Jump to content

Garanite extinsa - Automobile Bavaria


mihaimariuscatalin

Recommended Posts

Salut,

 

am un F11 facelift - 2.0d 184 automata - 2014 - cu 132.000 de km (sigur sigur sunt reali :) )

 

Am tot citi problemele din forum legate de schimb ulei cutie ca poate pica, schimb distributie preventiv, racitor de gaze, perne de aer etc etc etc si desi masina mea nu are nici o problema momentan, de cateva zile ma tot uit la garantiile extinse de la Bavaria.

 

https://bmw-bavaria.ro/garantie/

 

Vad ca pentru masina mea costul este de 726 de euro tva incus pentru 24 de luni, cost care mie mi se pare mic, tinand cont de cat costa orice problema as putea avea cu masina in tot acest timp. Nici nu sunt genul care face multi km, cca 13.000/an (da, stiu, trebuia sa iau benzina, dar asta am gasit si mi-a placut)

 

As vrea, va rog, si parerea voastra. Merita o garanie extinsa, cauta BMW "bete in roate" cand te duci la garantie, ati avut experianta cu asa ceva, etc?

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca orice ti-ar pica la masina acopera din prima costul garantiei ... eu zic ca e ok.

 

Si chiar daca nu iti pica nimic, dormi linistit.

 

Un lucru de care trebuie sa ti cont este ca probabil orice interventie la masina o sa trebuiasca facuta la reprezentanta (revizii, placute, discuri, etc). Altfel iti va anula garantia!

 

Totul se rezuma daca stai sau nu in aceasta suma de bani. De meritat ... eu daca as avea posibilitatea as face!

 

Orice problema ai avea cu masina te duci, le pui cheia in mana, iti da masina de schimb, si te duci sa o iei cand e gata.

 

Fata de cine stie ce service-uri dai unde ajungi sa cheltui mai multi bani sau mai rau ... nu reusesti sa iti dai seama de la ce pleaca o problema si te apuci sa schimbi piese sperand ca se rezolva!

Link to comment
Share on other sites

Oricum toate reviziile le-am facut la ei.

De un schimb de placute, nici nu siu daca-si dau ei seama, in cazul in care le-as schimba in alta parte :)

 

Nu stau in acesti bani, si chiar mi se pare un cost mic, tinand cont ca numai un senzor cu manopera te duce la acest cost. Mi se pare chiar suspect de mic pretul. De aceea eram curios daca au fost probleme cu acordarea garantiei, sau alte aspecte la care nu m-am ganti eu.

 

Multumesc!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Oricum toate reviziile le-am facut la ei.

De un schimb de placute, nici nu siu daca-si dau ei seama, in cazul in care le-as schimba in alta parte :)

 

Nu stau in acesti bani, si chiar mi se pare un cost mic, tinand cont ca numai un senzor cu manopera te duce la acest cost. Mi se pare chiar suspect de mic pretul. De aceea eram curios daca au fost probleme cu acordarea garantiei, sau alte aspecte la care nu m-am ganti eu.

 

Multumesc!

Ar trebui sa vezi care sunt exact condițiile de acordare a garantiei si ce acopera aceastam cat si limitĂŁrile impuse de garant.

Pt o garantie standard pretul nu e mare

Link to comment
Share on other sites

Ai sa razi dar esti in Romania ... cred ca o sa caute orice de care se pot lega.

 

Nu este adevarat, onoreaza chestiile care tin de garantie fara nicio problema (mai ales la aceasta extinsa unde costurile lor de obicei sunt acoperite de catre o alta firma ;) ).

Dar de avut in vedere ca garantia exinsa, in cazul unor componente, nu acopera 100% costul. Poate fi 50-80% aprox. Oricum, mai bine decat sa platesti piesa full :)

Link to comment
Share on other sites

....(mai ales la aceasta extinsa unde costurile lor de obicei sunt acoperite de catre o alta firma ;) ).

 

 

cred ca te referi la garantia EUROPLUS a masinilor vandute prin BMW premium selection.

Aici in cazul acesta, garantia se ofera de catre fabricant.

Eu asa tind sa cred ca sta treaba.

 

Si garantia producatorului vs EUROPLUS, e ceva diferenta...pt ca stai sa te certi cu firma asiguratoare in caz de ceva care e in alta tara.

Pe cand asa, ai BMW RO care (teoretic) te ajuta sau pe care o poti "forta" prin caile legale sa te ajute.

 

Si eu ma gandesc sa imi extind garantia de fabricant desi o sa am si EUROPLUS-ul in paralel...

Link to comment
Share on other sites

Eu am sunat la ei zilele trecute si m-au invitat pentru testare, dupa care afli daca te incadrezi pentru garantia extinsa. Am inteles tot de la ei ca aceasta garantie este una oferita si acoperita prin MARSH (https://www.marsh.com/ro/ro/home.html), un fel de CASCO pe piese. Deci ei nu suporta nimic, paseaza costurile catre Marsh.

 

Ciudat ca nu au vrut sa-mi dea pe mail tot ce include aceasta garantie si au tot insistat sa ma duc la test. Din cate inteleg, testarea in sine costa 215+tva si daca ti se acorda garantia, nu o platesti. Dar daca te refuza, le dai banii pe testare.

 

Tot ce stiu momentan este "GaranÞia AMAE acoperã componentele: motor, cutie de viteze manualã ºi automatã, diferenÞial, cutie transfer, punte faÞã ºi spate, sistem de rãcire, sistem de alimentare (benzinã ºi diesel), sistem de injecÞie, aer condiÞionat, direcÞie (inclusiv direcÞia asistatã), sistem electric, sistem management motor, ambreiaj, carcase, tevi, conducte ºi altele.

Acest pachet este disponibil pentru vehiculele ce au la data ĂŽncheierii contractului de garanție extinsĂŁ un rulaj mai mic de 100.000 km sau o vârstĂŁ mai micĂŁ de 5 ani (de la data primei ĂŽnmatriculĂŁri)."

Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

cred ca te referi la garantia EUROPLUS a masinilor vandute prin BMW premium selection.

Aici in cazul acesta, garantia se ofera de catre fabricant.

Eu asa tind sa cred ca sta treaba.

 

Si garantia producatorului vs EUROPLUS, e ceva diferenta...pt ca stai sa te certi cu firma asiguratoare in caz de ceva care e in alta tara.

Pe cand asa, ai BMW RO care (teoretic) te ajuta sau pe care o poti "forta" prin caile legale sa te ajute.

 

Si eu ma gandesc sa imi extind garantia de fabricant desi o sa am si EUROPLUS-ul in paralel...

 

daca EUROPLUS e acordata de reprezentata din RO,

cred ca esti ok, si nu cred ca sunt diferente.

 

probleme am avut eu, ca era acordata de reprezentatna di nDE,

si cand imi cere acte justificatoare,

trebuia sa conving pe unii si pe altii sa mi le dea,

 

asa, reprezentanta in RO,

ma astept sa se ocupe de comunicarea cu EUROPLUS.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.