Jump to content

ProblemĂŁ huruit intermitent nerezolvatĂŁ la reprezentanțĂŁ


Recommended Posts

De obicei planetarele bat doar cand viram directia si acceleram..

 

As zice ca una din planetare face zgomot. Sigur huruiala nu sunt de fapt batai foarte scurte (specifice de planetara..). Huruit de rulment e un zgomot gros/dw joasa tonalitate, nu se aude sub nici o forma nici o bataie (ticaiala, daca vrei..) candnl rulmentul huruie pentru ca in el se creaza un joc intre bile care nu pot bate, pe cand planetara are trei brate scurte ca trei degete intre care sta o nuca cu trei axe la 120 grade distanta si trei bile "gaurite" pe acele axe.. Care chiar pot fi lovite de bratul (cu trei degete) prin spatiu care se creaza pe viraj (chiar daca jocul e detectabil la mana cu planetara dreapta.. pe banc). ;)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest CosmaCosmin

Astazi am schimbat cutia la Peugeot si huruitul a disparut.

Asta este experienta mea si nu un diagnostic. Sper ca tu sa scapi mai ieftin.

 

care cutie,

transfer sau viteza?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Salut ai rezolvat problema ? , aceasi problema o am și eu , când trag dreapta pare sa disparĂŁ când merg drept se aude când fac stânga se aude , dacĂŁ ai rezolvat te rog sa mi spui și mie cum , am fost la bforce apb adgarage mi au zis de rulment l am schimbat și degeaba ..

 

Salut,

 

Ai reusit sa.i dai de capĂŁt? Aceeași problemĂŁ sacaitoare o am si eu.

Multumesc anticipat pt raspuns!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Zgomotele astea de obicei sunt doar de rulmenti, adica greutatea care se lasa pe rulmentul obosit il determina sa faca zgomot, poti incerca sa schimbi si spate daca tot te-ai apucat sa schimbi? iti spun asta ca am schimbat 3 rulmenti la un ford mondeo 2019 pana sa dispara zgomotul reclamat de catre client, 2 erau defecti, unul de pe stanga fata si unul de pe dreapta spate. Masina producea un zgomot puternic pe la 100 km/h cand incepeai sa faci stanga-dreapta in mers.
Link to comment
Share on other sites

Asta ca se aude mai puternic cand iei curba doar intr-o parte e de la rulment. Asa imi facea si mie cand am avut un rulment pe spate dus, dar la mine a fost usor de identificat.

 

In cazul de fata...nu stiu, pune-i sa schimbe toata masina pana ii dau de cap. Vezi si prin legea ANPC, daca nu ma insel, parca exista o reglementare pt cazurile in care nu poate fi remediata problema dupa un numar de x interventii.

 

ps: tot spunea lumea ca reprezentantele abia asteapta sa schimbe piese pe garantie. Nimic mai fals, reprezentantei fiindu-i platit un pret agreat de BMW pt manopera (mult mai mic), de unde si interesul lor scazut, de multe ori. Asta pe langa faptul ca trebuie facute dosare, trimise la bmw, aprobate etc ... mult de munca. Cel mai simplu e a 2a zi dupa ce ai iesit din garantie, imediat iti toarna foaia cu "ce trebuie schimbat" pe banii tai.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

ca sa intervin si eu in subiect, ca la mine sunt 3 zgomote distincte la puntea fata.

 

la voi se manifesta cumva si la viteze mici ca un fel de "horc"?

 

la mine cand sunt cu volanul bracat si o iau din loc usor, indreptand rotile, uneori asa se aude "horc"

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Revin cu un update ĂŽn ceea ce priveĂâ˘te ââŹĹrezolvarea meaââŹÂ.

 

Mult timp am ignorat problema mai ales cĂŁ maĂâ˘ina a fost folositĂŁ doar prin oraĂâ˘. Am tot cĂŁutat pe net cauze ale acestei probleme Ăâ˘i spre surprinderea mea foarte multe din problemele erau cauzate de tipul de anvelope. Din ce am ĂŽnvĂŁĂâşat din cĂŁutarea mea de pe diverse topicuri de afarĂŁ, e cĂŁ x-drive-ul nu se ĂŽmpĂŁcĂŁ decât cu anvelope run-flat. Anvelopele mele de varĂŁ nu sunt run-flat. Mai mult decât atât, la plecarea de pe loc au un comportament foarte dubios, ca Ăâ˘i cum patineazĂŁ roata pe asfalt Ăâ˘i astfel se simt niĂâ˘te Ăâ˘ocuri ĂŽn cutie destul de urâte, care ĂŽn ultima perioadĂŁ s-au cam agravat.

 

Anvelopele de iarnĂŁ sunt ĂŽncĂŁ cele originale, run-flat. DeĂâ˘i Ăâ˘tiam cĂŁ zgomotul se aude Ăâ˘i cu acelea, am zis sĂŁ le schimb aĂâ˘a pe timp de varĂŁ, sĂŁ ĂŽmi alimentez curiozitatea. Surpriza este cĂŁ deĂâ˘i au 7 ani, maĂâ˘ina nu mai patineazĂŁ Ăâ˘i nu mai sunt Ăâ˘ocuri ĂŽn cutie. Mai mult decât atât, zgomotul acela la 60 km/h nu se mai aude, iar la 110-120 foarte puĂâşin - spre insesizabil. Pe de altĂŁ parte, Ăâşin minte cĂŁ iarna zgomotul era totuĂâ˘i Ăâ˘i cu aceste cauciucuri. Poate cĂŁ acum fiind mai cald, sunt niĂâ˘te condiĂâşii mai bune de rulaj pentru ele. Nu Ăâ˘tiu ...

 

Ăncep Ăâ˘i eu sĂŁ cred cĂŁ poate fi de la anvelope, nu Ăâ˘tiu de ce ar influenĂâşa aĂâ˘a mult, dar ĂŽn urma cĂŁutĂŁrilor am citit despre cazuri ĂŽn care neutilizarea anvelopelor run-flat pe x-drive a cauzat probleme mai mari, la cutie de viteze/transfer sau grup.

 

Acum voi cumpĂŁra un set de all-season run-flat Ăâ˘i voi vedea dacĂŁ e mai bine cu un set complet nou. Surprinderea mea e cĂŁ nu prea am alegeri la all-season run-flat. Momentan merg cu cele de iarnĂŁ Ăâ˘i uneori mi se pare cĂŁ nu se mai aude nimic deranjant.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[...]x-drive-ul nu se Împacã decât cu anvelope run-flat

[...]neutilizarea anvelopelor run-flat pe x-drive a cauzat probleme mai mari, la cutie de viteze/transfer sau grup.[...]

 

nu este adevarat !

 

te-ai documentat aiurea, fara suparare... si ai inteles gresit

 

utilizarea anvelopelor de dimensiuni diferite (decat cele date de producator) dauneaza cutiei de transfer, nu conteaza daca sunt run-flat sau tubeless

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Posibil sĂŁ ai dreptate, nu zic nu. Nu ĂŽncerc sĂŁ conving pe nimeni mai ales cĂŁ nici eu nu sunt convins. Eu doar v-am zis ce am observat, ĂŽmpreunĂŁ cu cei apropiaĂâşi Ăâ˘i mecanicul la care merg. Aici e o discuĂâşie interesantĂŁ pe tema aceasta: https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1482943 . Toate cele bune!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by vladi2993
Link to comment
Share on other sites

Posibil sĂŁ ai dreptate, nu zic nu. Nu ĂŽncerc sĂŁ conving pe nimeni mai ales cĂŁ nici eu nu sunt convins. Eu doar v-am zis ce am observat, ĂŽmpreunĂŁ cu cei apropiaĂâşi Ăâ˘i mecanicul la care merg. Aici e o discuĂâşie interesantĂŁ pe tema aceasta: https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1482943 . Toate cele bune!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ok.

Eu am citit prima si a treia pagina din linkul postat.

Doar o singura persoana "yetihunter67" din cele doua pagini citite a spus ca daca pune run-flat in locul non-RF dispare problema.

Toti ceilalti spun ca nu au observat diferente.

Dintre toti pe cine crezi ca as crede mai mult?

Link to comment
Share on other sites

Cum am spus - nu ĂŽncerc sĂŁ deschid o dezbatere, ĂŽn cazul meu s-a potrivit situaĂâşia asta ĂŽn care maĂâ˘ina are un comportament mai bun cu anvelopele originale. Poate e o coincidenĂâşĂŁ. Nu neg. UrmeazĂŁ sĂŁ iau anvelope noi Ăâ˘i sĂŁ vĂŁd cum se comportĂŁ.

 

Un membru de pe forum m-a ĂŽntrebat pe pm dacĂŁ am rezolvat ceva Ăâ˘i cum eu am deschis topicul iniĂâşial am zis sĂŁ nu mai evit sĂŁ rĂŁspund, deĂâ˘i Ăâ˘tiam cĂŁ lumea ĂŽmi va sĂŁri ĂŽn cap cĂŁ spun aiureli - ceea ce s-a Ăâ˘i ĂŽntâmplat. Habar n-am, poate circumferinĂâşa acestor Dunlop-uri (deĂâ˘i aceeaĂâ˘i dimensiune ca cele de iarnĂŁ) nu este identicĂŁ cu cea a celor originale. Chiar nu Ăâ˘tiu.

 

Am ĂŽncercat pe partea mecanicĂŁ rezolvĂŁri, cutii de viteze nu mĂŁ apuc sĂŁ schimb, deci ce o fi - o fi Ăâ˘i cu anvelopele alea pe care le voi lua. Cu reprezentanĂâşa m-am lĂŁmurit...

Cum am zis, la mine e un caz particular Ăâ˘i am ales sĂŁ vĂŁ zic cum am rezolvat eu problema doar ca sĂŁ aduc un update celor care se ĂŽntrebau dacĂŁ am rezolvat.

 

Noi sĂŁ fim sĂŁnĂŁtoĂâ˘i.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.