Jump to content

Pareri 520d F10 (cu istoric)


Drey

Recommended Posts

Baieti, am cumparat masina :)

 

A fost cumparata la licitatie de pe cotw la 17.200EUR

E pe firma dar e firma romaneasca si am cui si certificat de inregistrare

 

Felicitari. Sa te bucuri de ea !

Deci pana la urma am avut dreptate.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce e cotw , banuiesc ca e un site de licitatii . Nu ma refer deloc la asa ceva . Sunt probail mii de licitatii locale , de care cumparatorul roman nici nu a auzit si nici nu are acces la ele.

Samsarii astia isi stiu treaba , cred ca si nemtii ar cumpara de la ei LOL . Nu toata lumea ajunge la cele mai bune oferte , altii iau de la reprezentanta.

Sau va imprieteniti cu cineva care are masina de firma. Sunt firme cu parcuri exclusiv Bmw pt angajati, sute de masini. La sfarsitul contractului preturile sunt interesante.

Eu mi-am cumparat masina mea de firma (inainte de termen). Puteam sa-mi iau alta masina de firma in continuare, ma incadram la un G30 in buget dar mi se pare cam batranesc. Prefer ceva mai fresh.

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

SĂŁ o stĂŁpânești sĂŁnatos!

 

Doar din curiozitate, mĂŁ uitam pe raportul pdf, ce l-ai postat și ĂŽn istoricul de kilometri, vĂŁd așa:

 

17.10.2014 37071 km
30.07.2014 27590 km

 

Ar veni ĂŽn douĂŁ luni jumĂŁtate, mașina a mers 9481 KM?

Link to comment
Share on other sites

SĂŁ o stĂŁpânești sĂŁnatos!

 

Doar din curiozitate, mĂŁ uitam pe raportul pdf, ce l-ai postat și ĂŽn istoricul de kilometri, vĂŁd așa:

 

17.10.2014 37071 km
30.07.2014 27590 km

 

Ar veni ĂŽn douĂŁ luni jumĂŁtate, mașina a mers 9481 KM?

 

E perioada de vara-toamna... poate au fost in concedii, vacanta, tur prin Europa etc.

Link to comment
Share on other sites

SĂŁ o stĂŁpânești sĂŁnatos!

 

Doar din curiozitate, mĂŁ uitam pe raportul pdf, ce l-ai postat și ĂŽn istoricul de kilometri, vĂŁd așa:

 

17.10.2014 37071 km
30.07.2014 27590 km

 

Ar veni ĂŽn douĂŁ luni jumĂŁtate, mașina a mers 9481 KM?

 

 

Si unde anomalia?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

A fost cumparata la licitatie de pe cotw la 17.200EUR

E pe firma dar e firma romaneasca si am cui si certificat de inregistrare

 

In momentul de fata masinile aduse de pe cotw sunt cele mai bune optiuni pentru cei care isi cumpara masini din Romania:

- se poate verifica pe site imediat in ce stare a fost vanduta de firma de leasing (practic 0 riscuri ca masina sa fie manarita de samsar fara sa iti dai seama - ramane riscul inerent oricarui sh ca masina sa fi fost maltratata de proprietarul anterior).

- mai toate sunt "manarite" la TVA, de unde preturile foarte bune

- chiar si fara manarii preturile la licitatie sunt ok

 

Atata timp cat te impaci cu numarul de km si cu posibilitatea (mica cei drept) sa fii adus pentru declaratii la politie (in cazul in care samsarul e luat pe sus pentru evaziune) cotw e solutia preferabila.

Link to comment
Share on other sites

se poate verifica pe site imediat in ce stare a fost vanduta de firma de leasing (practic 0 riscuri ca masina sa fie manarita de samsar fara sa iti dai seama - ramane riscul inerent oricarui sh ca masina sa fi fost maltratata de proprietarul anterior).

 

Poti verifica masina ulterior achizitiei? Sau te referi ca iti poate arata vanzatorul (samsarul) anuntul pe cotw?

Edited by Drey
Link to comment
Share on other sites

Puteai sa ii ceri totusi factura sa o vezi, pe ea sunt trecuti kilometri.

 

oricum se ofera factura de pe cotw pentru ca altfel nu o poti inmatricula, ca sa gasesti anuntul pe cotw ai nevoie de numarul de referinta.

Link to comment
Share on other sites

Am cerut-o, sunt verificati. Am scris in postul in care am spus ca am cumparat-o

 

Eu am vazut ce ai scris tu. DAr in raport apare in februarie cu 171 de mii. Ea in bord are tot 171 de mii? Din februarie nu a mai mers deloc?

Cat despre factura de la cotw, este fals, nu trebuie sa ti-o dea neaparat, mai ales daca el ia masina pe firma lui. Iti da factura de la firma lui catre tine. Ti-a aratat factura de la cotw cu km pe ea sau nu?

Link to comment
Share on other sites

daca nu a inmatriculat-o pe firma lui, la inmatriculare ai nevoie si de factura prin care a ajuns in firma lui (in cazul asta, de pa cotw)

 

istoricul complet il vei putea verifica la dealer, dupa ce o inmatriculezi - proprietarul poate verifica istoricul, fara costuri; nu iti vor da un raport, doar iti vor arata in sistemul lor.

 

e recomandat sa ii faci si o verificare la delaer - costa vreo cateva sute de lei, si iti vor spune ce ar trebui facut la masina, fara sa te abureasca (daca mergi la un service de cartier, s-ar putea sa te puna sa faci si reparatii de care nu e nevoie, de exemplu distributia)

Link to comment
Share on other sites

Eu am vazut ce ai scris tu. DAr in raport apare in februarie cu 171 de mii. Ea in bord are tot 171 de mii? Din februarie nu a mai mers deloc?

Cat despre factura de la cotw, este fals, nu trebuie sa ti-o dea neaparat, mai ales daca el ia masina pe firma lui. Iti da factura de la firma lui catre tine. Ti-a aratat factura de la cotw cu km pe ea sau nu?

 

Da, nu numai ca mi-a aratat dar mi-a si dat factura de la cotw catre firma lui si de la firma lui catre mine. Le am pe amandoua!

Avea 171.600 cand a cumparat-o el de la cotw iar acum are 172.100 (400 sunt facuti de mine in astea 2 zile de cand o am :p )

 

In alta ordine de idei, am si eu o intrebare. Dupa ce am cumparat-o l-am intrebat direct "Bai nene, am cumparat-o acum, fi sincer, ce trebuie sa bag in ea?" si mi-a raspuns "Ulei ca ai vazut, mai ai 1100km de facut, cauciucuri ca sunt de iarna si e pacat de ele ca sunt bune si pe la vreo 200.000 e posibil sa iti bata distributia, sa o schimbi".

 

Acum tinand cont ca masina e fabricata 14.11.2013, nu are distributia aia revizuita? Si la asta se duce?

 

Si inca o chestie, a zis ca e musai sa bata, daca nu bate sa nu ma ingrijorez... E adevarat?

Edited by Drey
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.