Jump to content

DE EVITAT !


bicuss

Recommended Posts

O sa fie hack-uit si aia e..cine le face alea stiu sa le si manareasca ;)

 

Teoretic si matematic sunt imposibil de manarit. Eu stiu sa le fac si ca sa schimbi ceva, trebuie sa schimbi mare parte din lant in spate, asta e ideea, si fiind distribuit, nu-l accepta nimeni modificat in spate. Aici e spilul cu tehnologia asta. E ca scris pe veci. E greu de spart si un bloc (nu imposibil) dar sa le schimbi pe toate in lant in spate (sau macar o parte) e practic imposibil. Teoretic ar fi posibil dar practic probabil ar costa mai mult decat PIB-ul combinat al tuturor tarilor. Asa trebuie sa o iei.

 

Orice se poate face, dar depinde cat costa sa o faci. La blockchain, costurile sunt incredibil de incredibil de mari.

Link to comment
Share on other sites

Nu e usor de manarit, pentru ca nu se scrie intr-un singur loc, si nici nu se calculeaza usor ceea ce se scrie in fiecare loc.

E ca si cum fiecare dintre noi ar avea propria carte de service duplicata in toate masinile care sunt in trafic, si fiecare interventie s-ar scrie in toate aceste carti, inclusiv un numar cu foarte multe cifre scris in fiecare carte, diferit, calculat in functie de multi parametrii; apoi, cand cineva iti va verifica masina, va putea foarte usor sa vada daca undeva e vreo diferenta.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu e usor de manarit, pentru ca nu se scrie intr-un singur loc, si nici nu se calculeaza usor ceea ce se scrie in fiecare loc.

E ca si cum fiecare dintre noi ar avea propria carte de service duplicata in toate masinile care sunt in trafic, si fiecare interventie s-ar scrie in toate aceste carti, inclusiv un numar cu foarte multe cifre scris in fiecare carte, diferit, calculat in functie de multi parametrii; [...]

 

calculat in functie de cel de dinainte. si cel de dinainte in functie de cel de dinaintea lui. Ca urmare nu poti modifica unul din urma, fara sa modifici TOTUL pana la el in urma. Si asta pe fiecare carte de service din lume. Dar ceilalti nu vor accepta modificarea ta din urma, decat daca e la fel cu a lor.

Link to comment
Share on other sites

Ideea care e, fiecare ecuatie dintr-un blockchain e mai complexa decat anterioara.

 

Este o solutie 100% sigura in momentul de fata, inclusiv pentru firme care vor sa iti tina documente pe cloud-uri.

 

 

Probabil cateva sisteme de AI pot sparge si reface un blockchain (LE: in cativa zeci de ani). Un om sigur nu.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

adevaru ça ne place sa ne mintim singuri ca si clienti .

si datul km inapoi e sport national .

toata lumea stie si totusi masinile se vind ca dau bine pe bord !daca aduci una cu 300 000Km cu revizii la zi si etc ,nu o cumpara nimeni ca are prea multi km .

daca e una cu 500 000 km si are pe bord 198 000 Km se vinde imediat ca nu e forjata si clientul in sufletul lui se gindeste ca poate nu sunt chiar asa multi ca masina arata bine !

Edited by eugentim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

multi cumpara BMW pt imaginea asociata; ce conteaza ca sta in fata blocului, vecinii nu stiu ca e stricata; important e sa aiba km putini in bord.

 

 

 

Dar sincer eu nu inteleg aceasta conceptie romaneasca, ca daca are peste 200 de mii de km e proasta masina. Am vazut atatea masini cu 350 400 450 de mii de km reali, masini de flota, taxi de hotel, care mergeau absolut impecabil, daca nu te uitai in bord nici prin cap nu-ti trece ca au atatia km.

La noi se vinde oamenilor fix ce se cere, adica km putini, 180 maxim 200 de mii daca are masina e buna. DAca are peste 200 de mii automat pute.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai este o situatie in care pute!

Eu mi-am luat masina cu putini km, dar cu tapiterie textila, fara butoane in stanga, fara trapa etc. Am vrut sa bifez facelift, scaune incalzite, navi mare si automata...restul....trebuia sa las la an si km pt a ma incadra in buget.

 

Din punctul multora de vedere, "ala nu este BMW, fara scaune confort eu nu ma urc in ea".... si dupa se plang ca le "mananca cu 1 litru in plus fata de cat scot altii pe forum. Oare o fi stricata, stiti un mecanic de bloc bun si ieftin?"

Fiecare cu prioritatile lui!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.