Jump to content

528i vs 525d vs 530d


Doandesh

Recommended Posts

Salut tuturot,

 

Sunt nou pe acest forum si tot citesc articole de vre-o 3 ore si vad ca este o comunitate faina asa ca am inceput si eu acest topic.

 

Doresc sa achizitionez un F10 2012+ si momentan sunt curios de 3 modele: 528i , 525d si 530d

 

Bugetul este de aproximativ 20.000 Euro, o sa fac in jur de 15-18k Km pe an, 75% in oras (Timisoara)

 

Cel mai mult imi doresc 528i pentru ca nu imi plac motoarele diesel (o chestie subiectiva).Deoarece sunt foarte putine 528i de vanzare am zis totusi sa ma uit si la modele diesel.

 

 

 

Momentan am 3 masini "la favorite"

 

528i xdrive : 525d xdrive RO

 

525d xdrive : 525d xdrive RO

 

530d xdrive : 530d Xdrive DE

 

 

 

As aprecia parerile voastre despre masinile din Link-uri si tot odata pareri despre aceste 3 motoare in general.

Edited by Doandesh
Link to comment
Share on other sites

528i xdrive

As merge pe mana acesteia! Vanez si eu un F10 528I 245 bhp xDrive 1997 cmc. Problema acestui motor (N20) este insa acceasi cu a celebrului N47! Distributia jos dupa achizitie si spor la benzina! Am mers cu o astfel de masina! E ceva frumos acolo sub capota, cu rezerve suficiente de putere si cuplu, fiind un motor turbo. Impozitul este mega suportabil, iar restul nu conteaza! Nu pleca urechea la cei care te sperie! Detin de aproape 6 ani un 325i, echipat cu vestitul N52 "plin de probleme", care in afara de nitel 5W40, ceva bucsi, telescoape, bujii, pompa apa+termostat NU a stat deloc prin "spital" asa cum ma omorau unii!

Sfatul ar fi sa o cumperi dintr-o reprezentanta BMW. Munchen-ul mi-a zis un fost coleg neamt ca ar fi bun pentru BMW! Eu asa voi face in putin timp!

Spor la treaba!

Edited by Ionuț_Cosmin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Merci de raspuns.

 

528i din Ro are distributia schimbata la bmw (recall) in ian 2017 si cu garantie pana in ian 2019.

As prefera un 528i din Germania dar nu gasesc unul care sa aibe tot ce vreau.

 

In schimb am gasit multe 530d si incep sa inclin spre acesta. Nu imi place ca este disel dar imi place ca este 3l 6 pistoane..

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

In situatia in care mergi 75% in oras as lua 528i cu sau fara xdrive. Personal, pe seria 5 as pune doar motoare de 3L, cele de 2L mi se pare ca nu au destula putere pt caroseria grea. E o remarca strict personala, nu lua de bun ce zic eu. Iti recomand sa faci test cu fiecare model si sa decizi apoi ce cumperi. In fond si la urma urmei tu o platesti si tie trebuie sa-ti placa indiferent de parerile noastre stiintifice :D
Link to comment
Share on other sites

Chiar si afirmatia ta tendentioasa este valabila.

Intr-adevar, la motoarele cu 6 cilindri, zgomotul si vibratiile produse de acesta la ralanti sunt reduse in raport cu cele produse de un motor in 4 cilindri.:)

Link to comment
Share on other sites

Chiar si afirmatia ta tendentioasa este valabila.

Intr-adevar, la motoarele cu 6 cilindri, zgomotul si vibratiile produse de acesta la ralanti sunt reduse in raport cu cele produse de un motor in 4 cilindri.:)

 

Partial adevarat. Dar nu prea, e ca si cum ai zice ca degeaba ai Cayenne, abia daca ai 911 turbo s poti sa zici ca ai Porsche.

Normal ca e mai bun un 3000, ca 6 cilindri sunt mai rafinati decat 4, la fel cum 6 cilindri sunt frectie pe langa un v8 sau v 10.

Oricum la seria 5 si in general clasa mare, insonorizarea este foarte buna astfel incat si un amarat de 4 cilindri este silentios dinauntru.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.