Jump to content

Numerotare injectoare n47


Recommended Posts

Buna dimineata !Am verificat de curiozitate in urma schimbului de distributie daca injectoarele sunt puse in ordinea data de ista si am avut o surpriza sa vad ca nu corespund.Acum as avea o intrebare legata de numerotarea injectoarelor din ista.Ele sunt numerotate de la radiator spre parbriz sau invers ?(pentru a putea vedea in ce ordine codez injectoarele)
Link to comment
Share on other sites

neata,

 

la n47 din cate stiu eu sunt numerotate invers, adica dinspre parbriz spre radiator. Stiu ca am avut eu o problema la o bujie si asa am aflat, ca stiam ca e la injectorul nr. 1 si ziceau baietii ca e cel mai greu de ajuns la bujia respectiva. Eram langa ei cand lucrau la masina.

 

sper doar sa nu ma insel si sa imi fi adus aminte corect.

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Buna dimineata !Am verificat de curiozitate in urma schimbului de distributie daca injectoarele sunt puse in ordinea data de ista si am avut o surpriza sa vad ca nu corespund.Acum as avea o intrebare legata de numerotarea injectoarelor din ista.Ele sunt numerotate de la radiator spre parbriz sau invers ?(pentru a putea vedea in ce ordine codez injectoarele)

 

De curiozitate, cum ti s-a comportat motorul cu injectoarele puse aiurea?

Link to comment
Share on other sites

Sincer abia ieri le am pus cred in ordinea corecta.Fata de inainte parca vibreaza mai putin si merge mai rotund.Ce am observat este ca acum am corectie mai mare pe un injector (1.2 si celelalte cu minus )fata de inainte(0.8 ,iar celelalte nu erau cu minus toate -unul 0,altul0.2 si unul -0.4).Credeti ca este vreo problema sau am gresit ordinea in care le am pus ?

 

Am vorbit cu cineva care repara bmw si a zis ca sunt numeroatati cilindri de la radiator spre parbriz .Asa ca nici pana in momentul de fata nu stiu cum e corect.Am incercat sa caut in TIS si nu am gasit .

Link to comment
Share on other sites

Am avut ocazia astazi sa ma uit sa vad ordinea in care sunt puse si trecute in soft injectoarele la un n47 la care nu s-a umblat si pot confirma ca ordinea corecta este dinspre radiator spre spatele motorului.(cilindrul 1 spre radiator )Va multumesc pentru informatii.
Link to comment
Share on other sites

Cilindrul 1 este cel dinspre radiator.

Corect.

https://workshop-manuals.com/bmw/5_series_e61/520d_n47_tour/2_repair_instructions/11__engine_(n47)/31__camshaft/2_ra__checking_camshaft_timing_(n47_n47s)/page_354/

 

aici e o poza cu injectoarele mele(al meu e M47 dar vad acceasi pozitionare ca la N47) ... daca e asa ... atunci injectorul unu e cel de la geam ( / cel de la distributie in cazul N47)

 

Cilindru 1 la n47 e la fel ca la m47 adica spre radiator nu spre parbriz, chiar daca lantul la n47 a fost mutat..

Probabil au facut/pastrat asta ("DTC" spre radiator) pentru usurinta prin care se poate pune motorul la punctul mort cu, cale pe el.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.