Jump to content

Sfat achizitionare X6.


IonutL

Recommended Posts

Salut si bine v-am gasit, m-am inscris si eu pe acest forum pentru ca mi se pare interesant si ma pot documenta cat mai bine.

Lasand la o parte asta, vreau sa va pun unele intrebari.

Urmeaza pana la sfarsitul verii sa achizitionez un BMW X6 3.5d, Intretinerea, impozitul, m-am documentat si am aflat in mare care e treaba.

Drumurile nu vor fii in mare parte doar in oras, in weekend-uri plec mai mereu, chiar am avut placerea sa merg cu un X6 2012 motorizarea la fel, pe autostrada a scos un 8,5 - 9% ceea ce mi-a placut, fiind o masina de 2 tone... in oras un consum de 12-13 , si la ore de vard 14-15%.

Masina asta, la drum lung e o placere sa o conduci, confortul nu este unul din punctul forte al ei, dar te simti foarte ok in ea si e placut de condus, mai ales ca poti aduce un x6 2012 cu unul 2015-2016, imi place ca este foarte customizabila.

 

Acum as vrea sa va intreb pe voi, daca ati avut, daca stiti pe viitor ce s-ar strica, ce ar trebuii schimbat mai devreme/mai tarziu si daca se merita sa o cumpar.

Va multumesc, si drumuri bune!

Link to comment
Share on other sites

Pentru rulaj majoritar in oras X6 e f. mare, un X5 facelift de 3l. consider ca iti satisface orice moft, acum fiecare dupa preferinta si buget.

 

Da, sunt constient ca e un consum maricel, dar imi place foarte mult aceasta masina si caroseria ei, am uitat sa mentionez, am un buget de 27.000 euro.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Este irelevant bugetul tau de achizitie, trebuie sa te gandesti daca ai si buget sa o intretii.

 

Impozit - in jur de 2.200 lei. Anvelopele sunt minim 750 lei/ bucata. Eu nu am avut probleme majore cu ea pana acum (124.000 km), dar tocmai ce i-am schimbat radiatorul - in jur de 2.000 lei. Asta asa, sa ai o mica idee..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Este irelevant bugetul tau de achizitie, trebuie sa te gandesti daca ai si buget sa o intretii.

 

Impozit - in jur de 2.200 lei. Anvelopele sunt minim 750 lei/ bucata. Eu nu am avut probleme majore cu ea pana acum (124.000 km), dar tocmai ce i-am schimbat radiatorul - in jur de 2.000 lei. Asta asa, sa ai o mica idee..

 

Salut, mersi de raspuns. Stiu ca bugetul este irelevant, dar imi pot permite sa ma pot plimba cu ea, de impozit stiam. Begetul pentru intretinere pot spune ca e suficient sa ma pot duce imediat la service.

Mai imi poti da niste sfaturi? Adica cum se prezinta masina pentru tine?

Edit: Din ce an este masina ta si ce motorizare?

Edited by IonutL
Link to comment
Share on other sites

Salut, mersi de raspuns. Stiu ca bugetul este irelevant, dar imi pot permite sa ma pot plimba cu ea, de impozit stiam. Begetul pentru intretinere pot spune ca e suficient sa ma pot duce imediat la service.

Mai imi poti da niste sfaturi? Adica cum se prezinta masina pentru tine?

Edit: Din ce an este masina ta si ce motorizare?

 

2010, 3.0d, 245 cp

Link to comment
Share on other sites

In X6 nu se sta bine in spate daca e cineva inalt, prin luneta nu vezi mai nimic :p Este o masina ft ok pt drumuri lungi, in oras e prea mare pt parcari. Eu vorbesc dpdv al unui om care sta in Bucuresti unde doar Smarturile gasesc usor loc de parcare si nici alea mereu. Cum zice si colegul mai sus, intretinerea unui X6 nu e ieftina, asa ca ai grija sa poti duce costurile. Consumul 12% in oras nu-l cred nici mort, eventual doar intr-un oras ca Strehaia sau Buzias ( daca pot fi numite orase). Eu conduc un F30 330XD si consuma 15% in Bucuresti la mers la bara la bara si unde se poate mers sportiv. Al batran a avut un X6 4.0D din 2012 si i-a picat turbina pe la 320k km ceea ce na, nu e o surpriza, masina aia fusese forjata destul de mult :D Spor la achizitie!
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri, bani pentru intretinerea masinii am, nu stiam ce fel de motorizare ar fii mai ok pentru oras.

Nu intreb pentru ca tin de bani sau o iau pentru a o tine in garaj, am mers cu o motorizare la fel cum am mai spus si mai sus si scotea un 11,12.5% mers bara la bara, consumul era real si am mers cam 2 ore si jumate prin oras si nu a urcat mai sus de 13%.

Alte pareri, ce ar trebuii sa schimb neaparat sau la ce ar trebuii sa ma uit mai atent cand o cumpar?

Va multumesc inca o data pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri, bani pentru intretinerea masinii am, nu stiam ce fel de motorizare ar fii mai ok pentru oras.

Nu intreb pentru ca tin de bani sau o iau pentru a o tine in garaj, am mers cu o motorizare la fel cum am mai spus si mai sus si scotea un 11,12.5% mers bara la bara, consumul era real si am mers cam 2 ore si jumate prin oras si nu a urcat mai sus de 13%.

Alte pareri, ce ar trebuii sa schimb neaparat sau la ce ar trebuii sa ma uit mai atent cand o cumpar?

Va multumesc inca o data pentru raspunsuri.

 

sigur scotea 12 mers bara la bara, cand consuma un 2.0 diesel atat bara la bara. In fine, este perfect ca masina de oras. :))

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Imi lua mie E90 manual 2.0d 10% in BUcuresti in trafic...nush cum scoti cu motor de 3000 biturbo si masina de 2 tone aprox acelasi consum....o fi fost E90-ul meu stricat...NOT :LMAO: Stii vorba aia: Cat consuma utilajul? Cat vreau eu :D Edited by six in line
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Conduc de aprox. 1 an X5 3.0 236cp, 6+1, masina este folosita 90% in Bucuresti.

Consum in oras: 12,6% - nu merg in aglomeratie, ca idee traseu Tineretului - Baneasa rush hour 13,8%. In afara nu am scos sub 9,5%. Probabil daca achizitionezi 8+1, la drum lung, scoti cifre si mai mici. Oricum, daca ai bani de X5/X6 nu il iei ca sa faci cifre impresionante la consum.

 

La ce trebuie sa te uiti/verifici cand cumperi masina, lucruri pe care le-am schimbat eu dupa evaluarea masinii:

 

service cutie viteze: 6+1 aprox. 1500lei, 8+1 aprox. 2400 lei

anvelope, minim 600 lei/bucata

releu buji + verificare/schimbare buji - este o problema comuna la generatia E

egr si clapeta acceleratie - aprox. 200 euro

fulie vibrochen - aprox. 800 lei.

schimb de ulei + filtre este in jur de 10000 lei.

 

Verifica valorile la injectoare, inteleg ca injectorul 5 poate avea probleme, filtru particule, turbina.

 

Verifica tot ce tine de directie, este scump acolo, mai ales caseta, sa nu aiba pierderi de lichid.

Nu achizitiona masina cu sunetul standard ca este de 2 lei, la fel si scaunele standard. Nu stiu la X6, insa la X5 am cautat sa nu fie cu perne pe spate, scapi de o grija de cateva sute de euro.

 

Bafta la cautari!

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

sigur scotea 12 mers bara la bara, cand consuma un 2.0 diesel atat bara la bara. In fine, este perfect ca masina de oras. :))

 

Atat am reusit sa scot cu ea, timp de cateva ore mers in bucuresti (brancoveanu, tineretului, luica) ce e drept mai sarea din cand in cand, posibil sa fie stricata si real sa fi consumat 15-16% :))

 

Imi lua mie E90 manual 2.0d 10% in BUcuresti in trafic...nush cum scoti cu motor de 3000 biturbo si masina de 2 tone aprox acelasi consum....o fi fost E90-ul meu stricat...NOT :LMAO: Stii vorba aia: Cat consuma utilajul? Cat vreau eu :D

 

Atat am reusit sa scot eu, nu a fost chiar ora de varf dar destula aglomeratie incat sa vad ce scoate

 

Conduc de aprox. 1 an X5 3.0 236cp, 6+1, masina este folosita 90% in Bucuresti.

Consum in oras: 12,6% - nu merg in aglomeratie, ca idee traseu Tineretului - Baneasa rush hour 13,8%. In afara nu am scos sub 9,5%. Probabil daca achizitionezi 8+1, la drum lung, scoti cifre si mai mici. Oricum, daca ai bani de X5/X6 nu il iei ca sa faci cifre impresionante la consum.

 

La ce trebuie sa te uiti/verifici cand cumperi masina, lucruri pe care le-am schimbat eu dupa evaluarea masinii:

 

service cutie viteze: 6+1 aprox. 1500lei, 8+1 aprox. 2400 lei

anvelope, minim 600 lei/bucata

releu buji + verificare/schimbare buji - este o problema comuna la generatia E

egr si clapeta acceleratie - aprox. 200 euro

fulie vibrochen - aprox. 800 lei.

schimb de ulei + filtre este in jur de 10000 lei.

 

Verifica valorile la injectoare, inteleg ca injectorul 5 poate avea probleme, filtru particule, turbina.

 

Verifica tot ce tine de directie, este scump acolo, mai ales caseta, sa nu aiba pierderi de lichid.

Nu achizitiona masina cu sunetul standard ca este de 2 lei, la fel si scaunele standard. Nu stiu la X6, insa la X5 am cautat sa nu fie cu perne pe spate, scapi de o grija de cateva sute de euro.

 

Bafta la cautari!

 

Mersi frumos de raspuns, e clar ca nu voi sta tot timpul cu ochii la consum ca nu o cumpar doar cand iau salariu sa ma plimb 2 zile :)) . Am auzit si eu chestia cu injectoarele si chiar astazi am fost sa vad o masina, in anunt scria in perfecta stare dar cand am putut sa vad ce e sub capota am plecat direct. Masina o sa fie folosita putin mai mult in oras, servici, plimbari si in weekend drum lung. 8+1 nu stiu neaparat daca as opta, pentru ca nu fac chiar asa multi KM drum lung.

Minus un zero ... sperii omul si nu isi mai ia X6.

Chiar ma gandisem :))

Link to comment
Share on other sites

Daca consumul de 15-17% nu te sperie si iti permiti masina si intretinerea ei, atunci nu ai de ce sa-ti faci griji. Cum zic si colegii, la seriile E, mai ai de schimbat uneori bujii, releu, caseta de directie. Ai grija sa cumperi o masina ok, sunt multe "bombe" pe autovit care se vand drept impecabile cu km reali. Spor la cautat si achizitie!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca consumul de 15-17% nu te sperie si iti permiti masina si intretinerea ei, atunci nu ai de ce sa-ti faci griji. Cum zic si colegii, la seriile E, mai ai de schimbat uneori bujii, releu, caseta de directie. Ai grija sa cumperi o masina ok, sunt multe "bombe" pe autovit care se vand drept impecabile cu km reali. Spor la cautat si achizitie!

 

Multumesc frumos, chiar am fost sa caut o masina azi si am explicat mai sus ce s-a intamplat, ce sa vezi am intrat pe olx un anunt nu prea asemenator cand am fost sa ma vad cu propietarul ce sa vezi... era aceelasi :angel: Sunt 100% sigur ca nu era samsar.. :laugh:

Multumesc la toti pentru sfaturi si indrumari, va urez succes si voua si drumuri bune!

Link to comment
Share on other sites

8.5 - 9 la suta trafic intens.. doamne fereste :))) Pai si cand nu e trafic intens cat consuma in oras, 7? Si in afara probabil 5 6. Felicitari!:))

 

 

5.9 in afara eco pro(eram foarte obosit mergeam cu 90-110, am vrut sa ajung acasa, in siguranta), seara in oras 7.5(cand nu merg semafoarele)

Edited by Mihai Eduard
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

5.9 in afara eco pro(eram foarte obosit mergeam cu 90-110, am vrut sa ajung acasa, in siguranta), seara in oras 7.5(cand nu merg semafoarele)

 

5.9 pe eco la 90 110?:))) Pai nici oficial nu cred ca are consumul atat, felicitari daca obtii consum mai mic decat cu un x1 x3 cu motor de 2.000.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.