Jump to content

Cumpar F30 320d


dr3

Recommended Posts

CumpĂŁr f30 320d:

 

An minim 2013

Maxim 100.000 km

Cutie automata

Scaune sport

Sunet Hi-fi sau Harman kardon

Bixenon adaptiv

Pilot automat

Tapițerie Alcantara sau textil

 

DotĂŁri nice to have :

Suport lombar

Trapa

Navi mare

 

Pot sa ofer in jur de 18k.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg cum crezi tu ca gasesti masina cu sub 100 k km cu 18 k euro si cu toate specificatiile alea. La un search pe mobile e vreuna? Eu zic ca nu.

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=255261059&categories=Limousine&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=DIESEL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=10&maxMileage=100000&maxPrice=17500&minFirstRegistrationDate=2013&minPowerAsArray=110&minPowerAsArray=KW&pageNumber=1&scopeId=C&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&fnai=next&searchId=deff9e28-fc11-25ca-0801-9d449101fd60

 

Uite asta, dar nu are dotarile pe care le doresti, iar km oricum sunt suspect de putini din 2013.

Edited by cavaliere
Link to comment
Share on other sites

Se mai găsesc. Nu uita ca în curând vine g20 și automat mai scade prețul la modelul vechi.

Am vorbit cu acel dealer,cică bara fata, spate și capota su fost revopsite. Plus ca e turc sau ceva de genul după nume, nu ma incurc cu dealeri de genul.

 

Am zis in jur de 18k, mai pot plusa dacă e o oferta foarte bună.

Edited by dr3
Link to comment
Share on other sites

Se mai gĂŁsesc. Nu uita ca ĂŽn curând vine g20 și automat mai scade prețul la modelul vechi.

Am vorbit cu acel dealer,cicĂŁ bara fata, spate și capota su fost revopsite. Plus ca e turc sau ceva de genul dupĂŁ nume, nu ma incurc cu dealeri de genul.

 

Am zis in jur de 18k, mai pot plusa dacĂŁ e o oferta foarte bunĂŁ.

 

Scade pretul la modelul vechi de nou, pentru ca o sa se dea discounturi mari la stocuri. Dar pe piata sh scaderea nu e asa pronuntata. Poti lua si una cu km mai multi, de ce crezi ca 100 de mii certifica faptul ca masina e buna?

Link to comment
Share on other sites

Nu's fan mașini cu km mulți. Intervine alta uzura și cad componente gen injectoare, cutie etc. Eu unul nu as lua niciodată o mașină cu 150 mii, 200 mii km. Prefer sa dau mai mult si sa iau ceva mai tânăr și mai puțin uzat.

Binenteles o mașină condusa în București 80 mii , e mult mai uzata decât una condusa la naveta în Germania. Am văzut de curând 2, una de aici și alta din Germania, cea de aici fluiera turbina la greu, vibrații in volan și scaune , probabil tampoane duse sau altele mai grave. Cea din Germania avea zgomot la distribuție dar motorul era mult mai silențios și lipsit de vibrații. Ambele 88 mii km.

Sa nu uitam ca bmw spune ca uleiul de la cutia automata e lifetime, câți dintre posesori au habar ca trebuie schimbat totuși la un anumit număr de km? O cutie care merge cu același ulei 150-200 mii nu cred ca mai e în parametri, cel puțin blocul hidraulic.

Edited by dr3
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg cum crezi tu ca gasesti masina cu sub 100 k km cu 18 k euro si cu toate specificatiile alea. La un search pe mobile e vreuna?

 

Se mai gĂŁsesc. Nu uita ca ĂŽn curând vine g20 și automat mai scade prețul la modelul vechi.

 

Pretul la masinile de "consum" scade datorita deprecierii, ce are 2 componente principale:

- depreciere tehnica: km efectuati, calitatea mentenatei, starea generala (interior/exterior), etc

- depreciere morala: ponderea cea mai mare e reprezentata de varsta masinii insa intervin si alte aspecte - aparitie model nou, face lift, reputatie generala, etc

 

Revenind la buget, cu siguranta ca se va gasi o masina care sa corespunda criteriilor de cautare, insa considerand elementele ecuatiei (an fabricatie, optionale, km) plauzibil ar fi mai pe la anul viitor sa avem parte de preturi sub 20k euro. Cu toate acestea, exceptii de la regula exista :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.