred ca se potrivea.. de care trebuie? de e60?

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Trimurile mai bine le colantezi, pentru ca sh sunt foarte scumpe si de multe ori nu prea le gasesti nezgariate.

Eu am fine brushed aluminium ceva de genul, acelea care vin pe pachetul m interior. Mie imi plac cele lemn, dar deschise, nu stiu cum se numesc. Si mate.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Merci Adi.

 

Am incercat astazi sa colantez trimurile.. dar nu mi-a iesit, trebuie sa ai mana formata ca sa nu iasa bule...m-am chinuit vreo 3 ore si am mai dat si vreo 100 ron pe colant :)) pe youtube parea usor..pana la urma l-am dat jos..

 

0396391957703dd4044d8e9e252f59a6.jpg

 

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Se stropeste cu lichid de spalat geamuri ca la folie, asa ies bulele usor spre margine cu spatula de plastic.

 

Merge si colant tot cu lichid de spalat geamurile, se lipeste din aproape in aproape si la fel se scot si bulele, nu-l pui pe tot din prima.

 

Iti spun ca noi facem asta la ambulante si avem de munca...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Lucian :D -tu parca mi-ai zis ca la N47 folosesti Liqui molly top tec 4200? tot asta il foloseam si la e90 si ma bate gandu sa-l pun si la f30.. e ok? Sclavul ei nu o sa fiu, am fost la e90 si mi-a ajuns..fac detailing anual si sanatate..

 

@BraneVl-da se potriveste, nu zic nu.. dar eu vreau sa pun volan pachet m si schimbator sport..si lemnul ala da ca nuca in perete ...(cred) Iau in calcul sa schimb si trimurile, imi plac cele argintii brushed aluminium sau hexagon, cele simple sunt destuld de comune.

 

@Win- asta nu stiam, mai am ceva folie ramasa, poate o sa incerc pe consola centrala sa vad cum se pune..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.