Jump to content

Sfat motor X3f25 2.0d xdrive


ACM

Recommended Posts

Va salut,

 

Am urmatoarea intrebare: odata desfacut motorul ptr anumite lucrari ( curatare _chiulasa_ colmatata, supape, etc...) mai e motorul la fel ca inainte?

Asta in cazul in care presupunem ca operatia de curatare este facuta corect.

Masina e in service la reprezentanta BMW din Timisoara. Acolo vor fi facute lucrarile de curatare la motor si inlocuire galerie admisie cu una complet noua.

 

Intreb asta deoarece unii sunt de parerea ca un motor odata desfacut nu mai e la fel.

 

Va multumesc anticipat ptr pareri si sfaturi.

 

Sent from my LG-H990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Intreb asta deoarece unii sunt de parerea ca un motor odata desfacut nu mai e la fel.

 

 

 

Cred ca putem afirma asa ceva atunci cand la motor umbla cineva care nu are nici o idee despre mecanica auto. Nu cred ca este cazul unei reprezentante auto indiferent de care ar fii ea. Stiu ca o sa-mi sariti in cap dar ceea ce vreau sa spun este ca prea sa creat o fobie asa asupra reprezentantelor service din Ro. Toti sunt tampiti si angajati acolo pe XXX criterii.

Colegu, stai linistit ca motorul tau va functiona chiar mai bine, adica in parametrii , dupa rezolvarea problemelor .

Cu stima!

Edited by Saylor Man
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Peste 150tkm e recomandata operațiunea asta,mulți nu o fac pentru ca e scump,de la 3000ron

Am desfăcut la un e46 la 220tkm,si merge brici acum.Conditia este sa pui piese noi si originale,si mecanicul sa știe despre ce e vorba.

In plus,se observa starea motorului,uzura pistoane,cămăși,turbo,distribuție.Dupa operațiunea asta,motorul mai merge 200tkm fără probleme.

Am curățat _chiulasa_,admisie,supape,capac culbutori.Am înlocuit garnitura _chiulasa_,prezoanele _chiulasa_,Garnituri admisie,bujii,releu bujii,simeringuri supape,supapa egr,furtune vacuum,tot ce a fost nevoie,cam 3500 a fost devizul.

Edited by Vlf
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca mergi un pic mai turat,schimband treptele gen italian tune (termen folosit pe afara cand se conduce mai sportiv masina) previi formarea depunerilor.

Totusi nu cred ca era necesara demontarea motorului ptr curatare, exista solutii eficiente gen Seafoam, Renault 7711229473 , Wynns Combustion Chamber Cleaner,BG Fuel Injection & Combustion Chamber Cleaner, Techron Diesel Concentrate, Redline SI-2, Amsoil PowerFoam, Marvell Mystery Oil

Edited by nitzadrian
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.