Jump to content

F10 2015 lumina ambientala


Caras2uk

Recommended Posts

SalutĂŁri tuturor,am un F10 an 2015 și aș vrea sĂŁ-i pun lumina ambientala in uși..am 4led-stripuri dar nu am 12v in uși pentru ele...am incercat sa iau de la motorul geamului la ĂŽnceput merge dar dupĂŁ un minut i-mi deregleazĂŁ geamul(merge sacadat in jos) și dupĂŁ aceea ĂŽncepe sĂŁ clipeascĂŁ banda led). Poate cineva știe cum as putea sa le conectez(fara sa rutez cablu din mașinĂŁ)?. Mulțumesc, Adrian.
Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat un kit din china de pe aliexpress - benzile led vin cu tot cu conectori (unul tata care intra in mufa mama in care se conecteaza comenzile geamurilor electrice, o mufa mama in care se pune mufa de la comenzile geamurilor electrice); vezi in topicul masinii mele detaliile; doar la usa fata e ceva mai complicat, se ia curent de la butonul deschidere portbagaj.
Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat un kit din china de pe aliexpress - benzile led vin cu tot cu conectori (unul tata care intra in mufa mama in care se conecteaza comenzile geamurilor electrice, o mufa mama in care se pune mufa de la comenzile geamurilor electrice); vezi in topicul masinii mele detaliile; doar la usa fata e ceva mai complicat, se ia curent de la butonul deschidere portbagaj.

Da,am vazut kitul pe ebay ,dar culmea 520d nu era in lista compatibila...oricum foarte folositoare prezentarea,am sa las deocamdata usa soferului si am sa vad la celelalte...Si apropos,ai camere laterale in bara fata?...eu am dar nu vad la ce folosesc... :frantics: .Multumesc,Adrian

Link to comment
Share on other sites

Da,am vazut kitul pe ebay ,dar culmea 520d nu era in lista compatibila...oricum foarte folositoare prezentarea,am sa las deocamdata usa soferului si am sa vad la celelalte...Si apropos,ai camere laterale in bara fata?...eu am dar nu vad la ce folosesc... :frantics: .Multumesc,Adrian

 

Daca ai camere in bara fata, inseamna ca ai surround view. Ar trebui sa ai buton pe consola contrala cu camera, cand apesi ar trebui sa vezi in lateralele masinii pe display. Sau selectezi sa vezi in jos de pe camerele de pe oglinzi, util pentru borduri.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ai camere in bara fata, inseamna ca ai surround view. Ar trebui sa ai buton pe consola contrala cu camera, cand apesi ar trebui sa vezi in lateralele masinii pe display. Sau selectezi sa vezi in jos de pe camerele de pe oglinzi, util pentru borduri.

Da am buton,vad lateral...si cam atat.Alta functionalitate nu au?...poate pentru Lane Change Warning...sau Pedestrian protection...etc?

Link to comment
Share on other sites

Camerele din bara sunt foarte utile la iesirile de pe stradutele inguste, cand ai vederea opturata de masinile parcate pana in coltul intersectiilor. Botul masini fiind mult mai in fata decat scaunul tau, te poti asigura inainte sa scoti jumatate de masina pe prima banda si astfel lovind trei biciclisti si un motociclist satanist care merge pe prima banda.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ai camere pe fata in laterale, vezi daca ai si sub oglinzi si atunci ai 360* (vezi masina de sus).

O activezi de pe camera reverse apasand ok

 

F10 nu are camere surround view, ii lipseste camera din bara fata, asa ca e vorba doar de top view.

 

Poate avea camere in oglinzi si spate, si atunci masina se vede de sus, dar fara zona din fata masinii, sau poate avea cele 2 camere in fata pasajului rotilor anterioare, pentru a putea iesi in siguranta dintr-o parcare sau straduta laterala.

Edited by CatalinP
Link to comment
Share on other sites

F10 nu are camere surround view, ii lipseste camera din bara fata, asa ca e vorba doar de top view.

 

Poate avea camere in oglinzi si spate, si atunci masina se vede de sus, dar fara zona din fata masinii, sau poate avea cele 2 camere in fata pasajului rotilor anterioare, pentru a putea iesi in siguranta dintr-o parcare sau straduta laterala.

 

Nu stiu la f10, dar la f30 optiunea se cheama surround view, adica S5DL, si consta in camere in bara fata pe lateral, camere in oglinzi si camera spate.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
trebuie sa tragi firul impreuna cu restul de cabluri care merg in usa (desfaci conectorul dintre usa sofer si masina si treci firul prin el); daca esti din Bucuresti, iti pot da contactul celui care a facut la mine operatiunea.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.