Jump to content

Rulment roara


Tavicu

Recommended Posts

Salutare,

 

Am si eu un F31 caruia trebuie sa ii schimb un rulment pe fara dreapta.

 

M-am interesat si pe original este 1000 RON. Aftermarket (fag sau skf) este cam 400 RON.

 

Merita diferenta de 600 RON pe original? Este de doua ori jumate mai bun? :p

 

Voi ce ati pus pe masinute si daca ati fost multumiti/avut probleme?

Link to comment
Share on other sites

Eu as merge pe original. Am schimbat si eu unul pe spate si am pus original, ca nu vreau sa am batai de cap sa-mi pice iar sa pierd vremea prin service.

 

Mai sincer sa fiu nici mie nu imi place sa umblu prin service-uri!

 

Eu din pacate merg pe un drum de piatra cam 2km pana sa ajung acasa si sunt sigur ca nici rulmentul nou nu o sa tina asa mult pe cat ar trebui. De aici si faptul ca nu prea ma lasa inima sa dau asa mult pe original ca in scurt timp sa trebuiasca schimbat.

Link to comment
Share on other sites

Ca si sursa sigura ... cele standard ma gandeam, autopieseonline24.ro, epiesa. Aveti si alte recomandari?

 

Am cumparat si eu de curand de la "autopieseonline24.ro" , si am fost surprins sa vad ca sunt din Berlin. Deci piesele de acolo vin ... implicit mi-ar place sa cred ca sunt cu calitatea destinata nemtilor.

Link to comment
Share on other sites

Mai sincer sa fiu nici mie nu imi place sa umblu prin service-uri!

 

Eu din pacate merg pe un drum de piatra cam 2km pana sa ajung acasa si sunt sigur ca nici rulmentul nou nu o sa tina asa mult pe cat ar trebui. De aici si faptul ca nu prea ma lasa inima sa dau asa mult pe original ca in scurt timp sa trebuiasca schimbat.

Atunci poate e momentul sa faci un experiment. Pune un rulment FAG dintr-o sursa cat se poate de reputabila si rezonabila la pret. Daca rulmentul pica din nou stiind ca mergi pe acel drum pavat, afli macar ca rulmentul respectiv (cu toate ca si ei ar trebui schimbati in pereche..) va tine sau nu..

 

Un alt aspect de considerat ar fi ca rulmentii pusi in fabrica si care sunt de mult timp acolo sigur vor fi scosi greu! Asa ca daca se intampla sa trebuiasca sa ii schimbi din nou atunci vor iesi din fuzeta mai usor pentru ca ii poti spune mecanicului sa puna un strat superficial (dar eficient) de vaselina cuprata-"anti-size" ..adica din aceea care se pune pe spatele placutelor de frana, si poti considera sa schimbi singur rulmentii aceia daca trebuie, salvand bani. ;)

 

Cati km are masina?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

cu toate ca si ei ar trebui schimbati in pereche..

 

Un alt aspect de considerat ar fi ca rulmentii pusi in fabrica si care sunt de mult timp acolo sigur vor fi scosi greu! Asa ca daca se intampla sa trebuiasca sa ii schimbi din nou atunci vor iesi din mai usor pentru ca ii poti spune mecanicului sa puna un strat superficial (dar eficient) de vaselina cuprata-"anti-size" ..adica din aceea care se pune pe spatele placutelor de frana, si poti considera sa schimbi singur rulmentii aceia daca trebuie. ;)

 

Cati km are masina?

 

Cel de pe stanga a fost deja schimbat in urma unui incident (pe original ca am facut la reprezentanta).

 

Am luat deja pasta respectiva si tot ce trebuie! Doar rulmentul lipsea si nu stiam ce sa fac ... daca merita sau nu pretul.

 

Masina are 210.000 KM si motivul principal pentru care vreau sa il schimb si pe cel de pe dreapta este ca atunci cand fac stanga (intr-un rond e cel mai accentuat) se simte o "rontaiala", nu stiu cum sa explic. Cand fac dreapta nu. Evident si cu consultatia mecanicului :p

 

Plus ca schimb si discurile, deci e mai simplu acu.

 

Multumesc mult de sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

si pe original vine cumva cu ansamblu fuzeta?

Nup. Sunt doua chestii separate.

 

Dar nu poti sa scoti rulmentul din fuzeta fara sa il strici (daca este montat de foarte mult timp). Dasta a fost schimbat si rulmentul cand s-a schimbat fuzeta la mine.

 

Un mic update. Am dat comanda de pa autopieseonline24 de rulment SKF si comanda a plecat din Germania. Saptamana viitoare ar trebui sa primesc rulmentul!

 

Va anunt cum este dupa ce il montez :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.