Jump to content

Pareri 520d F10 (cu istoric)


Drey

Recommended Posts

Masina nu e xdrive . Pt putere nu iti bate capul - ti-a explicat colegul mai sus.

Actele trebuie sa le vezi ca sa te lamuresti daca e adusa prin firma sau nu. Era un topic aici cu actele necesare pt inmatriculare . Sau te ajuta cineva care e mai in tema. Birourile de copiat acte pot sa-ti spuna ce acte ai nevoie pt inmatriculare.

Nu stiu cum sa dai de cineva care a mai cumparat de la vanzatorul asta , dar ar fi bine daca ai gasi , ca sa fii sigur ca nu o sa ai probleme la inmatriculare.

Mai e o chestie - vanzatorii cu vechime din business-ul asta , nu prea isi permit sa-ti dea acte cu probleme pt ca li se duce afacerea si mai risca si probleme penale .

Si eu am fost in situatia ta si mi-a tremurat curul serios pana la inmatriculare , dar pana la urma totul a iesit bine .

In orice caz, pastrezi o copie a buletinului vanzatorului . Daca e firma , el trebuie sa fie actionar sau cum ii zice. O sa-ti dea ceva certificat fiscal de la firma . Contractele de vanzare cumparare de la origine pana la tine , trebuie sa fie in regula . Masina ar putea fi adusa prin firma si apoi revanduta unei persoane fizice, inaintea ta, asa se pierde TVA-ul .

Trebuie sa ajungi sa vezi actele si sa discuti cu vanzatorul .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zgomotul specific este cel de

? Mai exact acel click click click?

 

Sunt constient ca intretinerea este mai scumpa la BMW, intrebarea este cat de fiabila este ea ca masina pentru ca din auzite se pare ca BMW in ultima perioada nu prea mai face masini asa fiabile.

De altfel niciun producator dupa 2008 nu mai face masini fiabile, de aceea nu stii ce sa mai crezi

Edited by Drey
Link to comment
Share on other sites

Sunt constient ca intretinerea este mai scumpa la BMW, intrebarea este cat de fiabila este ea ca masina pentru ca din auzite se pare ca BMW in ultima perioada nu prea mai face masini asa fiabile.

De altfel niciun producator dupa 2008 nu mai face masini fiabile, de aceea nu stii ce sa mai crezi

 

Ca să citez un alt coleg de forum, asta este pentru că ești în general înconjurat de oameni care au BMW sau altă marcă luate cu 200-250000km / 5+ ani pe puțin și au reperele distorsionate :) Dacă ai lua BMW nou, ai vedea că stă altfel treaba.

 

Corect, nu se mai fac mașini ca în trecut, dar nici nu se scot răgălii din fabrici.

Edited by deeJayOg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In orice caz, pastrezi o copie a buletinului vanzatorului . Daca e firma , el trebuie sa fie actionar sau cum ii zice. O sa-ti dea ceva certificat fiscal de la firma . Contractele de vanzare cumparare de la origine pana la tine , trebuie sa fie in regula . Masina ar putea fi adusa prin firma si apoi revanduta unei persoane fizice, inaintea ta, asa se pierde TVA-ul .

Trebuie sa ajungi sa vezi actele si sa discuti cu vanzatorul .

 

In concluzie la dupa ce trebuie sa ma uit la acte?

Sa nu fie adusa prin firma si revanduta unei persoane fizice?

 

Si daca acesta este cazul, ce pot face? Sa renunt?

Link to comment
Share on other sites

Nu , sa ai toate actele necesare inmatricularii in ordine . Daca crezi ca nu ai nervi si nu vrei sa risti inmatricularea unei masini aduse prin firma, renunta .

Du-te si vorbeste si cu vanzatorul , vezi cum e adusa masina . El te va lamuri mai bine cum e cu inmatricularea.

Link to comment
Share on other sites

Drey - eu am platit pe site-ul ala cu ceva timp in urma cand raportul full costa 20 euro. Cred ca si eu am reusit doar a doua oara , nu mai stiu daca am incercat si alt card , parca.

Ce pot sa-ti spun este ca raportul este cu adevarat detaliat , cu data , nr de km , operatiuni efectuate mentionate foarte in detaliu , cu coduri de dealer si de operatiuni.Omul cred ca are acces la baza de date BMW.

 

Cat despre masina, iti dai seama de nr de km reali din rapoarte , iar pretul e normal daca vine prin firma - chiar o sa mai lase ceva. Problema este ca totdeauna e riscant cu masinile aduse pe firma. Daca firma aduce multe masini si nu plateste TVA , ajunge pe o lista neagra la politie si cand te prezinti pt inmatriculare , ti se retin actele masinii si nu mai ai ce face.

 

Se poate la fel de bine sa nu ai nici o problema. Asta trebuie sa vezi cand vorbesti cu vanzatorul. Cand am vazut anuntul , pot sa-ti spun ca decorul imi este foarte cunoscut - o multime de masini de vanzare au fost fotografiate acolo, deci vanzatorul, sau vanzatorii sunt samsari, sau sa zicem ca asta le e ocupatia - cumpara masini de afara si le revand.

 

de curand nemtii s au desteptat...platesti tva si n germania ca apoi dupa verificare firma etc iti pun tv ul in cont...cel putin asa mi am adus o eu!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Sunt constient ca intretinerea este mai scumpa la BMW, intrebarea este cat de fiabila este ea ca masina pentru ca din auzite se pare ca BMW in ultima perioada nu prea mai face masini asa fiabile.

De altfel niciun producator dupa 2008 nu mai face masini fiabile, de aceea nu stii ce sa mai crezi

 

Cei care spun ca nu se mai fac masini fiabile nu au bani sa le intretina si dupa spun cunoscutilor ca nu se mai fac masini fiabile , nu ca nu au bani pt ele.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor celor care mi-au dat sfaturi, mai ales lui Seaman.

 

Eu sunt din Pitesti, cred ca marti o sa ajung sa vorbesc cu vanzatorul si sa vad masina.

Din ce am vorbit la telefon, mi-a spus ca masina e din Belgia (lucru reflectat si din rapoarte), ca are km reali justificabili prin factura (deci masina e pe firma, sau e luata de la firma?), ca a scos doar un set de nr rosii care tocmai ce au expirat (test drive-ul se va face putin ilegal la modul ca pune alte nr de pe alt BMW iar apoi se scoate alt set de nr rosii pe loc daca o cumpar) si ca el cu asta se ocupa, aduce BMW-uri din afara.

 

@Seaman, cam in cat timp imi vine raportul ala? Am reusit intr-un final sa-l platesc. Am vazut ca scrie intre 3 si 8 zile, lucru care nu prea ma ajuta din moment ce marti vreau sa vin sa o vad :(

 

De baietii de AICI ce parere aveti? Ma gandeam sa-i contactez...

Cel de la aceasta firma are si un canal de youtube si pare ca se uita minutios la masini. Vedeti si voi AICI

Edited by Drey
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cei care spun ca nu se mai fac masini fiabile nu au bani sa le intretina si dupa spun cunoscutilor ca nu se mai fac masini fiabile , nu ca nu au bani pt ele.

 

Confunzi intretinerea cu cheltuile pe reparatii , de multe ori nejustificate. La nivelul tehnologiei din ziua de azi nu ar trebui sa ai probleme de genul distributie , injectoare, turbine, fulii ,tot felul de senzori si multe altele . Astea nu au nici o legatura cu intretinerea si sunt foarte scumpe in cazul BMW. Nu imi spune ca sunt consumabile cand clar nu ar trebui sa fie.

Deci nu , nu se mai fac masinile de pe vremea Cobrei care mergeau peste milionul de km fara probleme.

Inclusiv intre marci e mare diferenta de fiabilitate.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Drey - dureaza cateva zile , nu mai stiu precis. Eu nu am fost presat de raport cand am luat masina . Aveam certificarea de km din alta parte. De fapt am cerut raportul dupa ce am luat masina ca sa-i vad istoricul de reparatii.
Link to comment
Share on other sites

corect @Seaman

sunt ,,gandite,, exclusiv sa te mulga de bani ,NU exista la masina de 4-5 ani sa nu iti cada ceva si trebe sa ai buzunarul burdusit bine ! la modelul asta o caseta de directie e 107 milioane si cad in prostie

acelasi model doresc a-mi lua si eu ,un 2015-2016 dar la anul ,deocamdata se ,,baga la pusculita,, :) si gandirea mea : obligatoriu 3000-5000 euro dispusi la orice ora pentru eventuale surprize + obligatoriu casco

succes initiator si atentie ! la vremea respectiva eu ma voi duce personal sa mi o iau .

  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Concluziile care le-am tras pana acum:

 

  • Masina arata bine din poze, are multe optiuni
  • F10 - 520d o masina buna, fiabila cat ai grija de ea
  • Pretul in raport cu anul, km si optiuni este numai bun. Atat de bun incat ridica semne de intrebare
  • Loviturile par oarecum superficiale la prima vedere
  • Trebuie verificata bine mecanic si estetic de catre mine sau un cunoscator (sunt buni baietii de verifica masini mentionati de mine in postul de mai sus?)
  • Trebuie sa am grija la acte

 

Omit ceva?

Probleme comune pentru care trebuie sa am o atentie sporita?

Ceva electric? Citeam ca in general trebuie atentie iDrive, Heads-up display, incalzire/ventilatie in scaune si la soft close ca astea cam pica.

Iar mecanic, la scurgeri la motor si cutie (sa schimbe fluent si relativ repede, sa nu ezite)

Edited by Drey
Link to comment
Share on other sites

Raportul vine cam in 4-5 zile lucratoare. Daca vrei mai repede, mergi cu proprietarul la o reprezentanta BMW si plateste emiterea unui istoric. Totusi nu pricep graba asta...

 

Nu trebuie platit nimic la bmw daca merge proprietarul.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

post-88973-0-05181100-1526124986_thumb.png

 

De pe ce site e scoasa informatia asta cu poze si cu valoarea daunelor ? Ca nu cred ca sunt din istoricul BMW ca atunci ar fi fost mai detaliat de atat, deci cel mai probabil daunele astea nu s-au reparat la BMW, nu ?

Link to comment
Share on other sites

Bai ce Mai cautĂŁ fiecare pana la ultima virgula din anunț ,,, numai perfecți pe aici

 

E mașina sh frate asuma -ți asta,,, dacĂŁ a avut daune minore și are raportul de daune ce tot atâta ĂŽnvârtealĂŁ in jurul cozii ,,, dauna de 7000e nu e ceva extraordinar de lovit pt germania Belgia olanda

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Baieti, a sosit raport de pe site-ul recomandat de seaman.

 

Il atasez aici. Pareri?

Am verificat si la BMW la reprezentanta (am un prieten care are un var care are un nepot care are un vecin la BMW) si mi-a zis aceeasi chestie ca in acest raport.

www.vinbmwdecoder.com -WBA5C31010D046830 - Full VIN BMW.pdf

Edited by Drey
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.