Jump to content

Bimmercode - senzatie pentru codari la seria F si G


Recommended Posts

Cred ca pentru Carly ai nevoie de un alt adaptor desi nu bag mana in foc, eu nu am incercat. Cu garantia este mai simplu sa pui la loc totul cand ai o interventie in service decat sa afli "pe pielea ta". In mod normal nu ar trebui sa fie probleme dar aici cred ca depinde foarte mult de dealer. Unele codari nu prea "sar in ochi" (cum ar fi culoarea ledurilor din interior) dar altele (cum ar fi start-stop disable) cu siguranta nu trec neobservate.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare. O intrebare scurta: stiti vreo aplicatie de iPhone cu care sa pot citi parametri DPF? nu ma intereseaza sa regenerez ci doar sa vad in ce stadiu este.

Poate fi pentru iOS sau Android.

 

Era sa uit: masina este F31 2014 si ma conectez la ea cu vgate icar wifi.

 

Multumesc.

Edited by ramius
Link to comment
Share on other sites

Salutare vouĂŁ. Am o serie de ĂŽntrebĂŁri legate de codarea cu bimmercode și sper sa primesc ceva rĂŁspunsuri de la voi. Ănainte de toate vreau cĂŁ atunci când apas pe butonul de OFF al climei sa se opreascĂŁ de tot acum la mine nu se oprește. Am mașina de doua sĂŁptĂŁmâni și probabil s-a mai jucat cineva pe la ea. Mai exact unde pot gĂŁsi instrucțiuni pentru setarea asta. V-as mulțumi din suflet dacĂŁ as primi sfaturi.

Menționez cĂŁ am un BMW 320d f31 modelul dupĂŁ iunie 2014.

Edited by jaqar
Link to comment
Share on other sites

Tocmai la asta mĂŁ refer, la mine nu pot sa opresc ventilația indiferent de cat de mult țin apĂŁsat pe OFF . MĂŁ bate gândul sĂŁ merg la reprezentanta dar mĂŁ gândeam cĂŁ poate exista vreo setare care pot s-o fac cu ajutorul bimmercode.
Link to comment
Share on other sites

Nu am intanit la nici un model asa "codare". Ce doresc multi sa activeze este:

"IHKA 3002 MEMORY_OFF aktiv nicht_aktiv Air Conditioning will remember if ‘Off’ or ‘On’ from previous shutdown. " sau

"IHKA 3003 MEMORY_UMLUFT aktiv nicht_aktiv Remember Air Re-Circulation Setting from previous shutdown"

Poate a gresit cineva cand a incercat sa codeze una dintre aceste optiuni. Daca intradevar este o eroare la codare, cred ca cel mai simplu este sa scoti E-sys, sa-ti iei un cablu ENET si sa codezi totul la setarile din fabrica.

Link to comment
Share on other sites

Într-un final s-a rezolvat. Am dat din aplicație restabilire , parcă, in expert mode Air conditioning și și-a revenit după vreo câteva ore in care ledul de la AC clipea. Posibil sa fi avut ceva eroare când a făcut codarea. Acum funcționează ok. O altă întrebare: se poate seta să clipească semnalizarea de 5 ori in loc de 3 când apeși scurt pe semnalizator? Nu știu unde am citit că ar fi posibil . Și mai am o problema, astăzi am observat; înainte îți sugera când sa schimbi treapta de viteza, acum nu mai îmi indica pe ecranul dintre ceasuri. O fi tot o eroare datorita codării defectuoase sau se setează chestia asta undeva?

Btw: cablu enet am, laptop să stau cu el în mașină .. am , dar mi-e teama sa nu-mi prind urechile pe acolo ( macar sunt sincer).

Edited by jaqar
Link to comment
Share on other sites

Pentru F30 asta trebuie codat pentru a mari numarul de "blink-uri" la semnal:

FEM_BODY 3060 BLINKZYKLEN_ANZAHL_TIPP werte = X-1 werte = 02 Change the triple blinker blinks to any amount. (Value is XX + 1).

Eu nu am incercat dar la F15 multi ziceau ca nu merge aceasta modificare.

Link to comment
Share on other sites

Neata! Am un adaptor Wifi obd II ca cel din poza. Nu l-am folosit inca pe bmw (f11) dar cu alte masini l-am folosit cu succes in trecut pt diagnoza/stergere erori.Ar fi ok de folosit cu Bimmercode sau am nevoie de ceva mai destept ? :)Multam anticipat de info.

Eu am ELM327 bluetooth si nu merge cu bimmercode. Suspectez ca nici cel WiFi nu o sa mearga. Poti sa incerci, aplicatia poate fi downloadata gratis pe Android, nu stiu pe Mar.

Daca se conecteaza cu aplicatia, il poti folosi

 

Ca update - am apucat in sfarsit sa testez ELM-ul Wifi pe care il am cu Bimmercode (versiunea free, nu am dat sa si faca codarea efectiva).

Pare ca se conecteaza ok, citeste modulele masinii etc (i-a luat vreo 20sec). Poze atasate cum arata dupa conectare.

 

Deci in principiu cred ca ar fi unda verde sa o cumpar, nu ? :D

post-86142-0-29281000-1527585090_thumb.jpg

post-86142-0-15832400-1527585096_thumb.jpg

post-86142-0-32617000-1527585102_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.