Jump to content

Dimensiuni anvelope 3GT


hateyouro

Recommended Posts

Salut colegi! detin un seria 3GT xdrive (motor 320d xdrive, 2014+, 184hp). Momentan am anvelope de vara, dimensiuni 225/55/R17 toate cele 4 buc.

 

Vreau sa imi pun niste jante pe 18. Toate cele 4 sunt 8Jx18. Ce dimensiuni trebuie sa pun la anvelope? Nu vreau runflat, ci normale. Atasez si tabelul de marimi care este lipit pe pragul usii, eu nu prea inteleg care e treaba cu bulina si triunghiul acela.

 

Multumesc!

post-84105-0-66729000-1526070885_thumb.jpg

Edited by hateyouro
Link to comment
Share on other sites

daca toate 4 jantele sunt la fel trebuie sa pui 225 / 50 / 18

 

daca cele de pe spate sunt mai late ( 8j fata cu 9j spatele ) trebuie sa pui 225 / 50 / 18 + 255 / 45 / 18

 

Are dreptate colegul Acero. Dimensiunile mai mari pe spate sunt pentru jantele m pack care vin in doua latimi.

De ce vrei sa iei normale? 3gt nu are roata de rezerva. Iei o roata ingusta si umbli cu ea in portbagaj? Pentru ca fara roata ingusta, nu stiu cum ai curaj sa pleci la drumuri lungi totusi. :)

Link to comment
Share on other sites

@shep86: asa am banuit si eu, dar as fi vrut alte pareri ca sa fiu sigur.

 

@Acero99: multumesc de raspuns. eram bagat putin in ceata de ideea ca pe xdrive trebuie sa fie toate 4 la fel si mi-am comandat asa, toate 4 de 8J.

 

@cavaliere: eram tentat de runflat, insa toti prietenii care au asa se plang. Locuiesc in Braila si e plin de gropi orasul. Legat de drum lung, am riscat (pe aici prin tara).

Link to comment
Share on other sites

eram tentat de runflat, insa toti prietenii care au asa se plang. Locuiesc in Braila si e plin de gropi orasul. Legat de drum lung, am riscat (pe aici prin tara).

 

Nu te stresa, un kit de pana ocupa mai putin spatiu decat roata de rezerva, in 150k km pe e90 l-am utilizat odata, am facut intr-un concediu prin italia in jur de 4 k km si nici nu m-am gandit la pana :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Nu te stresa, un kit de pana ocupa mai putin spatiu decat roata de rezerva, in 150k km pe e90 l-am utilizat odata, am facut intr-un concediu prin italia in jur de 4 k km si nici nu m-am gandit la pana :)

 

 

Am si eu un kit de pana dar sa fiu sincer nici nu l-am desfacut sa vad exact ce contine. Am facut vreo 15k km pana acum, fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu un kit de pana dar sa fiu sincer nici nu l-am desfacut sa vad exact ce contine. Am facut vreo 15k km pana acum, fara probleme.

 

Habar nu am nici eu ce contine, fiul meu a avut bafta sa o gaseasca in parcare dimineata pe pana, important e ca si-a facut treaba kitul

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by arabu09
Link to comment
Share on other sites

eram tentat de runflat, insa toti prietenii care au asa se plang. Locuiesc in Braila si e plin de gropi orasul. Legat de drum lung, am riscat (pe aici prin tara).

Daca totusi te gandesti si la talhariile de pe E85, poate ca isi gasesc si runflaturile rostul lor. :rolleyes:

Edited by Bosniacu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.