Jump to content

BMW 320dA F30- JOY


chitsro

Recommended Posts

Salut si multumesc pentru urari. Cobalcescu nu e reprezentanta ci dealer, pai de ce sa nu faca? Si la e90 au facut fara probleme, si oricum.. nu e mai original uleiul lor fata de Liqui Molly :p.

 

Tu la ce ai trecut? Stiu ca aveai un e60 ultima data..

 

Ps: am observat ca se schimba mai usor filtrele fata de e90, o pot face si eu daca ma supar :)) dar am zis sa fac pt istoric la ei..mi-ar fi placut sa ma murdaresc pe maini.

 

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ceva pareri despre uleiul folosit? Nu stiu daca am ales cea mai buna varaianta: Liqui molly top Tec 4200 5W-30, citeam ca prin afara folosesc si Longtime High Tech 5W-30 sau BMW 0W-30, pe situl Liquy molly imi arata mai multe variante. Il voi tine maxim 15 k km in motor.. Ultimele schimburi au fost la : 35k-63k-101 k km, niste intervare destul de mari din punctul meu de vedere.. Acum am 116k km, pe navi imi arata ca mai pot merge 15 k cu uleiul dar am facut revizia, macar intervalul asta sa fie mai scurt..

 

post-33752-0-29293000-1525353050_thumb.jpg

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Eu am un Liqui Molly 5w30 in garaj, albastru parca ce mi-a ramas de acu 2 schimburi, nu cred ca este longtime, am observat din prima zgomotul motorului care a fost mai frumos sa zic asa, l-am avut un an inainte sa mi se rupa distributia (nu fac nici-o legatura, nu are treaba), nu mi sa parut nimic diferit, atata ca parca regenerarile au fost mai dese cu acest Liqui Molly, am zis ca bag OE in continuare pentru linistea mea.
Link to comment
Share on other sites

Este in regula, am ales uleiul ok, m-am mai interesat si acesta ar fi cel mai bun. Intre timp am inmatriculat si masina, am ales tot Joy ca fosta, inteleg ca mai sunt putine disponibile pe Bucuresti.

 

post-33752-0-81520000-1525887917_thumb.jpeg

 

Ieri am fost din nou la Adancata la lansare Megane RS :) Am mers (a se citi in dreapta, conducea un pilot certificat) cu RS01 care este o masina gen DTM-1100 kg si 550 sau mai mult cp (3.8l v6 biturbo), ce mai puternica masina in care am mers pana acum.

 

 

RS01

 

 

MeganeRS -1.8 turbo 280 cp- asta l-am condus eu, nu se compara cu un M4 dar este foarte echilibrata, mi-a placut, nu am putut sa fortez prea tare pentru ca eram lesinat dupa RS01, mi-a rupt gatul la frane, stomacul il aveam in gat.

 

 

 

Si o poza cand m-a depasea RS-01-editata cu Logo-ul Le mans 24h :) -Tot urmeaza Nurburging 24 ore in weekend .

 

post-33752-0-07469100-1525889609_thumb.jpeg

 

 

Voi reveni si cu o galerie de poze.

Edited by chitsro
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si ne pregatim de prima iesire din tara: ieri am fost la SKW pentru update de harti si cateva codari. Dupa vreo 4 vacante in Thassos am hotarat sa merg in Halkidiki anul acesta, sper sa fie ok.

 

PS: are cineva sa-mi imprumute o roata de rezerva pentru o saptamana? Am nonrft si nu am rezerva.d19642ad06f27ca103978e6b8038b83b.jpg

 

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ai putea să încerci să iei un kit de pană și compresor. Găsești prin orice Carrefour/Auchan..etc (asta așa la grabă) și nu costă extrem de mult. Face minuni câteodată. Doar să nu faci cauciucul ferfeliță. La A6 aveam kit de pană. M-a scos din belea.

 

Linkuri așa, orientativ:

https://www.emag.ro/pachet-antipana-slime-pentru-autoturisme-cu-compresor-si-cu-solutie-antipana-473ml-15156/pd/DJH2ZMBBM/

 

https://www.olx.ro/oferta/compresor-auto-umflat-roti-original-bmw-solutie-kit-pana-produse-noi-IDaKQxT.html#f74beb522c;promoted

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

am masina de o luna si ceva, nu am apucat inca sa iau roata, nu e vorba de bani.. in plus, inteleg ca cele de e90 nu se potrivesc, trebuie de e60.. sau pe 17, ceva de genu.. am intrebat, nu am dat in cap.. si eu da, as da.. asta cu ai avut bani de F si nu ai bani de roata e rautate :)

 

ps: sau tu esti din ala, nu ai da din frica sa nu ramai fara ea, ceri si buletinul eventual..:)

Edited by chitsro
  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

nu a plecat inca :sorcerer: cel mai scurt drum este prin Makaza; inca imi aduc aminte bumper-ul de la intrarea din Dimitrovgrad, am simtit ca imi iau zoborul :frantics:

 

mai e putin si merg in grecia (sfarsitul lui iunie), eu merg in Halkidiki, prin Sofia/Kulata

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

Ai avut bani de f si nu ai 150 ron pt o roata?tu ai da ??

da...ce sarac...

ar trebui sa se comporte ca un bossss doar are beemve

 

am masina de o luna si ceva, nu am apucat inca sa iau roata, nu e vorba de bani.. in plus, inteleg ca cele de e90 nu se potrivesc, trebuie de e60.. sau pe 17, ceva de genu.. am intrebat, nu am dat in cap.. si eu da, as da.. asta cu ai avut bani de F si nu ai bani de roata e rautate :)

 

ps: sau tu esti din ala, nu ai da din frica sa nu ramai fara ea, ceri si buletinul eventual..:)

rautacisme cum spunea un clasic, bine-ai venit in atmosfera rarefiata a posesorilor de bmw

eu mi-am cumparat de pe ebay o roata de rezerva de E60 135/80 R17 102 M ca asta de aici(doar ca inscriptionata pana la 130 pb alt cauciuc):

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/bmw-e60-notrad-reserverad-6758778-continental-135-80-r17-102m/703675430-223-9564

 

am platit vreo 200 eur noua

kit-ul la reprezentanta era vro 500 eur cu tot cu taxe

 

Ai anvelope bune, mergi fara grija, nemtii nu calatoresc cu roata de rezerva dupa ei.

daca merg mai departe de 100 de km de casa iau roata cu mine, nu mai astept sa-si miste .... aia cu asistenta sa mai pierd vremea pe nu stiu unde

sau sa stau sa carpesc roata daca-i vreme nasoala

 

Cunosc niste greci si din ce mi-au spus se conduce mai rau ca la noi. Plus smanglitorii de rigoare. In Grecia as merge cu avionul si acolo inchiriata o janghina de masina. Singura tara mai sudica unde as merge cu masina ar fi Franta. In rest pfff.

Edited by mike2005
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Daca gandesti la drobul de sare mai bine nu mai pleci cu masina, am facut Grecia de peste 10 ori cand erau drumurile pe Makaza in constructie, nu am facut pana in concediu niciodata, toate prin oras in jurul casei, cu runflat nici nu ma gandesc sa car roata dupa mine, daca ai si kitul de pana e suficient. atentie la gropi, borduri si altele mai nasoale. Edited by calinus68
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

da...ce sarac...

ar trebui sa se comporte ca un bossss doar are beemve

 

 

rautacisme cum spunea un clasic, bine-ai venit in atmosfera rarefiata a posesorilor de bmw

eu mi-am cumparat de pe ebay o roata de rezerva de E60 135/80 R17 102 M ca asta de aici(doar ca inscriptionata pana la 130 pb alt cauciuc):

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/bmw-e60-notrad-reserverad-6758778-continental-135-80-r17-102m/703675430-223-9564

 

am platit vreo 200 eur noua

kit-ul la reprezentanta era vro 500 eur cu tot cu taxe

 

 

daca merg mai departe de 100 de km de casa iau roata cu mine, nu mai astept sa-si miste .... aia cu asistenta sa mai pierd vremea pe nu stiu unde

sau sa stau sa carpesc roata daca-i vreme nasoala

 

Cunosc niste greci si din ce mi-au spus se conduce mai rau ca la noi. Plus smanglitorii de rigoare. In Grecia as merge cu avionul si acolo inchiriata o janghina de masina. Singura tara mai sudica unde as merge cu masina ar fi Franta. In rest pfff.

 

Franta tara sudica? Cred ca ai gresit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.