Jump to content

Pareri 520d F10 (cu istoric)


Drey

Recommended Posts

Ciudat - la masina mea , care a fost adusa din Germania , apar in amanuntime toate operatiunile - chiar si spalatul sau curatatul interiorului(ca bonus).

Poate doar in Germania se fac rapoarte amanuntite.

 

Sau poate dealerii din alte parti nu fac rapoartele in amanunt pt serverele BMW.

Edited by seaman
Link to comment
Share on other sites

La ce dotari are e dubios de ieftina :D asta daca nu are vreun viciu ascuns sau nu are un istoric complet...atunci se justifica pretul :D sau sa arate prea rau in realitate si sa fie multe de pus la punct...
Link to comment
Share on other sites

E mult prea sumar acel raport. La fiecare citire de Km ar fi trebuit sa apĂŁra și operațiunile efectuate, cu piese și manopera.

Am scris mai sus cĂŁ nu e așa. Site-ul e ok dar nu e 100% precis.

DacĂŁ nici reviziile de reprezentanțe nu apar complet, ce naiba...

Și la mine e la fel, și nu numai cea de la Bavaria. Mai sunt câteva din Germania, fĂŁcute la B&K, ce sunt doar cu KM și atât.

Link to comment
Share on other sites

@deeJayOg - iti dai seama cum sunt eu de confuz acum? :)

 

Ma duc astazi sa vad masina, sa vedem ce e de ea. Daca nu iese cum vreau eu, mai am una de vazut si anume asta de AICI

 

Omul mi-a zis franc in fata ca masina are acum in bord 206.000km, are carte service la ea si tot ce trebuie. Dar cand am vazut-o pe prima si acum pe asta si fac comparatie la optiuni ma ia plansul :(

Edited by Drey
Link to comment
Share on other sites

@Drey - cel mai bine este să verifici mașina corespunzător. Niciunul din noi aici nu poate ști perfect cum stă treaba. Fiecare a avut altă experiență.

În țară în general 8/10 mașini sunt țepe (văzusem o statistică chiar pe subiectul ăsta - mai mici sau mai mari), că deh. Deci fii cu ochii în 7!

 

Mai jos e o imagine (tăiată din motive de date personale) în care arată intrarea la Bavaria la revizie pe 18.05.2017 și partea de sus a facturii tot de la Bavaria. Mai jos este intrarea de la B&K 9.05.2017 (detaliată) de unde am luat mașina. Sper că nu mai avem niciun Toma Necredinciosul pe aici :)\

 

http://i66.tinypic.com/8zgunn.jpg

Edited by deeJayOg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Toate site-urile de genul, sunt ok, iti dau raportul real insa niciodata nu iti spun exact ce s-a facut la interventia respectiva, pentru acest lucru te poti duce cu proprietarul la reprezentanta cand oricum o verifici, ideea de baza pentru care platesti este sa vezi daca masina are sau nu km dati inapoi, nu ce s-a facut la interventiile respective.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Site-ul in cauza, spre deosebire de restul, furnizeazĂŁ un raport foarte detaliat, similar cu cel din reprezentanta, pentru ca, cel mai probabil, rusul care se ocupa, lucreazĂŁ sau are pe cineva la BMW.

 

Acest raport primit este unul cel puțin dubios, dupĂŁ pĂŁrerea mea.

 

Puteți invoca diverse scuze sau explicații, cum o fac și samsarii. Eu m-as feri de aceasta mașina. E piata plinĂŁ de rable, ai de unde alege.

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Site-ul in cauza, spre deosebire de restul, furnizează un raport foarte detaliat, similar cu cel din reprezentanta, pentru ca, cel mai probabil, rusul care se ocupa, lucrează sau are pe cineva la BMW.

 

Acest raport primit este unul cel puțin dubios, după părerea mea.

 

Puteți invoca diverse scuze sau explicații, cum o fac și samsarii. Eu m-as feri de aceasta mașina. E piata plină de rable, ai de unde alege.

 

O ții pe a ta văd, asta e. Dar măcar nu mai induce lumea în eroare te rog.

Bag de seamă că dacă strig la tine să pui frână că vine zidul, tu accelerezi, deși se vede un mare zid în față. <_<

Edited by deeJayOg
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Drey , apeleaza cu incredere la un dealer autorizat BMW daca vrei masina ok cu istoric . De la dealer primesti un contract de vanzare cumparare in care iti e specificat nr de km si faptul ca masina fost sau nu implicata in vreun accident . In plus dealerul iti da garantie ( e totusi vorba de 18-19000euro , ptr multi o suma destul de mare ) . Daca apar probleme , dealerul il gasesti dar pe samsar ..... pride orbu’ scoate-i ochii. Spor . Mai renunti la dotari si iti iei masina .
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

e ca la bursa - vrei profit mare, cumperi actiuni riscante; nu iti place riscul, cumperi actiuni stabile, dar care vor face profit mic.

 

asa si la BMW SH - vrei F10 sh cu bani putini - iti asumi un risc (istoric neclar, reparatii de mantuiala sau lipsa, poate lovituri, etc); nu iti place riscul - te duci la dealer oficial BMW (in RO sau DE) si iti cumperi de acolo - cumperi masina cu istoric clar si primesti garantie.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@deeJayOg - iti dai seama cum sunt eu de confuz acum? :)

 

Ma duc astazi sa vad masina, sa vedem ce e de ea. Daca nu iese cum vreau eu, mai am una de vazut si anume asta de AICI

 

Omul mi-a zis franc in fata ca masina are acum in bord 206.000km, are carte service la ea si tot ce trebuie. Dar cand am vazut-o pe prima si acum pe asta si fac comparatie la optiuni ma ia plansul :(

 

Eu nu inteleg nimic, adica asta prima are 206 mii sau cea de-a doua care in anunt are 170? :))

Si inca un aspect, nu pricep cu toate dotarile alea de ce costa atat de putin, totusi el face un profit de minim 1500 euro, asadar cu cat sa fi luat masina?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg nimic, adica asta prima are 206 mii sau cea de-a doua care in anunt are 170? :))

Si inca un aspect, nu pricep cu toate dotarile alea de ce costa atat de putin, totusi el face un profit de minim 1500 euro, asadar cu cat sa fi luat masina?

 

Prima are 171 de mii - certificat si de raport - ma rog avea 171 in februarie . A doua are 170 in anunt , dar vanzatorul i-a spus ca de fapt sun 206 mii. Se practica pe autovit anunturi cu an si km mai putini decat ce o sa vezi in masina.

De ce costa atat de putin ? E adusa pe firma , poate luata la licitatie. Cat ar trebui sa coste ? Eu zic ca 20 de mii ar fi un pret corect afara pt masina de aproape 5 ani si peste 170 mii km. Samsarul o ia pe firma cu 17 si o vinde cu 18.5 . Iese ?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Prima are 171 de mii - certificat si de raport - ma rog avea 171 in februarie . A doua are 170 in anunt , dar vanzatorul i-a spus ca de fapt sun 206 mii. Se practica pe autovit anunturi cu an si km mai putini decat ce o sa vezi in masina.

De ce costa atat de putin ? E adusa pe firma , poate luata la licitatie. Cat ar trebui sa coste ? Eu zic ca 20 de mii ar fi un pret corect afara pt masina de aproape 5 ani si peste 170 mii km. Samsarul o ia pe firma cu 17 si o vinde cu 18.5 . Iese ?

 

Nu prea iese. La licitatie o masina cu dotarile alea, km aia , nu se da cu 17 k decat daca are vreo problema, accident, etc.

Link to comment
Share on other sites

Ai socotit TVA , chiar daca nu e la licitatie ?

Sa-ti mai dau un exemplu - in iunie 2017, masina luata la licitatie cu 13300 euro pe firma . Masina fabricata feb 2014 , 174 mii km . Deci masina de 3 ani , F10 LCI , e drept nu cu dotarile celei din post, fara accident , cu frecaturi minore care au fost revopsite la reperezentanta in Germania.

Edited by seaman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.