Jump to content

Probleme franare


Recommended Posts

Deci pompa vacuum trebuie inlocuita..daca stai logic,ea ar trebui sa bage aer in tulumba nu si ulei..

Corect. Nu pot nici eu sa imi imaginez cum a ajus ulei acolo. Vacuum se creaza totusi prin tragerea aerului din tulumba. Probabil pompa functioneaza cu ulei... Nu am umblat niciodata la ea..

Cati km are masina? Sa stie si altii cu E46; probabil e specific..

 

Se pare ca exista un kit de reparare:

 

Si am vazut ca este ulei in pompa aia! :pardon:

 

Sau aici cum se repara:

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Pompa vacuum functioneaza cu ulei clar ca am desfacut-o si am vazut ce e inauntru..kit-ul de reparatie contine doar 2 o-ringuri care nu prea au treaba cu problema mea,doar pt etansarea ei pe chiulasa..am avut probleme si cu pierderile de ulei pe la ea,picurand fix pe galeria de evacuare bagand in habitaclu un miros de ulei ars,dar asta am rezolvat-o demult :) masina are 280 k km acuma. O sa fac rost de o pompa vacuum sa o montez si o sa vad daca e vreo diferenta la franare.
Link to comment
Share on other sites

Am intrebat un mecanic bun legat de problema ta, a zis ca trebuie schimbata pompa de vaccum, dar si servofrana care este afectata de ulei.

 

Multumesc frumos.. o sa inlocuiesc prima data pompa vacuum apoi o sa demontez si tulumba si o sa o curat cat pot de bine si o sa vad daca se rezolva problema.

Link to comment
Share on other sites

Deci pompa vacuum trebuie inlocuita..daca stai logic,ea ar trebui sa bage aer in tulumba nu si ulei..

 

Pompa vacuum trage aer din tulumba, nu baga aer. Tragand aer ai pedala usoara la apasare.

 

Daca ti-a bagat ulei in tulumba, vezi ca trebuie sa schimbi furtunul cu supapa unisens ( e stricata supapa ).

Uleiul din tulumba in timp iti sparge membrana si tot la fel vei avea pedala tare, asa ca inceaca sa cureti uleiul din tulumba, sau schimbi tulumba.

 

Prima data verifica supapa unisens, din moment ce spui ca ai vacuum bun, inseamna ca pompa este buna, gasind ulei in tulumba, este supapa stricata.

Edited by radu95
Link to comment
Share on other sites

Pompa vacuum trage aer din tulumba, nu baga aer. Tragand aer ai pedala usoara la apasare.

 

Daca ti-a bagat ulei in tulumba, vezi ca trebuie sa schimbi furtunul cu supapa unisens ( e stricata supapa ).

Uleiul din tulumba in timp iti sparge membrana si tot la fel vei avea pedala tare, asa ca inceaca sa cureti uleiul din tulumba, sau schimbi tulumba.

 

Prima data verifica supapa unisens, din moment ce spui ca ai vacuum bun, inseamna ca pompa este buna, gasind ulei in tulumba, este supapa stricata.

 

E cumva vorba de furtunul nr 6 ? http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=AY71-EUR-06-2003-E46-BMW-318i&diagId=34_1207

Dar supapa unde este ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 8 months later...

Pana la urma unde ai rezolvat??aceeasi problema am si eu ,ce a fost daca sa rezolvat

 

In garaj la mine am rezolvat-o ..am inlocuit prima data pompa vacuum,la fel nici o schimbare. Astazi am inlocuit tulumba,m-am chinuit vreo 3 ore,mi-am belit si mainile dar a meritat,problema s-a rezolvat thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Problema cu intaritul pedalei de frana revine..din ianuarie pana acuma a franat ok ,dupa inlocuirea tulumbei,ieri a revenit problema :( nu stiu ce ar mai putea sa fie .o sa verific din nou astazi cu un furtunas ceva sa il introduc in tulumba sa vad daca este ulei acolo din nou...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.