Jump to content

Badarani si badaranii in trafic


Romulus

Recommended Posts

Inainte de ma amesteca, nu scrie cumva in codul rutier ca daca tranvaiul are ruta lui, are prioritate de trecere?

 

Esti pe ruta lui (are prioritate de multe ori, in multe situatii..) si el este in mers, te-ai ars; pardon esti vinovat. Inclusiv in intersectii unde poate schimba directia de mers!

 

Nu prea inteleg de ce vorbiti de vatman si nu vorbiti de tramvai?

(Inainte de a citi polologhia de desupra postarii mele, ceva imi spune ca vatmanul si implicit tramvaiul "STIA" bine ce face(!), doar unii nu stiau la momentul respectiv. (Va dati seama ca un vatman isi stie ruta si prioritatile, sau lipsa lor de-al lungul traseului sau aproape pe de rost??)

Edited by bimmer90f30
  • Like 4
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Lasati butonul rosu si veniti cu argumente, daca se poate sprijinite si de codul rutier.

Ca altfel, pentru fiecare vot negativ poate exista un tramvai numit... (ce-ai avut cu masina mea bre')

 

Ce nu inteleg multi soferi este ca tramvaiul nu este orice vehicol! El nu poate fi oprit usor.. de aceea are prioritate de multe, multe ori; e un tren prin oras..

Edited by bimmer90f30
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Pun si eu o intrebare celor care ii iau apararea vatmanului. Ce parere aveati daca in locul "bemveului"(BMW), era un scuter, o bicicleta, poate chiar un pieton?

Nimeni pe lumea asta nu are dreptul sa distruga cu buna stiinta propietatea unei alte persoane. Nu conteaza cat de tare te grabesti sau cat de tare consideri tu ca esti obstructionat in exercitiul functiuni.

 

 

P.S. Da, soferul e un cocalar. Dar tineti cont de faptul ca putea fi o mama care se ducea cu copilul la scoala sau un "doctor care se grabea sa ajunga la o operatie".....si alte exemple de genul.

  • Like 7
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

in atatea sustineri ale vatmanului ce ne opreste pe noi toti sa procedam la fel , daca nu pleaca de la semafor , daca imi taie calea , daca un sofer greseste cea mai buna reactie este sa dam peste el si sa-l accidentam eventual , hai sa fim corecti pana la capat , cei care cred ca asa e bine sa dea tramvaiul peste tine pt ca e suparat , frustrat , agitat , are o zi proasta si e condus de hormoni si nu creier . Se pune mai multa atentie pe "cioara" si unde se ducea , cu cine , ce sa manance decat pe faptul ca vb strict de reguli de circulatie si atat , in locul vatmanului putea fi orice alt mijloc de transport iritat de X motive . CE pot sa spun , sa speram ca nici un coleg de forum nu intalneste un vatman agitat si supermegaultra stresat de meseria pe care o are si traficul din bucuresti , pt ca greseli facem zilnic toti si nu ne-ar face placere sa ne intalnim cu cel care decide sa ne si penalizeze in mod agresiv pt asta, un tramvai eventual Edited by Myx
  • Like 5
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Pun si eu o intrebare celor care ii iau apararea vatmanului. Ce parere aveati daca in locul "bemveului"(BMW), era un scuter, o bicicleta, poate chiar un pieton?

Nimeni pe lumea asta nu are dreptul sa distruga cu buna stiinta propietatea unei alte persoane. Nu conteaza cat de tare te grabesti sau cat de tare consideri tu ca esti obstructionat in exercitiul functiuni.

 

 

P.S. Da, soferul e un cocalar. Dar tineti cont de faptul ca putea fi o mama care se ducea cu copilul la scoala sau un "doctor care se grabea sa ajunga la o operatie".....si alte exemple de genul.

(Crezi ca nu sunt omorati oameni din cauza ca tramvaiul NU a putut fi oprit?)

E o intrebare venita din specificitatea subiectului.. . Nimic surprinzator; dar incorect pusa)

 

Raspunsul real la intrebarea ta e mai degraba, soferul bmw-ului nu a stiut ca tramvaiul are prioritate in mers!

Sicanele NU intra in subiectul de aici; soferul de BMW e cel iresponsabil. Ai observat ca a cautat (cand a oprit a doua oara..) sa opreasca cat mai aproape de centrul intersectiei ca sa incurce pe cat mai multi??

 

Ce consecinta poate atrage asa gest?

 

___________________

 

Myx, stii ce ne tine/garanteaza carnetul in buzunar si libertatea de a conduce? Sunt acele lucruri numite reguli rutiere, codul rutier.. nu frustrarile sau mai stiu eu ce!

Dreptul de a conduce nu e un privilegiu, ci o responsabilitate.

 

Crezi ca nu poti conduce de nervi masina? Ia taxiul, bicicleta, autobuzul sau stai acasa, daca esti acasa.

Edited by bimmer90f30
  • Like 5
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Nu e nicio indoiala - soferul bembeului este vinovat, si a fost deja pedepsit pentru asta - amenda + ridicarea permisului.

 

La fel, nu e nicio indoiala, vatmanul a gresit si el - a intrat intentionat in masina din fata lui - si va fi pedepsit; e clar ca nici el nu avea toate tiglele pe casa, si nici prea istet nu este, din moment ce injura ca la usa cortului, desi stia ca este inregistrat; practic a construit un dosar beton impotriva lui, probabil va plati reparatia masinii si a tramvaiului.

 

Intr-o societate civilizata, nu iti poti face dreptate singur; trist este ca justitia nu prea functioneaza, si in consecinta indivizi ca acel sofer se pisa pe reguli, pentru ca este convins ca nu va fi pedepsit.

 

Credeti ca americanii sunt intrinsec mai civilizati? in niciun caz; dar la ei justitia functioneaza si pedeapsa vine garantat.

O sa imi permit sa dau un exemplu din experienta personala: am condus pe o autostrada in California (101), avand ca pasager un american; limita de viteza 65 mile parca, si nimeni nu o depasea cu mai mult de 5 mile, mergand cam cu aceeasi viteza pe toate cele 3 benzi pe sens; obisnuit cu condusul la noi, tentatia a fost sa cresc putin ritmul, si sa incep sa depasesc pe unde se poate - americanul mi-a atras atentia ca foarte probabil o sa fiu oprit de politie pt condus agresiv si depasirea vitezei; l-am ascultat si bine am facut - un alt sofer a trecut pe langa noi cu 10-15 mile in plus, si ce sa vezi - in cateva minute era tras pe dreapta, desi nu vazusem nicio masina de politie pana atunci - tot americanul mi-a spus ca destul de des cei care fac reclamatia sunt chiar ceilalti participanti la trafic - suna la 911, si imediat apare echipajul de politie rutiera; si fereasca sfantul sa nu le arati respect sau mai rau sa nu opresti, ca imediat scot pistolul.

 

Aici este de fapt problema esentiala - la noi justitia si pedepsirea infractorilor nu functioneaza, si atunci isi permit sa nu respecte regulile, si chiar sa iti dea cu tifla.

Daca toti am reclama asemenea soferi, si politia chiar ar lua masuri impotriva lor (amenzi usturatoare, ridicat permisul, etc), atunci in cativa ani am avea parte de un trafic ordonat; de ce credeti ca merg vitele ordonate in cireada? pt ca daca ies, isi iau bate pe spinare, garantat.

 

Concluzia - protejati-va nervii si banii si nu reactionati la asemenea provocari - chiar daca altii nu respecta regulile de circulatie, nu va faceti singuri dreptate, pt ca probabil veti plati toate oalele sparte, sau chiar mai grav, puteti face inchisoare (cobori din masina, te aperi de individ si il dai fara sa vrei cu capul de asfalt si moare - omor prin imprudenta, cativa ani de inchisoare)

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Asta e subiectul discuției de când lumea și pĂŁmântul: justiția și mĂŁsurile ce se iau.

 

DacĂŁ ar fi ce trebuie ar aduce bani la stat mai ceva ca taxele și impozitele pana ne-am dresa...

 

Asta discutam acum ceva vreme și despre politicienii hoți acum despre șoferi indisciplinați etc...mĂŁsurile disciplinare și justiția...pauza.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

va atrag atentia ca daca nu ar fi cocalari care merg zilnic pe linia de tramvai, nu acorda prioritate, incalca marcajele, incurca circulatia si creeaza ambuteiaje probabil ca nu ar mai fi atatea accidente, pentru ca la noi totul este prost conceput inteles si administrat, nu ai cum sa circuli cu o asigurare de 200lei pe numele bunicii cand esti un drogat de 18 ani, nu ai cum sa bulesti masina dupa masina si sa nu patesti nimic si sa platesti

aceiasi bani la asigurare ca unul care merge de 20 de ani fara accident pe banda 1, nu ai cum sa circuli intr-un oras fara infrastructura, nu mi se pare corect ca toti analfabetii sa aiba permis, nu mi se pare corect sa ai motoare de 5000, cinci masini si sa platesti un cacat de taxa samd....

dar romania ..... e o tara complet nefunctionala.... irecuperabila

  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

salut,

 

am vazut multe opinii ce il incrimineaza pe vatman...teoretic ele sunt corecte, dreptatea nu o faci cu parul ci apelzi la Stat, sa te apere el, suni la 112 sa te gaseasca, gen . In Danemarca, Elvetia..tari cu apa cala permanent la robinet, merge . Dar intr-o tara unde clanurile pun ingenunchi la propriu politistii, unde cocalarii cu bani facuti din cersit,prostitutie si ciordeala in Vest, scuipa in cap tot ce inseamana firesc si normal, credeti ca legea va indrepta lucrurile ????

 

Trebuia sa ii se urce cu tramvaiul peste el . Si nu doar vatmanul ar trebui sa faca asta, toti 'cetatenii corecti' ar trebuie sa isi asume si sa intervina raspunzand la violenta cu violenta. Ciorile astea fac asa pentru ca nu le e teama de lege, de amenzi oricum mici, de cei din jur . de ce credeti ca bombardierii nostri merg legal cand ies din tara ?

De ce credeti ca politia in alte state, actioneaza in forta ?

 

Dom'le a gesit vatmanu ca nu a deschi usa sa lase cioara aia sa il scuipe.

 

ne imbatam cu apa rece.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Tara Romania joaca demult in alta liga inferioara. Nu vrem sa vedem asta sau evitam sa o spunem.

 

Educatie si bun simt: 0 (ZERO)!

Aici suntem acum.

 

Iar cei ca si BMWist care (cred) ca au bani, se cred deasupra tuturor si cu mult mai putine legi de respectat.

 

Cum iesim de aici? Educatie > 0 (ZERO).

Insa deocamdata nu se misca nimic in directia asta.

 

 

Vatmanul

Inainte sa dam cu pietre si cu parul in el, hai sa ne punem in locul lui.

Daca te intalnesti cu 30-40 de jmecheri ca cel in cauza, cum reactionezi la primul vs. cum reactionezi la al 31-lea? Dar la ultimul inainte cu 5 min sa ti se termine job-ul pe ziua respectiva?

Nu spun ca e corect ce a facut, doar va intreb... ce faci dupa 8 ore de imbecili in trafic? Dar dupa o luna? Dar dupa 1 an? Dar dupa 5 ani?

Edited by Risti
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pun si eu o intrebare celor care ii iau apararea vatmanului. Ce parere aveati daca in locul "bemveului"(BMW), era un scuter, o bicicleta, poate chiar un pieton?

Nimeni pe lumea asta nu are dreptul sa distruga cu buna stiinta propietatea unei alte persoane. Nu conteaza cat de tare te grabesti sau cat de tare consideri tu ca esti obstructionat in exercitiul functiuni.

 

 

P.S. Da, soferul e un cocalar. Dar tineti cont de faptul ca putea fi o mama care se ducea cu copilul la scoala sau un "doctor care se grabea sa ajunga la o operatie".....si alte exemple de genul.

De dragul discutiei, daca o mama cu caruciorul bloca tramvaiul si il trombonea cu frane in fata, merita acelasi tratament, da.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vatmanul

Inainte sa dam cu pietre si cu parul in el, hai sa ne punem in locul lui.

Daca te intalnesti cu 30-40 de jmecheri ca cel in cauza, cum reactionezi la primul vs. cum reactionezi la al 31-lea? Dar la ultimul inainte cu 5 min sa ti se termine job-ul pe ziua respectiva?

Nu spun ca e corect ce a facut, doar va intreb... ce faci dupa 8 ore de imbecili in trafic? Dar dupa o luna? Dar dupa 1 an? Dar dupa 5 ani?

 

Aici cred ca greșești. Daca nu ai nervii necesari pentru job-ul pentru care ești plătit sa-l faci, iți dai demisia și te duci în alta parte. nu trebuie sa ma omori pe mine pe străzi, ca ai tu nervi. Poate e mai putin stresant sa împachetezi colete la Fan sau sa-mi dau un Mc'Chicken. Eu asa vad lucrurile. Iar referitor la tot ce înseamnă STB (dat fiind faptul ca au niște oameni care vor sa ajungă în siguranță la familiile lor), eu i-as trimite mai des la niște teste psihologice (pe bune, nu doar cu prezenta), pentru ca se pare ca multi au ceva probleme la mansarda. Nu uitați și de cazul asta. Dupa cele întâmplate ieri nu mi-ar fi cu mirare ca vatmanul sa fi folosiți aceleași expresii gen: da-te bah la o parte... Ajung la concluzia ca tragedia respectiva putea fi evitata, daca acești vatmani ar avea ceva minte în cap.

Edited by RoberTINO
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Numai lupi moraliști pe aici, voi aveți ce aveți cu cocalarul ,,, dacĂŁ era o domisiora neajutorata cu un Fiat 500 și fĂŁcea vatmanul ce a fĂŁcut, mai aveați aceeași reacție ? Edited by dadogus
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Numai lupi moraliști pe aici, voi aveți ce aveți cu cocalarul ,,, dacă era o domisiora neajutorata cu un Fiat 500 și făcea vatmanul ce a făcut, mai aveați aceeași reacție ?

..Codul rutier nu e valabil la domnisoare!?

 

DACA CEL CU BMW NU SE INCURCA, CU UN TRAMVAI, MAI ERAM NOI LUPI MORALISTI?

 

Cati dintre noi nu au aflat aici lucruri "uitate"?

 

De dom'soara de langa sofer nu e nimic de zis sau doar probleme automobilistice si de (ne)bun-simt se discuta aici?

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Esențialul in toatĂŁ discuția asta este rezumat intr o singura propoziție : “bine i a fĂŁcut cocalarului” ,,, n are legĂŁtura nici cu legea, nici ca ĂŁla un nebun i a lovit masina ( vouĂŁ va convenea sa va loveascĂŁ nu?) și toți nu ĂŽncalcĂŁ nici o lege in acest Bucuresti minunat in trafic .
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Esențialul in toată discuția asta este rezumat intr o singura propoziție : “bine i a făcut cocalarului” ,,, n are legătura nici cu legea, nici ca ăla un nebun i a lovit masina ( vouă va convenea sa va lovească nu?) și toți nu încalcă nici o lege in acest Bucuresti minunat in trafic .

Nu e asa.

Eu as zice ca esentialul e sa cunosti codul rutier, adica sa iti vezi de "borsul" tau si apoi sa vezi daca merita sa te amesteci unde/daca nu fierbe. Adica sa stii in ce te bagi.

Dar cu Romania e cam sat fara caini...

BMW in alte maini ajunge (sa fie ras-discutat fara rost) prost.

 

(Frate, cat de departe crezi ca ajungi cu, ce ai scris mai sus? .. civilizat, in cunostinta de cauza a ce ai facut?)

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Da sat fără câini ,,, unii lovesc mașinile cu tramvaiul intenționat și vorbim de moralitate ,,, pt mine nu are importanta ca avea sau nu Bmw ca e sau nu cocalar .

Ce cauta BMW pe linia de tramvai? Cu opriri intentionate..?

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce cauta BMW pe linia de tramvai? Cu opriri intentionate..?

 

Nu conteaza, nu auzi, e vatmanul nebun, plus ca DACA ERA [inserati aici orice altceva decat cocalar cu bmw care verifica franele tramvaiului]...

 

Pe sistemul “dom’le, da, a violat-o, dar sigur si ea a facut ceva ce nu trebuia”.

 

Nu inteleg toate propozitiile astea cu “daca era / nu era ...”.

 

1. nu avea ce sa caute pe linia de tramvai

2. a franat in fata tramvaiului la intimidare

BONUS: s-a dat jos sa ii arate el vatmanului ca nu e chiar asa, dar lumea e in continuare cu “daca era o mamica cu caruciorul” (...pe linia de tramvai...total nepenibila ipoteza...).

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

BONUS: s-a dat jos sa ii arate el vatmanului ca nu e chiar asa, dar lumea e in continuare cu “daca era o mamica cu caruciorul” (...pe linia de tramvai...total nepenibila ipoteza...).

..si care credeam ca intri aici ca e locul unde razi cel mai mult..

 

Ce sa zic, daca gandesti asa, ai mare grija cand ai un tramvai in spatele tau si are prioritate, tu sa faci la fel!

Sa cauti dreptatea pe linia de tramvai..

DAR SA NU ZICI CA AI INVATAT ASTA AICI.

 

(Nu mai bine verifici ce stii tu despre circulatie?

Lasa mamicile, persoanele violate, bmw-ul.. vatmanul nebun.. . Ce ne mai place sa ne personificam(!).., mai avem un pic si ne rupem hainele de pe noi de la anumite ganduri..)

 

(Daca am gresit intelesul a ce ai scris imi cer scuze; tot suna amuzant si nu mai sterg ; )

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Da, chiar cred ca doar legea va indrepta lucrurile. Altfel tara se va indrepta in loc de spre "apa calda" spre "bananier".

Si eu cred ca lucrurile se schimba in bine, incet..cu noile generatii, de exemplu eu am Bmw si nu ma port ca un mitocan in trafic,nici in afara lui. Nu arunc pe jos, imi platesc impozitele, imi educ copiii sa fie respectuosi si civilizati, ma stradui sa nu deranjez lumea din juru meu. Insa specimenele cum e glezne goale asta lovit de tramvai, nu va fi educat niciodat cu vorba buna si nici cu nebagarea in seama, adica sa ne prefacem ca nu vedem. Alte compartii..ca daca era la volan o femie batrana...o domnisoara neajutaorata, nu au logica ; la volan era un gibon. Eu in 15 ani de sofat in Bucuresti nu am vazut domnisoare neajutorte care fac sicane in trafic. provocarile si golaniile le fac acesti descendenti ai triburilor venite din India care pana pe la 1850 au fost robi, apoi nomazi mestesugari si odata cu libertatea de circulatie au devenit barosani cu scoala veti* .

 

Educatia(corectia ) lor trebuie facuta cu forata, adica itr-un stat norml la cap, cu sanctiuni usturatoare pentru intrarea pe linia de tramvai, daca vb de exemplul din topic, astfel incat sa il descurajezi. daca asa sistem coercitiv nu avem, atunci e sa facem ? sa intoarcem capul ca si cand ei nu exista.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

..si care credeam ca intri aici ca e locul unde razi cel mai mult..

 

Ce sa zic, daca gandesti asa, ai mare grija cand ai un tramvai in spatele tau si are prioritate, tu sa faci la fel!

Sa cauti dreptatea pe linia de tramvai..

DAR SA NU ZICI CA AI INVATAT ASTA AICI.

 

(Nu mai bine verifici ce stii tu despre circulatie?

Lasa mamicile, persoanele violate, bmw-ul.. vatmanul nebun.. . Ce ne mai place sa ne personificam(!).., mai avem un pic si ne rupem hainele de pe noi de la anumite ganduri..)

 

(Daca am gresit intelesul a ce ai scris imi cer scuze; tot suna amuzant si nu mai sterg ; )

Credeai bine, intru aici si pentru a ma amuza de aberatiile scrise de unii, de neimaginat a fi debitate de catre posesori de masini premium, dar noi suntem un popor atipic.

Nu imi amintesc daca am mai postat asta, dar din oricare 10 texte pe care le scrii aici (pe forum), maxim 2 sunt relevante, in restul lasi impresia ca ai vrut sa postezi altundeva, in legatura cu alt subiect si ai gresit sectiunea. Acesta nu se doreste a fi un atac la persoana, doar un feedback, de care poti sau nu sa tii cont.

 

O singura rugaminte am, pana la momentul cand ne cunoastem inclusiv dpdv profesional, pastreaza-ti parerile despre cate stiu sau nu stiu eu - legat de orice domeniu, dar in special cel juridic :).

 

O seara buna tuturor si nu uitati: masinile merg pe drumuri, pe sine merg doar tramvaiele si trenurile. :D

 

LE: Ontopic: Subscriu postului anterior, al lui @florea2; as da plus, dar de pe versiunea de mobil nu merge.

Edited by MikeOnline!
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.