Jump to content

Verificare VIN


heget

Recommended Posts

  • 1 year later...

am verificat si eu o masina la care stiam clar daunele (care erau oficiale si prezente in istoricul bmw) si pot sa spun ca sunt bani aruncati...pe site concluzia a fost ca nu are daune si nici inscrisuri la asigurari...fals...singurul lucru util este istoricul km de-a lungul timpului, in rest doar info pe care le gasesti gratis sau total inutile, din punctul meu de vedere raportul carVertical este inutil si mult prea scump pt ce date ofera...

concluzie, nu folositi carVertical asta, e jenant...

Edited by zeronoo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

am verificat si eu o masina la care stiam clar daunele (care erau oficiale si prezente in istoricul bmw) si pot sa spun ca sunt bani aruncati...pe site concluzia a fost ca nu are daune si nici inscrisuri la asigurari...fals...singurul lucru util este istoricul km de-a lungul timpului, in rest doar info pe care le gasesti gratis sau total inutile, din punctul meu de vedere raportul carVertical este inutil si mult prea scump pt ce date ofera...

concluzie, nu folositi carVertical asta, e jenant...

 

In plus, de cand cu GDPR si nu numai, nu mai risca nimeni sa permita inteparea bazelor de date pentru divulgarea unor informatii sensibile, decat cu acordul clientului bineinteles, vezi gen cazurile masinilor raportate furate, cu acordul tau masina ta ajunge intr-o baza de date comuna si poate aparea pe rapoartele minune carverticaliene.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Am verificat acum mașina mea, pe care o suspectez de o dauna, și avem așa:

- carvertical nu Raportează nicio dauna, doar km pentru fiecare vizita in service + dotări mașina

- auto-records Raportează doua repair jobs din cele trei intrări in service + dotări mașina

- dealerul spune (și in scris) ca a schimbat doar bara fata.

 

Nu folosiți doar carvertical înainte de achiziție precum am făcut eu!

Edited by b77miy
Link to comment
Share on other sites

Am verificat acum mașina mea, pe care o suspectez de o dauna, și avem așa:

- carvertical nu RaporteazĂŁ nicio dauna, doar km pentru fiecare vizita in service + dotĂŁri mașina

- auto-records RaporteazĂŁ doua repair jobs din cele trei intrĂŁri in service + dotĂŁri mașina

- dealerul spune (și in scris) ca a schimbat doar bara fata.

 

Nu folosiți doar carvertical ĂŽnainte de achiziție precum am fĂŁcut eu!

 

incearca http://checkvin.eu data viitoare :D

Link to comment
Share on other sites

@ckh, de ce n-am stiut de acest site si mai devreme? Ma calmam repede.

 

Bun, acum concluzii (parerea mea personala si subiectiva!):

- carvertical, informatiile sunt de toata jena. Bani aruncati aiurea! Obtii lista de optionale, pe care o poti obtine si pe mdecoder (vezi mai sus).

- auto-records, informatii mai detaliate, inclusiv intrarile in service. Nu afiseaza detaliile despre intrarile in service.

- checkvin, informatii complete, inclusiv piese si unitati de manopera necesare! Descrierea problemei asa cum spune clientul la predare masina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ckh, de ce n-am stiut de acest site si mai devreme? Ma calmam repede.

 

Bun, acum concluzii (parerea mea personala si subiectiva!):

- carvertical, informatiile sunt de toata jena. Bani aruncati aiurea! Obtii lista de optionale, pe care o poti obtine si pe mdecoder (vezi mai sus).

- auto-records, informatii mai detaliate, inclusiv intrarile in service. Nu afiseaza detaliile despre intrarile in service.

- checkvin, informatii complete, inclusiv piese si unitati de manopera necesare! Descrierea problemei asa cum spune clientul la predare masina.

 

nu e de mult timp aparent, lumea a tot scris pe forum despre site :D

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce, dar mie checkvin.eu nu-mi zice si ce reparatii s-au facut. Sa fi cerut eu altceva de la ei?

Am verificat pe portalul celor de la rar si imi arata niste reparatii, iar pe checkvin doar ca a intrat in service.

 

A se vedea comparativ cele doua atasamente:

post-99933-0-99369600-1598477573_thumb.png

post-99933-0-73227200-1598477587_thumb.png

 

Link to comment
Share on other sites

Carvertical este o panarama, acum aveti aplicatia de la RAR care e foarte utila, arata nr de km de la inmatricularea in atara cat si daca a avut daune pe asigurare. Daca vrei istoric complet, apelezi la reprezentanta ...

 

istoric complet de la reprezentanta ofera si baietii de la checkvin.eu - este o varianta buna ca sa nu ajungi pe la reprezentanta cu orice masina

Link to comment
Share on other sites

Mdecoder merge! In link-ul de mai jos inlocuieste ab12345 cu ultimele 7 caractere din VIN-ul tau.

Link direct: https://www.mdecoder.com/decode/ab12345

Exemplu https://www.mdecoder.com/decode/G458497

daca bag seria de sasiu, imi zice ca limit exceeded desi nu am cautat nicio masina azi sau recent

e vreun workaround pentru asta?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.