Jump to content

Badarani si badaranii in trafic


Romulus

Recommended Posts

... as zice ca mai toate coloanele se fac pentru ca fie un vehicol mare nu poate fi depasit prea usor de altii, fie se circula destul de mult peste limita de viteza(!) - intotdeauna o sa intalnesti o un grup de masini care circula la viteza limita... Si toate aceste (depasiri dificile/riscante) cu atat mai mult cand din sens opus vin altii!

 

Dar multe din cele de mai sus sunt exemple tipice de conducere depasind in siguranta alte masini.., si nu neaparat conducere menita a intimida pe altii!

Atat timp cat faci totul sa nu incalci legea.. conducand periculos pentru tine si ceilalti, totul e in regula.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Eu pe drumurile patriei am avut in cei aprox 500k pe care i-am facut cel putin 10 incidente asemanatoare (NU IDENTICE - nu pot zice 100% ce a fost acolo) celui din film: adica cineva nu iti acorda prioritate, il claxonez sau flash ( nu il injur sau alte magarii) si apoi sunt injurat, sicanat, am primit pumni, picioare in masina si scuipat pe geamuri. Doar pt ca am claxonat si atentionat o manevra periculoasa pentru mine si cei din familia mea. O singura data am facut reclamatie la politie cand un mitocan cu un peugeot 407 nu mi-a acordat prioritate si am franat de era sa il fac zob, fiind cu fetita de 2 ani in masina si da l-am claxonat mai agresiv...dupa care frane si sicanari ca in film. Am sunat la 112 (moment in care cocalarul a fugit) si am facut reclamatie. Nu am primit niciun raspuns, dar recunosc ca nu mi-am mai pierdut timpul sa il caut.

 

Si in Austria acum 10 ani am avut un eveniment neplacut: eram pe autostrada inspre Innsbruck la ora 21-22 dupa vreo 1500km sofati, cu prieteni, mergeam la schi si un seria 5 cu nr austriac am vazut ca se tot tine dupa mine...eu mergeam constant 140 pe bord. Dupa vreo 10 min de stat in curul meu m-a depasit si a inceput sa franeze in fata mea...a continuat aprox 5-10 min sicanarea, un prieten deja vroia sa sune la 112.

 

Matusa mea care locuieste la Dresda, a avut in trecut (15-16 ani) un eveniment in care un individ cu un Porsche a sicanat-o pana in fata casei (adica vreo 30 min), era noapte, era singura si nu a putut folosi telefonul mobil care era in geanta in portbagaj. Deci nebuni sunt peste tot.

 

PS: nu ma consider vreun sfant, am facut si eu prostiile si magariile mele pe la 20 de ani, totusi consider ca sicanarea cu franat in fata este o magarie de cea mai joasa speta care ar trebui sanctionata si in Romania f f f aspru. Filmul de pe youtube nu are cum sa minta...soferul din Bmw ar trebui sa fie pieton mult mult timp sa aiba timp sa reflecteze asupra faptei sale.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca trebuie fetishizat "vestul" mai mult decat e necesar.

cu adevarat calmi si politicosi - si nu castrati de amenzi usturatoare si ochii vigilenti si plin de judecata ai celorlalti - sunt nordicii.

 

nemtii parca mai scrashnesc din dinti, inchid ochii, isi dau soft reset, si continua "calm" drumul.

la ce demografic variat e in nemtzia oricum e imposibil de generalizat: una e in bavaria alta e in westfalia. una e la tzara (sau orase sub 50.000), alta in munchen sau stuttgart. de berlin nici nu mai zic, ala nu se incadreaza nicaieri.

anyway, eu am vazut sicanari pe autostrada, tiristi (cu numere de .de sau alte tari vestice) depasind cu 93 la ora alt tir care merge cu 90 pe autobahn (de departe cel mai comun si enervant fenomen), accidente care pun in "lockdown" toata autostrada, cat si o etica sa-i zicem incompatibila cu stilu' meu si multor altora cu privire la condusul pe DN-uri: circulat extrem de lent, nepasare fata de coloana formata in spate, etc

 

bineinteles contextu' in germania nu trebuie ignorat: or mai fi derapaje, da' scoti medie de la 90-100-120 la ora cam oriunde te-ai duce fata de 50 cat e in patria mama.

 

cel mai scary mi s-a parut in albania: numai mercedesuri vechi vai de mortii lor, numai drumuri cu o banda pe sens, si extrem de multe depasiri efectuate dupa un soi de intelegere tacita locala: lumea pur si simplu se lansa in depasire fara sa se "asigure", iar cel din sensul opus cat si cel depasit se pozitionau astfel incat cel care efectua depasirea sa intre printre ei; si depasitu' si cel din sens opus trageau cat puteau spre dreapta, pana se faceau nori de praf, prima data cand am vazut asta am ramas socat, am zis "baga-mi-as, noi avem trusa medicala in masina??", pe urma am vazut ca e o practica comuna. e de-a dreptul spectaculos sa vezi cum se inclina camioanele ultraincarcate in timp ce sunt depasite, totul intr-un imens nor de praf.

 

italia e ingrozitoare, cel putin la sud de roma: drumuri ca in romania (in afara de autostrazi, evident), bun simt mai putin, nervi intinsi in permanenta: flasuri, depasiri prin dreapta, porco dio, etc. cautatu' unui loc de parcare noaptea in napoli o sa ramana cu mine pe veci.

Link to comment
Share on other sites

 

italia e ingrozitoare, cel putin la sud de roma: drumuri ca in romania (in afara de autostrazi, evident), bun simt mai putin, nervi intinsi in permanenta: flasuri, depasiri prin dreapta, porco dio, etc. cautatu' unui loc de parcare noaptea in napoli o sa ramana cu mine pe veci.

 

Doar ce am venit dintr-o vacanta in Italia. Am avut o masina inchiriata acolo, deci eram "de-al lor" cu numere de It. Tot timpul am respectat limita de viteza pe orice sosea, pe unde am fost in ideea de a nu lua vreo amenda. Refuz sa dau bani aiurea pe amenzi de circulatie , in loc sa ma distrez de banii aia! Va spun ca am fost claxonat si flash-uit la greu. In orase de cate ori acordam prioritate la trecerile de pietoni , pietonii imi multumeau in schimb din spate primeam claxoane. Nu am inteles care-i faza , pana nu am vazut ca defapt chiar daca esti pe trecere de pietoni marcata si treci regulamentar pe verde...masinile nu opresc , aproape ca fac slalom printre pietoni. Ciudat!

Link to comment
Share on other sites

^ exact aceeasi experienta am avut-o si eu, cu masina tot inchiriata de acolo. flashuri si claxoane incontinuu cand respecti legea.

traseul meu a fost roma - pompei - napoli - roma cu o mica oprire undeva random pe coasta pt bagat picioarele in mare (era totusi decembrie)

Link to comment
Share on other sites

Eu nu ma mai enervez ..poate am imbatranit sau am vazut destule sau pur si simplu am ajuns la concluzia ca nu merita sa te stresezi pt toti dobitocii care considera ca au testosteron in sange cand bruscheaza o masina ..ca altceva nu fac . Dau din pedale intr-un fel . Asa ca am ales sa-mi pastrez calmul si sa ignor situatii de gen chiar daca sunt inerente .
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Lady ca lady dar ma bucur ca Politia a luat masurile care trebuiau, si impotriva ei, pentru sicanare, si impotriva lui, pentru injurii; daca toti "eroii" din videoclipurile de pe youtube ar fi sanctionati, s-ar reduce simtitor numarul incidentelor, pentru ca toti ar constientiza ca pot fi penalizati in urma difuzarii imaginilor.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Video cu sunet

 

Din intamplare am gasit filmuletul cu sunet postat de individul care l-a facut. Daca cititi sub video el se scuza si da automat vina pe Bmw pentru ca a intors si a stat 2-3 secunde in plus in mijlocul drumului posibil pentru ca era o femeie cu o noua masina, a inceput sa injure pe motivul asta si sa-i de-a claxon in loc sa puna frana sa lase omul sa-si termina manevra.

 

Foarte bine ca i-a suspendat permisul "doamnei" cu Bmw-ul si foarte bine ca ia dat amenda si lui pentru injurii, insa taranul care a provocat tot este cel care filmeaza.

 

Din ce am vazut omul e campion la reclamatii si vanator de asa ceva, cine e cu capul pe umeri incearca cat se poate de mult sa evite astfel de lucruri, nu sa le provoace.

 

Alt video al "manelarului" Se pare ca poate si fara claxoane si injurii.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cat injura taranul ala !!! (si aici nu ma refer la oamenii care lucreaza pamanutul) pentru nimic ,a pierdut 2 secunde din viata lui pretioasa, de mamaligar si spargator de seminte, daca ar fii lasat piciorul de pe acceleratie mai din timp, nici nu ar mai fii trebuit sa franeze. La ce viteza a avut peste calea ferata, sigur era un bastinas dinala pe care il vezi cu cate o coaja de masina ce baga tare pe la el prin sat, ca doar ''ei stie drumul'' ...

 

Daca as fii reactionat in halul asta la fiecare ''patanie'' de genu asta , cred ca deja eram terminat , sau mai rau , la spitalul de nebuni...

Amandoi au reactionat ca niste idioti la un nimic , ala ca a injurat si a claxonat pentru -2 secunde din viata si ala cu bmw ca a fost caxonat o fractiune de secunda ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Video

 

Omul este un nenorocit :), ma abtin sa nu-i comentez pe youtube sau sa-mi fac cont pe trafictube, se vede ca este un frustrat, vede prostul ca e prost si se baga aiurea in depasire, el ce face? nu-l lasa sa se bage, mai bine sa riste un accident (vieti).Uite cine se crede Zeu acuma ca a reusit sa provoace ceva in trafic si ala care a "muscat" sa-i fie luat permisul.

 

 

"Kata

20/07/2017 - 18:24

Nu sunt deloc frustrat..uita-te putin la drum..acolo sa reintri pe banda trebuie sa tragi stanga…..si pana la urma de ce sa las unu care se crede zmeu si nu are „timp” sau chef sa stea in rand cu muritorii de rand care respecta regulile de circulatie ?

Decat sa intru in sant pentru un tampit…mai bine dau in el si apoi vedem ce va fi !

De fiecare data voi proceda la fel um e in filmare…indiferent de modelul masinii…ca sa nu mai fiu blamat ca feau sa ii iau „bmw” :)) !"

 

Doamne fereste sa nu gasim din astia pe drum ca si eu stau rau cu nervii!

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Nu il indreptatesc pe frustrat, nu fac ca el, dar il inteleg.

 

O singura data nu l-am lasat pe un cretin sa se bage in fata mea, in oras, el mergand inainte de pe banda de obligatoriu stanga la un semafor unde stai de innebunesti. Adica n-am pus frana in intersectie sa treaca baiatul.

Ce face cretinul? Ii da blana pe linia de tramvai si aproape calca o femeie care mergea spre refugiul de pietoni. Dupa aia imi taie fata milimetric si imi pune frane in fata. Jur ca daca aveam camera pe masina respectiva dadeam in el.

 

Alta data, noaptea (2-3), la cateva minute de intrarea in oras, un Passat rateaza o depasire cand de pe contrasens venea un tir. Pun frana sa se bage in fata mea, pune si el. Accelerez, accelereaza si el. Pe marginea drumului, plin de pomi. M-au lasat genunchii. Am zis ca ma omoara handicapatul ala. Ori imi facea mavera PIT si ma impingea in tir, ori in pomi. Nu mai stiu cum s-a repliat, dar a mers in spatele meu pana am iesit de pe drumul ala...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Camera de bord ajuta cel mai mult in caz de accident. mitocani o folosesc sa ii provoace pe altii ca apoi sa ii filmeze

 

Blamam sau nu astfel de practici o camera de bord poate mai disciplineaza putin "spiritele" in trafic. La fel cum exista fobia aia de gabori ascunsi prin boscheti sa te vaneze ca depasesti viteza , acum poate se gandesc ca pot fii filmati oriunde si oricand de catre cineva in trafic. Si poate asa se mai reduc din grozaviile astea ce le vedem zilnic pe soselele patriei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu il consider periculos pe justitiarul asta care si-a cheltuit salariul pe un GoPro.

Se vede clar cum cauta probleme si provoaca soferii in trafic pt material de urcat pe Youtube.

 

Plus ca mergea foarte tare in localitate parerea mea, drum de tara cu pietoni pe margine si el merge cu viteza aia? Si e un jegos deosebit pentru ca a injurat gratuit

Link to comment
Share on other sites

Doar ce am venit dintr-o vacanta in Italia. Am avut o masina inchiriata acolo, deci eram "de-al lor" cu numere de It. Tot timpul am respectat limita de viteza pe orice sosea, pe unde am fost in ideea de a nu lua vreo amenda. Refuz sa dau bani aiurea pe amenzi de circulatie , in loc sa ma distrez de banii aia! Va spun ca am fost claxonat si flash-uit la greu. In orase de cate ori acordam prioritate la trecerile de pietoni , pietonii imi multumeau in schimb din spate primeam claxoane. Nu am inteles care-i faza , pana nu am vazut ca defapt chiar daca esti pe trecere de pietoni marcata si treci regulamentar pe verde...masinile nu opresc , aproape ca fac slalom printre pietoni. Ciudat!

 

In Italia nici politistii nu acorda prioritate pietonilor, am vazut cu ochii mei.

Link to comment
Share on other sites

degeaba,hai sa fim seriosi, cel care a gresit e ala cu bmw-ul care pun pariu ca e tigan.din cauza la tigani din astia nu mai poti sa mergi linistit cu marca asta bmw pe strada .Ti-e si rusine sa mai fi vazut in bmw din cauza la retardati ca ala din clip,care cred ca toata strada e a lor.eu daca eram in locul celui din spate intram in el,mai ales daca aveam si o jioarsa de masina sa se sature pe viitor sa mai faca scheme.Si daca se dadea jos la mine bata sau pistol ca in afara.Cu astia altfel nu se poate

Eu nu inteleg de ce nu l-a dat pe mana politiei,mai cu seama ca are si inregistrare.

Edited by victor.89
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.