Jump to content

BMW E60 525d Probleme cutie automata


Recommended Posts

Buna ziua

Am si eu un BMW E60 525 D

Masina este din 2006 si are urmatoare problema la cutia automata

Daca merg usor cu masina smuceste la schimb uriile de viteze

Daca merg sportiv cu ea nu smuceste deloc

Deci daca intuiesc cand schimba vitezele si o accelerez nu se simt schimbariile de viteze , daca nu accelerez sau iau piciorul de pe acceleratie smuceste

Sau mai smuceste cand franez mai tare sa opresc masina in loc din ce am inteles de pe forum se poate rezolva din soft , dar asta nu e asa deranjant daca e ceva normal

Si inca ceva ciudat mi s a parut ca atunci cand am bagat o in R si am dat cu spatele parca rontaia ceva in cutie

 

Cutia schimba foarte repede , nu patineaza , motorul merge foarte bine tevile de esapament arata ca noi

Nu stiu ce cutia am , poate ma ajuta cineva sa verific

 

Eu sunt ceva mai pretentios la schimburiile de viteze poate e normal sa schimbe asa eu mai am un E class si un passat ambele automate cu 5g tronic si dsg si schimba mult mai bine si mai finut

 

Orice sfat e binevenit

Link to comment
Share on other sites

Pai cati km are masina? Daca a inceput sa smuceasca inseamna ca blocul de supape e compromis deja. Ce legatura are cutia de viteze cu tevile de esapament?

Daca erai asa pretentios cum spui ca esti, stiai cu ce se mananca o cutie de viteze automata...

 

PS si vezi ca dsg nu este acelasi lucru cu gtronic si cu steptronic...mai citeste..

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

eu nu am e60 dar am condus mai multe (voiam sa-mi cumpar 525d sau 530d, am condus ambele) si sigur e o problema la masina ta. am condus in toate conditiile (drum intins, oras, DN, etc) si n-am simtit smucituri evidente. la una din ele se simtea cand o bagai in R, mai ales la rece, dar atat.

 

 

intr'adevar cutia nu e la fel de lina ca la un w211 (care e mult mai axat pe confort), da' socuri n-au voie sa fie.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua

Am si eu un BMW E60 525 D

Masina este din 2006 si are urmatoare problema la cutia automata

Daca merg usor cu masina smuceste la schimb uriile de viteze

Daca merg sportiv cu ea nu smuceste deloc

Deci daca intuiesc cand schimba vitezele si o accelerez nu se simt schimbariile de viteze , daca nu accelerez sau iau piciorul de pe acceleratie smuceste

Sau mai smuceste cand franez mai tare sa opresc masina in loc din ce am inteles de pe forum se poate rezolva din soft , dar asta nu e asa deranjant daca e ceva normal

Si inca ceva ciudat mi s a parut ca atunci cand am bagat o in R si am dat cu spatele parca rontaia ceva in cutie

 

Cutia schimba foarte repede , nu patineaza , motorul merge foarte bine tevile de esapament arata ca noi

Nu stiu ce cutia am , poate ma ajuta cineva sa verific

 

Eu sunt ceva mai pretentios la schimburiile de viteze poate e normal sa schimbe asa eu mai am un E class si un passat ambele automate cu 5g tronic si dsg si schimba mult mai bine si mai finut

 

Orice sfat e binevenit

 

Salut,

Masina ta nu are abolut nici o problema. Asa schimba cutiile alea. Am avut acelasi model, acelasi an, acelasi motor. Am tinut masina aia pana la 460.000 km cumparata din Germania de la reprezentanta in 2008 la 128.000 km. Nu am avut nici o problema cu ea. La fel imi facea si mie cutia. Aveam senzatia o chinui cand merg incet cu ea. Imi dadea impresia ca nu stie daca sa schimbe sau nu viteza in turatii joase. Parca statea pe ganduri. Nu schimba atat de rapid si insesizabil cum o facea golful sotiei.

Nu-ti fa griji, iti spune cineva care a acut aceiasi impresie ca si tine ai aceiasi temere. S-a dovedit defondata la final :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.