Jump to content

Bimmercode - senzatie pentru codari la seria F si G


Recommended Posts

Salutare la toata lumea, a mai incercat careva sa codeze cu Vgate iCar2 Wi-Fi cu Ios, prin vara am codat ceva cu el, a fost ok, astazi am incercat din nou si nu a vrut nici cum sa se mai conecteze.Are careva idei de ce? Masina este un F25 din 2016 Edited by 318i-GPL
Link to comment
Share on other sites

Salutare la toata lumea, a mai incercat careva sa codeze cu Vgate iCar2 Wi-Fi cu Ios, prin vara am codat ceva cu el, a fost ok, astazi am incercat din nou si nu a vrut nici cum sa se mai conecteze.Are careva idei de ce? Masina este un F25 din 2016

 

Uita-te aici sa vezi care sunt adaptoarele suportate:

 

https://bimmercode.app/adapters/

Link to comment
Share on other sites

Uita-te aici sa vezi care sunt adaptoarele suportate:

 

https://bimmercode.app/adapters/

M-am uitat, erau aceleasi si asta vara cand am facut codare, am facut update la aplicatie cred ca de doua ori de atunci, acuma am avut surpriza sa nu mai functioneze, ideea este ca a functionat iar acuma nu se mai conecteaza, intrebarea ar fi, daca si alti posesori au patit la fel?

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat, erau aceleasi si asta vara cand am facut codare, am facut update la aplicatie cred ca de doua ori de atunci, acuma am avut surpriza sa nu mai functioneze, ideea este ca a functionat iar acuma nu se mai conecteaza, intrebarea ar fi, daca si alti posesori au patit la fel?

 

Pai asta inseamna ca o data cu update-ul, au scos din lista adaptoarelor suportate Vgate.

Sfatul meu daca nu iti mai merge cu adaptorul tau este sa folosesti asta: ENET cable + Ethernet adapter. Le gasesti si la noi, nu trebuie sa astepti saptamani pentru a le cumpara.

Link to comment
Share on other sites

Pai asta inseamna ca o data cu update-ul, au scos din lista adaptoarelor suportate Vgate.

Sfatul meu daca nu iti mai merge cu adaptorul tau este sa folosesti asta: ENET cable + Ethernet adapter. Le gasesti si la noi, nu trebuie sa astepti saptamani pentru a le cumpara.

Asta banuit si eu, cablu ENET am. dar de ce adaptor mai am nevoie sa conectez telefonul?

Multumesc!

 

Am gasit asa ceva https://www.emag.ro/adaptor-lightning-la-ethernet-100mbps-well-adapt-light-nw-wl/pd/DMG1K6BBM/ crezi ca va functiona?

Edited by 318i-GPL
Link to comment
Share on other sites

Revin cu update, i-am contactat pe mail pe cei de la Bimmercode si mi-au raspuns foarte promt, mi-au cerut sa le trimit si din aplicatie o notificare,zis si facut, la fel foarte promt raspunsul , era din telefonul meu, probabil cu updatarea sistemului de operare s-a dezactivat ,retea locala,o setare a aplicatiei, acuma functioneaza cum trebuie. Edited by 318i-GPL
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Va salut.

 

Am primit cadou un OBD Eleven dar nu merge la BMW, apoi m am uitat in aplicatia pe telefon si citeste doar masinile din grupul VAG.

 

Exita vreo sansa sa l folosesc cu o alta plicatie sa mearga si la BMW, le am scris celor de la OBD Eleven si mi au spus ca inca n au parteneriat cu BMW si ca urmeaza, dar nu stiu sa mi spuna cand..

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare, detin un F36 2017 NBT Evo ID6 (cred), navigatia Proff.

 

Am cumparat un cablu enet si am instalat ista-d pentru diagnoza.

 

As vrea sa fac si cateva codari, am citit cateva pagini din acest thread in scopul de a ma documenta putin.

 

Am aflat ca:

bimmercode = este pentru codari si necesita adaptor wifi sau bt

bimmerlink = este pentru erori si diagnoza si necesita acelasi adaptor

 

1. Folosesc Android si am inteles ca este nevoie de adaptor pentru wifi sau bt, ce model recomandati? Din ce am citit multa lume spune wifi deoarece e recomandat de producator.

 

2. Ar avea rost sa achizitionez bimmercode si acel adaptor daca detin acest cablu enet si istad (am si instap dar nu l-am instalat inca)?

 

3. Exista un workaround pentru a "crackui" aplicatia de Android?

 

 

Va multumesc in avans si numai bine !

4. Avantaje intre bimmerlink si istad sunt? Ar avea rost sa iau si bimmerlink sau sa folosesc in continuare istad?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare, detin un F36 2017 NBT Evo ID6 (cred), navigatia Proff.

 

Am cumparat un cablu enet si am instalat ista-d pentru diagnoza.

 

As vrea sa fac si cateva codari, am citit cateva pagini din acest thread in scopul de a ma documenta putin.

 

Am aflat ca:

bimmercode = este pentru codari si necesita adaptor wifi sau bt

bimmerlink = este pentru erori si diagnoza si necesita acelasi adaptor

 

1. Folosesc Android si am inteles ca este nevoie de adaptor pentru wifi sau bt, ce model recomandati? Din ce am citit multa lume spune wifi deoarece e recomandat de producator.

 

2. Ar avea rost sa achizitionez bimmercode si acel adaptor daca detin acest cablu enet si istad (am si instap dar nu l-am instalat inca)?

 

3. Exista un workaround pentru a "crackui" aplicatia de Android?

 

 

Va multumesc in avans si numai bine !

4. Avantaje intre bimmerlink si istad sunt? Ar avea rost sa iau si bimmerlink sau sa folosesc in continuare istad?

 

Daca ai cablu enet si ista-d e cel mai bun program si oficial diagnosticare

Pentru codare

Ai cablu enet - ai nevoie de esys - sau esysx cele mai bune programe si dezvoltate si poti face orice orice .

Bmwaicoder - cu cablu enet - la fel e un program pentru codari gen bimmer ( eu personal il folosesc ) lumea spune ca e riscant.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu bimmercode am codat eu ieri la un F10 (din comoditate) dezactivare sunet centuri. Totodata a constatat ca nu se mai elibereaza automat frana de mana la plecarea de pe loc dupa codare... asa ca ce sa zic despre Bimmercode, pe mine mai m-a dezamagit odata...Le- am dat mail la suport, raspund imediat baietii dar trebuie sa stai sa remediezi apoi una-alta...Tot ista si esys sunt mai bune.
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Salut!!As vrea și eu sa fac ceva schimbări la BMW-ul meu  cu ajutorul Bimmercode, chestia este ca atunci când încerc sa plătesc pentru aplicație nu merge. Menționez ca am încercat sa plătesc cu Applepay iar cardul meu este unul de debit. Vroiam sa va întreb dacă voi ați avut aceeași problema ca mine sau dacă știți cum as putea sa procedez pentru achiziția aplicației. Mulțumesc anticipat!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 4 months later...

Salutari colegi ! Tocmai mi-am cumpărat pana la urma BimmerCode pt iOS și as vrea sa codez sa îmi citească semnele de circulație sa mi le afișeze pe display-ul ceasurilor,m-a poate ajuta cineva va rog frumos.Masina este un f31 2015 are kafas 2.Mulțumesc frumos anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/8/2024 at 10:57 AM, 5inci said:

Salutari colegi ! Tocmai mi-am cumpărat pana la urma BimmerCode pt iOS și as vrea sa codez sa îmi citească semnele de circulație sa mi le afișeze pe display-ul ceasurilor,m-a poate ajuta cineva va rog frumos.Masina este un f31 2015 are kafas 2.Mulțumesc frumos anticipat!

nu vei putea face asta niciodata cu bimmercode

este ceva mult mai complicat și implica inclusiv folosirea unor certificate fsc

daca ai nevoie de ajutor scrie pm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.