Jump to content

Mirror link iPhone cu BMW 320d F30 2016


nlaur86

Recommended Posts

Salutare,

 

Sunt proaspat posesor de BMW 320d Xdrive F30, achizitionat de la reprezentanta BMW din Germania, second-hand.

Pe cat de mishto e masina, pe atat de slab dotata este (mi-au facut o oferta de nerefuzat, incat nu au mai contat dotarile in acel moment). Masina este dotata cu ConnectedDrive si cu sistem navigatie Business (ecranul de 6.6").

Incep sa simt lipsa unor dotari extra printre care si posibilitatea de Mirror Link cu iPhone. Cel mai mult, de fapt, ma afecteaza ca nu pot folosi Waze direct pe ecranul masinii.

Am citit mai multe topicuri si aici si pe alte site-uri din afara, problema e ca se discuta destul de putin si neclar.

A reusit cineva sa utilizeze Waze pe un asemenea model de masina?

 

Am citit mai multe aspecte:

- Unii spuneau despre o interfata pe OBD2 de la BimmerTech cu ajutorul careia poti "coda" masina si poti activa Mirror Link care exista de fapt, dar e inactiv, doar ca merge doar pe Android (sincer, ma cam indoiesc sa fie asa :) ) - btw, conectarea unor dispozitive de genul asta nu anuleaza garantia? Ca vad ca sunt multe pe piata

- Am mai descoperit niste interfete cu ajutorul carora poti face, de fapt, un cast de pe telefon pe ecran (exista, de fapt, un fel de chromecast, dar special pt BMW care se conecteaza, probabil, la calculatorul central);

 

Deci voi cum ati procedat sa aveti Waze direct pe ecranul masinii? De preferat fara sa anuleze garantia, ca mai am 3 ani jumate :).

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Folosesc waze pe displayul masinii via carplay si mirorror iphoneul meu sau via telefonul sotiei via mirrorlink care se activeaza simplu din codare.

Pt carplay trebuie nbt evo, 300eur pt activare carplay si download fsc din connected store.

 

Pt solutii non oem nu stiu ce sa spun. Sunt destule pe aliexpress si se conecteaza la video in al navigatiei daca are in dotare asa ceva(business nu stiu daca are) sau modul video special - gen bimmertech.

 

Le: uitasi sa specific - waze pt carplay merge doar cu tel rootat. Altfel nu ai decat mesaje muIca etc.

Edited by Danyro
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Varianta oem nu exista! Deci sa nu iti para rau ca nici cu ultima navigatie de la bmw nu poti folosi waze-ul.

 

M-am tot uitat si eu dupa solutii avand aceiasi problema. Sunt diverse metode “urate” (din punctul meu de vedere) si mult prea costisitoare (+1000 euro) pentru ce ofera.

 

Eu m-am orientat catre un telefon cu diagonala mare (sony z ultra) pe care il pun sprijinit de navigatia masinii atunci cand merg la drum mai lung :)

 

Cea mai simpla si ieftina metoda!

 

Mai ai una care se ridica pe la 500 euro, navigatie pe android de la Avin, singura care primeste update-uri! Arata bine, touch si alte nebunii, instalezi tot ce vrei pe ea daaarrrr ... are si ea probleme. Cica sunetu nu e tocmai ok, trebuie sa faci si niste artificii cu cablu aux ... nush, pe mine nu m-a incantat. Daca esti dispus sa citesti iti pot lasa link cu forum extern unde sunt zeci de pagini despre navigatia lor!

Edited by Tavicu
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tavicu - ba poti folosi waze cum ziceam, dar trebuie sa ai iphoneul rootat si cu cyndia store in spate etc ;)

 

Ps: nu ti am dat eu minus mai sus

Da, daca il ai rootat, etc. eu ziceam sa mearga strict “as it is”, fara alte artificii!

 

Cat despre minus ... probabil nu ii convine cuiva ca nu se poate ;))

 

Edit: vad ca s-a sucit si ti-a dat tie minus :)) nu ii convine nici metoda cu rootat-ul :)

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

Da, daca il ai rootat, etc. eu ziceam sa mearga strict “as it is”, fara alte artificii!

 

Cat despre minus ... probabil nu ii convine cuiva ca nu se poate ;))

 

Edit: vad ca s-a sucit si ti-a dat tie minus :)) nu ii convine nici metoda cu rootat-ul :)

 

Dar ce atata bataie de cap si 1000 de euro cheltuiti doar ca sa ai mirror? Pana la urma iti iei un telefon cu ecran mare si il pui in suport cand mergi la drum lung, desi sincer sa fiu eu nu vad rostul in cazul meu. Eu am statie, iar navigatia masinii este suficienta daca are ultimele harti la zi. Eu am la f30 nbt cred ( sincer nu stiu cum se cheama sau ce versiune este, este rotita mare cu touch pe ea) si mi se pare suficienta, depinde si de nevoile fiecaruia.

Link to comment
Share on other sites

Dar ce atata bataie de cap si 1000 de euro cheltuiti doar ca sa ai mirror? Pana la urma iti iei un telefon cu ecran mare si il pui in suport cand mergi la drum lung, desi sincer sa fiu eu nu vad rostul in cazul meu. Eu am statie, iar navigatia masinii este suficienta daca are ultimele harti la zi. Eu am la f30 nbt cred ( sincer nu stiu cum se cheama sau ce versiune este, este rotita mare cu touch pe ea) si mi se pare suficienta, depinde si de nevoile fiecaruia.

Asa am zis si eu! Nu merita atatia bani ...

 

E ok si navigatia masinii dar waze-ul te scapa de amenzi :p! eu strict pentru asta il folosesc!

Link to comment
Share on other sites

Asa am zis si eu! Nu merita atatia bani ...

 

E ok si navigatia masinii dar waze-ul te scapa de amenzi :p! eu strict pentru asta il folosesc!

 

Si statia face acelasi lucru, si nici nu mai stai cu ochii in telefon non stop. Ma rog, eu m-am obisnuit cu colegii de statie si nu am probleme de cativa ani nemailuand un radar, desi am o medie orara foarte buna mereu.

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc ambele metode..statie+waze. Mai ales pe timp de noapte cand nu mai prinzi wazeri sau pe drumuri rar circulate de wazeri.

O data m am lasat doar pe waze de lene sa mai scot antena mica din portbagaj si s a lasat cu spaga in localitate :-) mica dar m a prins

Link to comment
Share on other sites

Pe iDrive 5 si 6 este suportata nativ functia de mirroring (testat doar de pe Android). Dar tot trebuie codat Video in Motion ca sa poti folosi Waze. Alta problema este ca trebuie sa folosesti muzica de pe mobil daca il conectezi prin mirroring dar cel putin functioneaza.
Link to comment
Share on other sites

Pe iDrive 5 si 6 este suportata nativ functia de mirroring (testat doar de pe Android). Dar tot trebuie codat Video in Motion ca sa poti folosi Waze. Alta problema este ca trebuie sa folosesti muzica de pe mobil daca il conectezi prin mirroring dar cel putin functioneaza.

Poti sa detaliezi putin, te rog? Eu nu am idee ce versiune de iDrive am, nu am reusit sa imi dau seama.

Cum fac treaba cu codatul Video in Motion? Asta probabil face referire la inchiderea video-ului in timpul miscarii, nu? Siu probabil ca se face cu o interfata OBD2.

Ca pana la urma daca merge, imi iau un Android :)

 

Folosesc waze pe displayul masinii via carplay si mirorror iphoneul meu sau via telefonul sotiei via mirrorlink care se activeaza simplu din codare.

Pt carplay trebuie nbt evo, 300eur pt activare carplay si download fsc din connected store.

 

Pt solutii non oem nu stiu ce sa spun. Sunt destule pe aliexpress si se conecteaza la video in al navigatiei daca are in dotare asa ceva(business nu stiu daca are) sau modul video special - gen bimmertech.

 

Le: uitasi sa specific - waze pt carplay merge doar cu tel rootat. Altfel nu ai decat mesaje muIca etc.

Ai gasit vreun tutorial, ceva, cum sa faci asta? Mi-ar fi de mare ajutor :)

10x!

Link to comment
Share on other sites

Apropo de codat, ce folositi? Cautand pe net, am gasit 3 varinte:

  • Varianta de la Vgate (icar 2 sau icar 3) cu WiFi si la cu care se foloseste aplicatia celor de la BimmerCode, aplicatie de iOS si Android, pe la 20 Euro.
  • Varianta de la Carly, tot WiFi si tot cu aplicatie de iOS si Android, la 62 Euro
  • Varianta de pe ebay cu mufa OBD2 to Ethernet care costa pe la 15 Euro si vine impreuna cu un CD cu software;

 

Voi ce folositi?

Modul asta de codare anuleaza garantia? :)

 

10x!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Apropo de codat, ce folositi? Cautand pe net, am gasit 3 varinte:

  • Varianta de la Vgate (icar 2 sau icar 3) cu WiFi si la cu care se foloseste aplicatia celor de la BimmerCode, aplicatie de iOS si Android, pe la 20 Euro.
  • Varianta de la Carly, tot WiFi si tot cu aplicatie de iOS si Android, la 62 Euro
  • Varianta de pe ebay cu mufa OBD2 to Ethernet care costa pe la 15 Euro si vine impreuna cu un CD cu software;

 

Voi ce folositi?

Modul asta de codare anuleaza garantia? :)

 

10x!

 

salut, ai reusit sa rezolvi cu Mirror Link cu iPhone? m-ar interesa si pe mine.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.